Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský sport

Hendikepovaní sportovci převzali ocenění

Ve středu 8. prosince se uskutečnilo v Rezidenci primátora hlavního města Prahy vyhlášení nejlepších hendikepovaných sportovců roku 2021. Vrcholnou akcí roku byly bezesporu letní paralympijské hry Tokio 2020, které byly odloženy na rok 2021, a tím byl prodloužen standardní čtyřletý paralympijský cyklus na pět let. 

Ocenění předali primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, houslový virtuóz Pavel Šporcl, paralympijská vítězka Jana Hoffmanová a předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora.

Mezi oceněnými sportovci byli především paralympijští reprezentanti a byli vyhlášeni bez určení pořadí.

Lukostřelkyně Tereza Brandtlová byla nováčkem para lukostřelecké výpravy. Na paralympiádu se nominovala na základě divoké karty. V kvalifikaci nastřílela 585 bodů a účast v českém mix týmu jí unikla o pouhé 4 body. Ve vyřazovací části, která byla posunuta z 31. 8. na 1. 9. kvůli nepříznivému počasí, nestačila Tereza na domácí lukostřelkyni Aiko Okazaki a skončila na 9. místě. Tereza je členkou sportovního klubu SC Jedličkův ústav a připravuje se pod vedením trenérky Lídy Fikarové.

Druhou oceněnou byla plavkyně sportovního klubu SK KONTAKT Karlovy Vary Vendula Dušková. V Tokiu se třikrát probojovala do paralympijského finále. V disciplíně 200 m polohový závod zaplavala osobní rekord o téměř osm desetin. Na 400 m volný způsob skončila na 6. místě. Prsařskou stovku zaplavala na úrovni osobního rekordu. Vendula se připravuje pod vedením trenérů Štěpánky Řehořkové a Jana Šimka. Kondiční přípravu zajišťuje Gustav Červený. 

Jindřichohradecký plavec Jonáš Kešnar v letošním roce absolvoval dva velké životní milníky. Prvním byla maturitní zkouška a druhým premiérová účast na paralympijských hrách. Na kraulové čtyřstovce se projevil tréninkový „covidový“ výpadek, i přesto doplaval v kvalitním čase nedaleko za osobním rekordem. V hlavní disciplíně 200 m polohový závod postoupil do finále, ve kterém dohmátl na hodnotném 5. místě v osobním rekordu. Jonáš se připravuje pod vedením Jana Šimka ve sportovním klubu PK Jindřichův Hradec.

Talentovaný plavec David Kratochvíl splnil na květnovém mistrovství Evropy pět paralympijských limitů. David se ve třinácti letech v konkurenci dospělých rozhodně neztratil. Do Tokia nakonec neodjel, vzdal se reprezentace ve prospěch služebně staršího plavce Miroslava Smrčky. David je velkým příslibem pro paralympijské hry v Paříži 2024. Trénuje v Plaveckém klubu Tachov s trenérem Rudolfem Huttou a tappery Stanislavou a Jiřím Kratochvílovými.

Plavkyně Dominika Míčková se v Tokiu představila ve třech disciplínách 150 m polohový závod, 50 m prsa a 50 m znak. Výsledné časy byly za očekáváními, ale získala tím cennou závodní paralympijskou zkušenost, na které může dále stavět. Dominika se připravuje ve sportovním klubu SK KONTAKT Brno pod vedením trenéra Jana Sommera.

Stolní tenista Filip Nacházel se na paralympiádu dostal na základě divoké karty. V úvodním utkání základní skupiny porazil Jung-Gil Kima (KOR), hráče číslo 5. světového žebříčku. Potvrdil tak předzápasové prognózy, že žebříčkové postavení nemusí být rozhodující a po vyrovnané bitvě mohl Filip slavit vítězství 3:1. V následujícím utkání s polským reprezentantem podlehl Filip 0:3 a postup ze skupiny mu unikl pouze o skóre, když se počítaly sety. Filip se připravuje ve sportovním klubu HK Euro-Club Handicap Jilemnice s trenérem Milošem Tesařem.

Plavec Arnošt Petráček odjel do Tokia s cílem obhájit zlatou medaili v disciplíně 50 m znak z paralympijských her v Rio de Janeiro 2016. Znakové padesátce předcházely ještě starty na 50 m motýlek a 50 m volný způsob. Zaplavané časy byly pěknou předzvěstí před Arnoštovou hlavní disciplínou. Ranní rozplavby znakové padesátky „prolétl“ v novém paralympijském rekordu 41,75 s a postoupil do večerního finále z 1. místa, jen dvě setiny před ruským soupeřem Romanem Zhdanovem. Večerní finále bylo pro něj krásnou tečkou za celou paralympijskou cestou. Roman Zhdanov v něm sice zvítězil ve světovém rekordu a zaplaval neuvěřitelný čas 40,99 s, ale Arnošt Petráček vybojoval v krásném a napínavém závodě stříbrnou medaili, taktéž překonal stávající světový rekord a zaplaval osobní rekord 41,26 s. Arnoštovu finální přípravu zajistila trenérka Alžběta Řehořková.

Tadeáš Strašík je plavec, který se celoročně připravuje v Ústecké akademii plaveckých sportů pod vedením trenéra Petra Thiela. Limity do Tokia splnil na dubnových závodech světového série v italském Lignanu. Své výkony ještě vylepšil na květnovém mistrovství Evropy. Do Tokia odjel na základě získání divoké karty v disciplínách 100 m prsa a 200 m polohový závod. Jako první se Tadeáš představil ve své hlavní disciplíně 100 m prsa, která se plavala jako přímé finále. S výsledným časem a 7. místem byli Tadeáš i trenér spokojeni. Na svůj druhý závod čekal až do posledního dne plaveckých soutěží. Už v ranních rozplavbách polohové dvoustovky si vylepšil svůj osobní rekord o více než dvě vteřiny a postoupil do finále, kde ještě vylepšil svůj dopolední čas a vyplaval si 8. místo v nabité světové konkurenci.

Jiří Suchánek jako jediný stolní tenista z ČR získal přímou nominaci od Mezinárodní federace stolního tenisu, ITTF Para do Tokia. A to po březnovém turnaji ve Španělsku v roce 2020. V Tokiu chtěl obhájit bronzovou medaili ze soutěže jednotlivců z Rio de Janeira 2016. Ze skupiny postoupil z druhého místa. Bohužel světová dvojka, polský reprezentant Czuper vystavil Jirkovi stopku a zavřel mu tak semifinálové brány a Jirka skončil na 5. místě. O Jirkovu přípravu se stará již od roku 2005 trenér, sparing a kamarád Jiří Kodým v sportovním klubu SKST Liberec.

Posledním oceněným sportovcem byl také stolní tenista Petr Svatoš ze sportovního klubu TJ Sokol Lhůta, který se připravuje pod vedením reprezentačního trenéra Milana Jaška. Petr se do Tokia dostal na divokou kartu. Soutěž jednotlivců Petrovi nevyšla a nepostoupil ze skupiny.

Poslední dva ocenění, Jiří Suchánek a Petr Svatoš, společně nastoupili ještě v soutěži družstev. Družstva se hrají do 2. vítězného bodu, přičemž se začíná čtyřhrou a poté následuje buď jedna, nebo dvě dvouhry. V „infarktovém“ čtvrtfinále po 2 hodinách zdolali soupeře z Ukrajiny a postoupili do semifinále. I když semifinále proti papírovým favoritům z Německa překvapení nepřineslo, Jiří Suchánek s Petrem Svatošem si vychutnali nezapomenutelné pocity ze zisku cenného bronzového kovu z paralympijských her.

Ocenění obdrželi dárkové tašky Magistrátu hlavního města Prahy, broušený dar z české rodinné sklářské dílny Crystal HeArt, certifikáty z dílny komiksového kreslíře Davida Henyše, proteinové doplňky z rodinné společnosti Řeznictví a uzenářství U Dolejších v Davli a zarámovanou fotografii z Tokia od autora Luďka Šiply.Autor: TZ, red

Praha 4: S Běžeckou školou poznáte nová místa

31. května 2023 v 10:38

V rámci poznávání nových běžeckých tras v Praze 4 vyrazí běžci během čtvrteční lekce B4 na dosud nepoznaná místa.

Sobota: Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023

30. května 2023 v 07:01

Dvě tradiční velké cyklistické akce, Světová cyklojízda a Pražské cyklozvonění, se letos spojily a společně oslaví Světový den kola. Akce se koná 3. června, a jako v minulých letech hvězdicová jízda bude mít více startů v zapojených městských částech Prahy.

Světová cyklojízda a Cyklozvonění 2023 v Praze 13

25. května 2023 v 11:05

Dvě tradiční cyklistické akce, Světová cyklojízda a Pražské cyklozvonění, se letos spojily a společně oslaví Světový den kola v sobotu 3. června.

Na Dvojce se veslovalo

21. května 2023 v 17:15

Celorepublikový projekt Česko vesluje poprvé ve své historii zavítal do metropole. Soutěž žáků základních škol Prahy 2 v trenažérovém veslování se konala v pátek 19. května na náměstí Míru. A kdo chtěl, mohl si zaveslovat na trenažéru, prohlédnout veslařské vybavení nebo se potkat...

Turnaj v tenisu o pohár starosty v ZŠ Bratří Venclíků

11. května 2023 v 16:38

Turnaj ve čtyřhře pro neregistrované dospělé hráče v tenisu o pohár starosty Prahy 14 se uskuteční v sobotu 27. května od 8 hodin na kurtech ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Charitativní běh v Milíčovském lese

11. května 2023 v 07:25

V Milíčovském lese na dětském hřišti Vodnická odstartuje dne 13. května v 15 hodin charitativní běh.

Běh metropole Prahy 11

10. května 2023 ve 12:41

V neděli 14. května v 10 hodin odstartuje Běh metropole Prahy 11.

Praha 13: V Třebonicích se bude hrát nohejbal

10. května 2023 v 07:22

Nohejbalový turnaj se hraje 20. května. Výtěžek dostanou mladí hasiči z Třebonic.

Večerní Svěrácká 10

6. května 2023 ve 20:55

Běh přírodou pro celou rodinu v okolí Černého Mostu na 5 a 10 km a závod dětí se uskuteční v sobotu 25. května. Startuje se na Plechárně v 16 hodin.

Sportovní rodinné hry v Centrálním parku

6. května 2023 v 09:29

V pátek 12. května se koná od 15:30 hodin  již 11. ročník Sportovních rodinných her. Poprvé v historii se akce uskuteční v Centrálním parku Prahy 13. Akce je vhodná již pro děti od 2 let ale na své si přijdou i školní děti, které chtějí zažít se svými rodiči nebo prarodiči odpoledne plné...

Běh pro Paměť národa: Za všechny, kteří se nevzdali

5. května 2023 v 05:50

Na jedenácti místech se v květnu poběží za všechny, kteří se nevzdali. Nezisková organizace Post Bellum pořádá osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Nejčastěji běží za dědu,...

Venkovní lekce jógy v Praze 10

4. května 2023 v 07:16

Úterky a čtvrtky od 2. května na Desítce patří hodinám jógy.

Nordic walking ve středu v Malešickém parku

2. května 2023 v 16:25

Až do 28. června probíhají v Malešickém parku v Praze 10 od 9:30 do 11 hodin lekce nordic walking.

Další články
Nahoru