Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích
Hayato Okamura během kontaktní kampaně v Praze. Foto: Eugen Kukla

Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích

Ani v novém složení Poslanecké sněmovny nebude chybět strana Svoboda a přímá demokracie a její lídr Tomio Okamura, který kandidoval v Moravskoslezském kraji. Pikantní je, že poslancem se stal i jeho starší bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), který byl zvolen díky preferenčním hlasům na pražské kandidátce koalice Spolu. Mezi sourozenci dlouhodobě nepanují dobré vztahy.

Tomio Okamura dotáhnul na severní Moravě SPD k lepšímu výsledku, než byl celostátní zisk strany. Okamura dostal přes 17 000 preferenčních hlasů. Jeho znovuzvolení nepřekvapilo, zato fakt, že ve Sněmovně bude sedět i jeho starší bratr Hayato Okamura, už překvapením je.

Tlumočník a průvodce byl totiž na pražské kandidátce koalice Spolu až na šestnáctém místě, ale zhruba čtyřiadvacet tisíc preferenčních hlasů ho katapultovalo na šesté místo, což znamenalo zvolení. Koalici dalo v Praze 40 procent voličů, což představuje 11 mandátů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

„Zvítězily demokratické koalice, populismus a extremismus prohrály,“ reagoval na Twitteru čerstvě zvolený pražský poslanec. Jak uvedl pro Pražský deník, jeho bratr Tomio pro něj není důležitý. „Krajně pravicová SPD je celkovým výsledkem úplně vyšachovaná z účasti na vládě, což je dobře,“ sdělil v rozhovoru.

Mezi bratry dlouhodobě nepanují dobré vztahy, mají zcela rozdílné pohledy na svět. Zatímco Tomio brojí proti Evropské unii a uprchlíkům, Hayato vidí budoucnost Česka v euroatlantických strukturách. Zatímco příznivci SPD se často vysmívají „havloidům a pravdoláskařům“, Hayato si váží prvního prezidenta České republiky a považuje se za šiřitele Havlova odkazu.

„SPD a komunisté jsou dobrá volba pro někoho, kdo si přeje vyvázání naší země ze svazků NATO a EU – a naopak naše sbližování s Putinovým kremelským režimem v Rusku,“ sdělil Hayato jen pár dní před volbami. „Rázně varuji především vás mladé, méně zkušené voliče v celé naší zemi před volbou SPD a KSČM,“ apeloval. SPD se nakonec do Poslanecké sněmovny dostala, komunisti ne.

 


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru