dnes
Úterý - jasno
10°C
zítra
Středa - zatazeno
12°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
12°C
Historická budova Národního muzea je po tři a půl roku trvající rekonstrukci částečně otevřena veřejnosti
Historická budova Národního muzea má opravenou i fasádu. Foto: MHMP

Historická budova Národního muzea je po tři a půl roku trvající rekonstrukci částečně otevřena veřejnosti

Dnes v 10 hodin bude pro návštěvníky otevřena historická budova Národního muzea na Václavském náměstí. Návštěvníci mají možnost nahlédnout do zrekonstruovaného interiéru muzea a navštívit Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu a výstavu 2 × 100. Uvidí také opravené historické interiéry budovy v přízemí a prvním patře, včetně zasedací síně Společnosti Národního muzea a Historické ředitelny. Generální rekonstrukce trvala 42 měsíců, opět otevřena pro veřejnost. 

Od svého postavení na konci 19. století nebyla budova více jak 120 let významněji opravována, naopak stále více chátrala a poškodily ji též dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. V roce 2011 musela být z bezpečnostních důvodů pro návštěvníky uzavřena. Po zásazích do hotového projektu a průtazích s výběrovým řízením mohla být rekonstrukce konečně v dubnu 2015 zahájena.

Vzhledem k havarijnímu stavu budovy se musela provést generální rekonstrukce celého objektu. Restaurováno bylo 495 velkorozměrných oken, 233 dveří, rozvedeno 1300 kilometrů nových kabelů, vybudováno 6 nových výtahů pro přepravu osob a 6 nákladních výtahů.

Budova byla vybavena moderními technologickými systémy, zastřešeny byly obě muzejní dvorany a Historická budova byla propojena podzemní spojovací chodbou s vedlejší Novou budovou Národního muzea. Výstavní prostor se díky rekonstrukci rozšířil o zhruba 30 procent plochy.

Budova je národní kulturní památkou, a proto byl při její rekonstrukci pod dohledem odborníků z Národního památkového ústavu kladen důraz na pečlivou památkovou podobu a restaurování do její podoby z roku 1891. To se týká nejen světlejšího odstínu fasády, ale také třeba navrácení původního malovaného zasklení stropu nad hlavním schodištěm, které bylo zničeno a po mnoho let nahrazeno obyčejnými skleněnými a plexisklovými tabulemi, detailů panteonu nebo navrácení vlajkových stožárů k fontáně muzea.

Stavba byla začátkem letošního října zkolaudována pro zkušební provoz. Do února příštího roku pak zbývají dokončit interiéry některých výstavních sálů, povrchy obou zastřešených dvoran a provést provozní zkoušky technologií. Zahájena bude také instalace stálých expozic, z nichž většina bude pro návštěvníky otevřena za rok. Během následujících dvanácti měsíců budou zpřístupňovány další sály dočasnými výstavami, jako například výstavou Velcí čeští skladatelé.

„Rekonstrukce Historické budovy je jednou z největších a nejsložitějších rekonstrukcí v historii České republiky jak svou velikostí, tak rozsahem prací. Jsem velice rád, že se nám podařilo v rekordním čase 42 měsíců splnit slib a budovu uvést do zkušebního provozu u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení Národního muzea. Práce ještě ovšem nekončí, v příštím roce uvedeme budovu do řádného provozu a vedle výstav otevřeme i stálé expozice, včetně přírodovědeckých s proslulou velrybou – Plejtvákem myšokem,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Celkové náklady na rekonstrukci historické budovy Národního muzea činí 1,8 miliardy korun včetně DPH.


Moje stopa: Praha 10 zná vítězné projekty v rámci participativního rozpočtu

Včera v 19:27

Výsledky hlasování čtvrtého ročníku projektu participativního rozpočtu „Moje Stopa“ byly vyhlášeny na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 10, kam byli také pozváni navrhovatelé jednotlivých projektů. O přízeň hlasů se ucházelo celkem 11 návrhů na zvelebení veřejných prostor po celém území desáté...

Vousatá krasavice se procházela po pražském sídlišti, podívejte se na ni

Včera v 11:42

V neděli odpoledne přijalo operační středisko městské policie hlášení o agamě vousaté, která se proháněla v Pavlíkově ulici v Praze 4. Strážníci zvíře odchytli a předali kolegům z odchytové služby, kteří ji převezli do útulku v Dolních Měcholupech. Agama vousatá žije v Austráli, zároveň je...

Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

24. března 2019 v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Další články
Nahoru