Dnes Neděle - polojasno 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích
Hayato Okamura během kontaktní kampaně v Praze. Foto: Eugen Kukla

Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích

Ani v novém složení Poslanecké sněmovny nebude chybět strana Svoboda a přímá demokracie a její lídr Tomio Okamura, který kandidoval v Moravskoslezském kraji. Pikantní je, že poslancem se stal i jeho starší bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), který byl zvolen díky preferenčním hlasům na pražské kandidátce koalice Spolu. Mezi sourozenci dlouhodobě nepanují dobré vztahy.

Tomio Okamura dotáhnul na severní Moravě SPD k lepšímu výsledku, než byl celostátní zisk strany. Okamura dostal přes 17 000 preferenčních hlasů. Jeho znovuzvolení nepřekvapilo, zato fakt, že ve Sněmovně bude sedět i jeho starší bratr Hayato Okamura, už překvapením je.

Tlumočník a průvodce byl totiž na pražské kandidátce koalice Spolu až na šestnáctém místě, ale zhruba čtyřiadvacet tisíc preferenčních hlasů ho katapultovalo na šesté místo, což znamenalo zvolení. Koalici dalo v Praze 40 procent voličů, což představuje 11 mandátů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

„Zvítězily demokratické koalice, populismus a extremismus prohrály,“ reagoval na Twitteru čerstvě zvolený pražský poslanec. Jak uvedl pro Pražský deník, jeho bratr Tomio pro něj není důležitý. „Krajně pravicová SPD je celkovým výsledkem úplně vyšachovaná z účasti na vládě, což je dobře,“ sdělil v rozhovoru.

Mezi bratry dlouhodobě nepanují dobré vztahy, mají zcela rozdílné pohledy na svět. Zatímco Tomio brojí proti Evropské unii a uprchlíkům, Hayato vidí budoucnost Česka v euroatlantických strukturách. Zatímco příznivci SPD se často vysmívají „havloidům a pravdoláskařům“, Hayato si váží prvního prezidenta České republiky a považuje se za šiřitele Havlova odkazu.

„SPD a komunisté jsou dobrá volba pro někoho, kdo si přeje vyvázání naší země ze svazků NATO a EU – a naopak naše sbližování s Putinovým kremelským režimem v Rusku,“ sdělil Hayato jen pár dní před volbami. „Rázně varuji především vás mladé, méně zkušené voliče v celé naší zemi před volbou SPD a KSČM,“ apeloval. SPD se nakonec do Poslanecké sněmovny dostala, komunisti ne.

 


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Dnes v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru