Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Hele, koukej, cestující jsou kaštani a poslouchají kecafon. Jak mluvili a mluví Pražané?
Rašínovo nábřeží. Foto: archiv

Hele, koukej, cestující jsou kaštani a poslouchají kecafon. Jak mluvili a mluví Pražané?

Pražština? Ne, středočeské nářečí. Stejně se mluví i na Kladně nebo v Řevnicích. I v metropoli však existují či existovaly specifické výrazy. Postarali se o ně především pražští dopraváci, o jejichž slangu dokonce vyšla publikace. Víte, jak třeba říkají cestujícím? Kaštani!

„Jde-li o výslovnost (dobrej, hodnýho, vokno, otevřené samohlásky), pak o ´pražštině´ mluvit nemůžeme, jedná se o jevy typické pro celé středočeské nářečí – přítomné tedy i v Kladně, Českém Brodě nebo Řevnicích,“ uvedla pro server Pražský patriot Markéta Pytlíková z oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český při Akademii věd ČR.

Co se týče neoficiálního označení například některých míst v Praze – Kulaťák (Vítězné náměstí), Sherwood (Hlavní nádraží), Fučíkárna (dnešní Výstaviště), Husákovo ticho (Těšnovský tunel), ta už podle ní mají k slangu a ´pražštině´ blíž. „Podobné domácké názvy míst ale najdeme samozřejmě v jakémkoli jiném městě,“ řekla.

Čtěte také: Jak se liší názory Pražanů a zbytku republiky? Rozdíly jsou někdy propastné, tvrdí sociolog

Obecně se podle ní slang váže spíše k nějaké užší sociální nebo profesní skupině než k celému městu. „Takže i o ´žižkovském slangu´, známém z první republiky, můžeme asi spíš uvažovat jako o slangu dělnických vrstev, případně pražské galerky, než jako o jazyku celé čtvrti,“ dodala. V hlavním městě se podle jejích slov mluví středočeským nářečím.

Slang pracovníků pražského metra

Odkázala na Slovník nespisovné češtiny, který pojednává o různých druzích slangů – vojenském, řemeslnickém, technickém, železničářském, motoristickém, sportovním, cirkusovém, divadelním, hudebním, pracovníků médií, školním a studentském nebo drogovém. Metropole se týká kupříkladu slang pracovníků městské dopravy.

Čtěte také: Praha zezadu. Velký noční masturbant. Orgasmus výhradně ponořením do Vltavy

„Rozvoj městské hromadné dopravy začal na přelomu 19. a 20. století, a to nejdříve v Praze, Brně a Ostravě. V průběhu první poloviny 20. století se pak městská doprava rozšířila také do dalších krajských měst a postupně i do měst okresních,“ uvádí se ve slovníku.

Ze samotné dopravy cestujících vyplývají například výrazy jako kecafon (mluvítko, kterým se mluví k cestujícím) či kaštani (cestující). Tramvajácký slang, a do značné míry také slang pracovníků pražského metra, zahrnuje třeba výraz angličák (dvojitá křižovatková výhybka).

Šnapr? Výraz pro závěru utažené brzdy

autobusy-bertramka-nahled Existuje i publikace Slang pražských dopraváků. Například výraz Turecko znamenal garáž autobusů Kačerov, označení vzniklo v 70. letech, kdy se tamní ředitel jmenoval Turek. Dnes by kdo těžko věděl, o co se jednalo.

Slovo dráteník, které se používá dodnes, znamená pracovníka, který zařizuje, udržuje a opravuje trolejové vedení. Naopak už se neužívá šnapr, což byl výraz pro závěru utažené brzdy. Atomová vrata zase znamenala tlakový uzávěr stanice nebo tunelu metra.

Když se potkají Hanáci a Pražané u moře

Přesto, že pražština vlastně oficiálně neexistuje, někdy může docházet k absurdním situacím, třeba když se v cizině potkají Hanáci a Pražané. Na internetu to popisuje Terka z Hanácka. U moře se s kamarádkou smály a zpívaly si české písničky, poblíž stáli krajané – také Češi.

„Byla to rodinka s dětmi a na sto procent to byli Pražáci. Protože opakovali to ´hele koukej´, počítali jsme to a během pěti minut to řekli dvanáctkrát. Vrchol byl, když malá holčička vytáhla z vody šneka a zavolala na maminku: ´Hele, koukej, mořskej hlemejžď´,“ napsala.

„Všichni Hanáci okolo lehli smíchy a my jsme se málem utopily. Ale to není všechno – kámoška se chtěla potápět, tak zavolala na mamku: ´Mamó, podé mně prosim šnorchla´. A najednou se chlámy ozvaly z pražské deky. Okamžitě nám to došlo a začaly jsme se smát taky,“ dodala.

Čtěte také: Kam můžete zavítat s blízkými, kteří navštíví Prahu? Metropole nejsou jen památky! 

Co už mládež neužívá? Horlivý, osočit či unylý

Bez ohledu na takzvanou pražštinu či jiné slangy existují ale i slova, která už neumí používat současná mládež. Lingvista Jiří Kostečka z Asociace středoškolských češtinářů je vyjmenovává ve svém výzkumu.

Jsou to například tato slova: cudný, horlivý, hvozd, chmury, chrabrý, jihnout, jímavý, jízlivý, kasat se, kazajka, klání, kloudný, komolit, konejšit, lačný, láteřit, ledabylý, lomozit, lpět, mamon, mdlý, nedůtklivě, nejapný, niterný, osočit, ostýchavý, otálet, perný, pohnutka, pokoutně, ponurý, pookřát, pověra, potutelný, proradný, prchlivý, předpojatý či pýřit se.

Nebo: rmoutit se, rozšafný, rusý, schlíplý, slídit, spílat, srdnatý, strádat, střenka, svérázný, svízel, šev, tklivý, trýznit, úděl, uhranout, unylý, úlisný, upejpat, úporný, úskalí, uštěpačný, útlocitný, vesměs, výspa, vzývat, záhy, zakabonit se, zakolísat, záludný, zášť, zesinat, zevrubný, zpupný či ztepilý.

Použití těchto výrazů starší generací by tedy nerozuměli ani mnozí mladí Pražané, ani Hanáci.


Autor: Anna Skálová

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru