dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Hezky pěšky na Vyšehrad: Do areálu je nově zakázán vjezd vozítek Segway
Nová značka ve Vratislavově ulici před Cihelnou branou. Foto: Praha 2

Hezky pěšky na Vyšehrad: Do areálu je nově zakázán vjezd vozítek Segway

Od poloviny července nesmějí vjet do areálu historického Vyšehradu vozítka Segway. Městská část zakázala vjezd do areálu speciální dopravní značkou. Jinak by musela čekat přinejmenším do ledna 2016, kdy má vstoupit v platnost dopravní vyhláška v souvislosti s připravovanou novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ta umožní vznik nových jednotných dopravních značek, včetně té se zákazem vjezdu vozítek Segway.

Při vjezdu do vyšehradského areálu je nyní na několika místech osazena dopravní značka B 32 „Jiný zákaz“ s nápisem SEGWAY. „Do doby, než bude provedena novela Silničního zákona, musí si městská část pomoci sama. Naše řešení je v tuto chvíli jediné srozumitelné pro provoz a pro možný postih,“ vysvětlil radní Prahy 2 pro dopravu Jan Korseska.  

Zákaz vjezdu vozítek Segway je v pravomocích obcí, tedy i městských částí. Problémem je neexistující jednotná dopravní značka takového zákazu. Městská část Praha 2 tedy nechala po konzultacích s ministerstvem dopravy a Policií České republiky osadit výše popsanou dopravní značku.

Setkat se s ní můžete hned na čtyřech místech při vstupu do areálu – před Cihelnou bránou ve Vratislavově ulici, před Táborskou bránou, před tunýlkem v Lumírových sadech a před tunýlkem směrem od Ústavu pro matku a dítě v Podolí.

Vyšehrad je jediné místo na území Prahy 2, kde takový zákaz platí. Městská část tím reagovala na žádosti Národní kulturní památky Vyšehrad a upozornění Městské policie, že v památném areálu přibývá jezdců na vozítkách a tím i pravděpodobnost jejich střetu s chodci. Často si je totiž půjčují turisté, kteří s jejich ovládáním nemají žádnou zkušenost, ale jezdí vysokou rychlostí, což způsobuje nehody.

Provoz vozítek segway činí velké problémy především na území Prahy 1. Úzké chodníky nejsou schopny pojmout nápor chodců a vozítek naráz, proto často dochází ke střetům a zraněním. Starosta první městské části Oldřich Lomecký dlouhodobě usiluje o regulaci provozu segway v historickém centru Prahy.


Další články
Nahoru