dnes
Úterý - zatazeno
21°C
zítra
Středa - obcasny-dest
19°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Hejma a Čižinský jednali za Prahu 1 s vlastníky Lennonovy zdi, přidali se i místní usedlíci
Lennonova zeď na Kampě je častým cílem turistů. Foto (3x): Jan Puci

Hejma a Čižinský jednali za Prahu 1 s vlastníky Lennonovy zdi, přidali se i místní usedlíci

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský a místostarosta Petr Hejma se sešli se zástupci Řádu Maltézských rytířů, kterým patří Lennonova zeď na Malé Straně. Nedávně schůzky se zúčastnila také zhruba desítka sousedů, kteří v okolí Velkopřevorského náměstí bydlí. Jednání přineslo posun i závazek, že strany chtějí postupovat koordinovaně. Turisté dostanou informace o významu místa a jeho historii i o tom, jak se v místě chovat, v okolí budou instalovány bezpečnostní prvky. Vlastník zdi navrhuje, aby se postupně proměnila ve venkovní galerii s jasnějším režimem.   

„Shodli jsme se na tom, že je potřeba situaci v okolí Velkopřevorského náměstí uklidnit, zejména zabránit vandalismu a ničení památek i soukromého majetku,“ řekl místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme/STAN). V okolí Kampy se koncentrují aktivity podnikatelských subjektů, které turistům nabízejí procházky po Praze, jejichž součástí je pití alkoholu a následné hromadné sprejování na Lennonovu zeď.

O aktuálních problémech souvisejících s ničením Lennonovy zdi a jejího okolí jako první informoval server Pražský patriot už na konci června zde:

Z anonymního šetření, které Praha 1 podnikla, vyvstala pochybnost, zda tyto subjekty vůbec mají potřebná oprávnění a podnikají v souladu se zákonem. Záležitost aktuálně prověřuje živnostenský odbor Prahy 1. Ze stejných důvodů také počátkem července podal Řád Maltézských rytířů trestní oznámení.

„Chápeme, že hluk a nepořádek, který s sebou nese turistický byznys s odkazem Lennonovy zdi, místním usedlíkům vadí a hledáme schůdné řešení. Jednáme s vlastníkem o jeho plánech a zaměříme se společně především na osvětu. Abychom místo, které je extrémně vytěžované turismem – a bohužel málo navštěvované Pražany – trochu zklidnili, navrhneme tu také omezení klasického buskingu,“ vyjádřil se starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Praha 1 chce ve svém postupu upřednostnit prevenci před represí. „Chceme dosáhnout toho, že návštěvníci budou respektovat pietu tohoto místa a nebudou tu potřeba žádné policejní zásahy, které by mohly připomínat postihy za psaní na zeď za minulého režimu. V tom je celá záležitost citlivá,“ dodal Čižinský.

lennonova-zed-clanek-mensi-1 Osvětová informační kampaň by se měla odehrávat jak přímo na místě, tak v online prostředí, kde je zeď Johna Lennona propagována jako turistická atrakce. Cílem je větší informovanost turistů i provozovatelů organizovaných návštěv lokality. Praha 1 rovněž plánuje, po dohodě s vlastníkem, v místě umístit bezpečnostní kamery a případně posílit hlídky strážníků. Cílem všech opatření je navrátit místu jeho důstojnost, zlepšit podmínky pro život místních usedlíků a zároveň nezničit historický odkaz místa.

Vlastník zdi deklaroval, že plánuje zdi vrátit důstojnou atmosféru a kulturní význam. Podle plánů Řádu by měla Lennonova zeď sloužit jako galerie pod širým nebem a odkazovat na původní smysl jejího vzniku.

Obrázky Johna Lennona nebo odkaz na boj proti totalitě z ní tak nezmizí, malovat by na ni ale nově měli spíš umělci, oproti současnému volnému režimu. Řád chce nechat zeď pro galerijní účely zrenovovat a technicky upravit, detaily nového konceptu chce představit během léta. Dříve existující návrh sousedů, aby Lennonovu zeď nahradila plakátovací plocha, již není aktuální. 

lennonova-zed-clanek-mensi „Důležité je, aby se nám podařilo změnit celkové vnímání Lennonovy zdi a jejího okolí. Místo vandalů by měla přitahovat spíš umělce a svobodomyslné návštěvníky, kteří v ní vidí určitý symbol,“ myslí si místostarosta Petr Hejma. 

Během léta bude pokračovat jednání s vlastníkem zdi na pracovní úrovni. Budou se řešit například technické detaily instalace kamer, společný postup v informační kampani a především konkrétní plán vlastníka na proměnu charakteru Lennonovy zdi. 
 


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

5. července 2020 ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru