Historická fíkovna je opět přístupná, někteří návštěvníci se chovají jako kobylky
23. září 2024 16:12
Tradice pěstování na Pražském hradě sahá až do 16. století, kdy podle informací od Správy Pražského hradu císař Maxmilián II. Habsburský rozhodl o výstavbě fíkovny.
„Její umístění pod Královským letohrádkem není náhoda. V klimatických podmínkách jižního svahu a východní partie Jeleního příkopu se těmto subtropickým rostlinám velice daří,“ uvedla Správa.
Během funkčního období Václava Havla bylo pěstování fíkovníků obnoveno. „A nyní jsme fíkovnu po letech opět otevřeli,“ sdělila Správa.
Fíky ve fíkovně, v pozadí Belveder. Foto: Jan Puci
Podle ní mají návštěvníci péči o fíkovníky a sklízení fíků nechat na zahradnících. Tento apel se však míjí účinkem. Při návštěvě hned pochopíte, jak je to myšleno.
Narazíte na lidi, kteří si fíky promačkávají, trhají a na místě konzumují. Na zemi se povalují zbytky plodů. Výjimkou ani nejsou sběrači, kteří si fíky dávají do pytlíku, batohu nebo tašky.
Fíkovnu dle veřejně dostupných údajů navrh v roce 1572 Ulrico Aostalli, od roku 1962 je nezastřešená stavba chráněna jako národní kulturní památka České republiky. V minulosti se údajně fíkovna na zimu zakrývala dřevěnou střechou a vrstvou slámy, uvnitř se prý přitápělo.