Dnes Neděle - mlha 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský sport

Hendikepovaní sportovci převzali ocenění

Ve středu 8. prosince se uskutečnilo v Rezidenci primátora hlavního města Prahy vyhlášení nejlepších hendikepovaných sportovců roku 2021. Vrcholnou akcí roku byly bezesporu letní paralympijské hry Tokio 2020, které byly odloženy na rok 2021, a tím byl prodloužen standardní čtyřletý paralympijský cyklus na pět let. 

Ocenění předali primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, houslový virtuóz Pavel Šporcl, paralympijská vítězka Jana Hoffmanová a předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora.

Mezi oceněnými sportovci byli především paralympijští reprezentanti a byli vyhlášeni bez určení pořadí.

Lukostřelkyně Tereza Brandtlová byla nováčkem para lukostřelecké výpravy. Na paralympiádu se nominovala na základě divoké karty. V kvalifikaci nastřílela 585 bodů a účast v českém mix týmu jí unikla o pouhé 4 body. Ve vyřazovací části, která byla posunuta z 31. 8. na 1. 9. kvůli nepříznivému počasí, nestačila Tereza na domácí lukostřelkyni Aiko Okazaki a skončila na 9. místě. Tereza je členkou sportovního klubu SC Jedličkův ústav a připravuje se pod vedením trenérky Lídy Fikarové.

Druhou oceněnou byla plavkyně sportovního klubu SK KONTAKT Karlovy Vary Vendula Dušková. V Tokiu se třikrát probojovala do paralympijského finále. V disciplíně 200 m polohový závod zaplavala osobní rekord o téměř osm desetin. Na 400 m volný způsob skončila na 6. místě. Prsařskou stovku zaplavala na úrovni osobního rekordu. Vendula se připravuje pod vedením trenérů Štěpánky Řehořkové a Jana Šimka. Kondiční přípravu zajišťuje Gustav Červený. 

Jindřichohradecký plavec Jonáš Kešnar v letošním roce absolvoval dva velké životní milníky. Prvním byla maturitní zkouška a druhým premiérová účast na paralympijských hrách. Na kraulové čtyřstovce se projevil tréninkový „covidový“ výpadek, i přesto doplaval v kvalitním čase nedaleko za osobním rekordem. V hlavní disciplíně 200 m polohový závod postoupil do finále, ve kterém dohmátl na hodnotném 5. místě v osobním rekordu. Jonáš se připravuje pod vedením Jana Šimka ve sportovním klubu PK Jindřichův Hradec.

Talentovaný plavec David Kratochvíl splnil na květnovém mistrovství Evropy pět paralympijských limitů. David se ve třinácti letech v konkurenci dospělých rozhodně neztratil. Do Tokia nakonec neodjel, vzdal se reprezentace ve prospěch služebně staršího plavce Miroslava Smrčky. David je velkým příslibem pro paralympijské hry v Paříži 2024. Trénuje v Plaveckém klubu Tachov s trenérem Rudolfem Huttou a tappery Stanislavou a Jiřím Kratochvílovými.

Plavkyně Dominika Míčková se v Tokiu představila ve třech disciplínách 150 m polohový závod, 50 m prsa a 50 m znak. Výsledné časy byly za očekáváními, ale získala tím cennou závodní paralympijskou zkušenost, na které může dále stavět. Dominika se připravuje ve sportovním klubu SK KONTAKT Brno pod vedením trenéra Jana Sommera.

Stolní tenista Filip Nacházel se na paralympiádu dostal na základě divoké karty. V úvodním utkání základní skupiny porazil Jung-Gil Kima (KOR), hráče číslo 5. světového žebříčku. Potvrdil tak předzápasové prognózy, že žebříčkové postavení nemusí být rozhodující a po vyrovnané bitvě mohl Filip slavit vítězství 3:1. V následujícím utkání s polským reprezentantem podlehl Filip 0:3 a postup ze skupiny mu unikl pouze o skóre, když se počítaly sety. Filip se připravuje ve sportovním klubu HK Euro-Club Handicap Jilemnice s trenérem Milošem Tesařem.

Plavec Arnošt Petráček odjel do Tokia s cílem obhájit zlatou medaili v disciplíně 50 m znak z paralympijských her v Rio de Janeiro 2016. Znakové padesátce předcházely ještě starty na 50 m motýlek a 50 m volný způsob. Zaplavané časy byly pěknou předzvěstí před Arnoštovou hlavní disciplínou. Ranní rozplavby znakové padesátky „prolétl“ v novém paralympijském rekordu 41,75 s a postoupil do večerního finále z 1. místa, jen dvě setiny před ruským soupeřem Romanem Zhdanovem. Večerní finále bylo pro něj krásnou tečkou za celou paralympijskou cestou. Roman Zhdanov v něm sice zvítězil ve světovém rekordu a zaplaval neuvěřitelný čas 40,99 s, ale Arnošt Petráček vybojoval v krásném a napínavém závodě stříbrnou medaili, taktéž překonal stávající světový rekord a zaplaval osobní rekord 41,26 s. Arnoštovu finální přípravu zajistila trenérka Alžběta Řehořková.

Tadeáš Strašík je plavec, který se celoročně připravuje v Ústecké akademii plaveckých sportů pod vedením trenéra Petra Thiela. Limity do Tokia splnil na dubnových závodech světového série v italském Lignanu. Své výkony ještě vylepšil na květnovém mistrovství Evropy. Do Tokia odjel na základě získání divoké karty v disciplínách 100 m prsa a 200 m polohový závod. Jako první se Tadeáš představil ve své hlavní disciplíně 100 m prsa, která se plavala jako přímé finále. S výsledným časem a 7. místem byli Tadeáš i trenér spokojeni. Na svůj druhý závod čekal až do posledního dne plaveckých soutěží. Už v ranních rozplavbách polohové dvoustovky si vylepšil svůj osobní rekord o více než dvě vteřiny a postoupil do finále, kde ještě vylepšil svůj dopolední čas a vyplaval si 8. místo v nabité světové konkurenci.

Jiří Suchánek jako jediný stolní tenista z ČR získal přímou nominaci od Mezinárodní federace stolního tenisu, ITTF Para do Tokia. A to po březnovém turnaji ve Španělsku v roce 2020. V Tokiu chtěl obhájit bronzovou medaili ze soutěže jednotlivců z Rio de Janeira 2016. Ze skupiny postoupil z druhého místa. Bohužel světová dvojka, polský reprezentant Czuper vystavil Jirkovi stopku a zavřel mu tak semifinálové brány a Jirka skončil na 5. místě. O Jirkovu přípravu se stará již od roku 2005 trenér, sparing a kamarád Jiří Kodým v sportovním klubu SKST Liberec.

Posledním oceněným sportovcem byl také stolní tenista Petr Svatoš ze sportovního klubu TJ Sokol Lhůta, který se připravuje pod vedením reprezentačního trenéra Milana Jaška. Petr se do Tokia dostal na divokou kartu. Soutěž jednotlivců Petrovi nevyšla a nepostoupil ze skupiny.

Poslední dva ocenění, Jiří Suchánek a Petr Svatoš, společně nastoupili ještě v soutěži družstev. Družstva se hrají do 2. vítězného bodu, přičemž se začíná čtyřhrou a poté následuje buď jedna, nebo dvě dvouhry. V „infarktovém“ čtvrtfinále po 2 hodinách zdolali soupeře z Ukrajiny a postoupili do semifinále. I když semifinále proti papírovým favoritům z Německa překvapení nepřineslo, Jiří Suchánek s Petrem Svatošem si vychutnali nezapomenutelné pocity ze zisku cenného bronzového kovu z paralympijských her.

Ocenění obdrželi dárkové tašky Magistrátu hlavního města Prahy, broušený dar z české rodinné sklářské dílny Crystal HeArt, certifikáty z dílny komiksového kreslíře Davida Henyše, proteinové doplňky z rodinné společnosti Řeznictví a uzenářství U Dolejších v Davli a zarámovanou fotografii z Tokia od autora Luďka Šiply.Autor: TZ, red

Souboje firem, záchranářů či bankéřů. UniCredit Pražská štafeta se po třech letech vrací

22. června 2022 v 17:00

Unikátní týmový závod UniCredit Pražská štafeta je po třech letech zpět. Oblíbený běh, v němž si přátelé či kolegové mohou na čtyřech pětikilometrových úsecích v parku Stromovka změřit síly s ostatními, odstartuje ve čtvrtek 23. června od 18 hodin na Výstavišti...

Praha 4 vymění povrchy ve volnočasovém areálu v Podolské, sportoviště budou uzavřena

10. června 2022 v 07:50

Praha 4 zahájí od pondělí 13. června kompletní výměnu sportovních povrchů ve volnočasovém areálu v Podolské ulici. Oprava se dotkne obou sportovišť, jak fotbalového hřiště, tak i multifunkčního tartanového hřiště. Po celou dobu prací budou obě herní plochy...

Seminář o bezpečnosti sportu s trenéry a vedením klubů. Zváni jsou i rodiče

7. června 2022 v 07:19

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) pořádá společně s Unií českých fotbalových trenérů veřejně přístupný seminář Bezpečnost sportu a týmová dynamika. Uskuteční se ve středu 22. června od 9 do 17 hodin v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře v Praze.

Volejbalový turnaj za lepší svět se uskuteční v areálu Hostivařské přehrady

6. června 2022 v 16:25

Na dvě desítky smíšených týmů mužů i žen z byznysu i neziskového sektoru v Česku se zapojí do hry za globální cíle od OSN. O titul šampiona turnaje v amatérském plážovém volejbale SDGs Beach Volleyball Cup 2022 se utkají již v pátek 10. června. Jedním ze soutěžních týmů jsou i Uprchlíci &...

V Lysolajích se bude běhat

3. června 2022 ve 13:25

  Čtrnáctý ročník Lysolajského běhu se koná ve čtvrtek 9. června.  

Sportovní den Prahy 2

1. června 2022 v 06:13

Sportovní den Prahy 2 Urban Challenge Kids s Komwagem se koná v pátek 10. června od 14 do 19 hodin.

Světová cyklojízda projede Prahou a oslaví Den kola

25. května 2022 v 10:47

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se koná v neděli 5. června.

Turnaj v nohejbalu o pohár starosty

25. května 2022 v 05:52

Tradiční turnaj pořádá radnice Prahy 1 v sobotu 28. května.

Běželo se pro Paměť národa

24. května 2022 v 10:20

O víkendu 21. a 22. května se uskutečnily hlavní závody Běhu pro Paměť národa. V Praze, Brně a na dalších devíti místech po celé republice se běželo za všechny, kteří se nevzdali. Akce se zúčastnilo přes 1500 běžců, z toho 800 běželo v pražské oboře...

V Braníku budou bojovat malí hasiči

19. května 2022 v 08:15

SDH Praha – Braník a TFA tým Praha zvou na 2. závod Dětské ligy TFA Praha 2022 do pražského Braníku.

Hokejový šampionát ve Žlutých lázních

17. května 2022 ve 14:45

Areál Žluté lázně v Praze 4 – Podolí se opět proměňuje v hokejovou fanouškovskou základnu. Od středy 18. května mohou všichni milovníci hokeje přijít a užít si zápasy společně u jídla a pití. Mistrovství světa v hokeji ve Finsku je možné sledovat na plátně ve stanu za...

Další články
Nahoru