Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích
Hayato Okamura během kontaktní kampaně v Praze. Foto: Eugen Kukla

Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích

Ani v novém složení Poslanecké sněmovny nebude chybět strana Svoboda a přímá demokracie a její lídr Tomio Okamura, který kandidoval v Moravskoslezském kraji. Pikantní je, že poslancem se stal i jeho starší bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), který byl zvolen díky preferenčním hlasům na pražské kandidátce koalice Spolu. Mezi sourozenci dlouhodobě nepanují dobré vztahy.

Tomio Okamura dotáhnul na severní Moravě SPD k lepšímu výsledku, než byl celostátní zisk strany. Okamura dostal přes 17 000 preferenčních hlasů. Jeho znovuzvolení nepřekvapilo, zato fakt, že ve Sněmovně bude sedět i jeho starší bratr Hayato Okamura, už překvapením je.

Tlumočník a průvodce byl totiž na pražské kandidátce koalice Spolu až na šestnáctém místě, ale zhruba čtyřiadvacet tisíc preferenčních hlasů ho katapultovalo na šesté místo, což znamenalo zvolení. Koalici dalo v Praze 40 procent voličů, což představuje 11 mandátů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

„Zvítězily demokratické koalice, populismus a extremismus prohrály,“ reagoval na Twitteru čerstvě zvolený pražský poslanec. Jak uvedl pro Pražský deník, jeho bratr Tomio pro něj není důležitý. „Krajně pravicová SPD je celkovým výsledkem úplně vyšachovaná z účasti na vládě, což je dobře,“ sdělil v rozhovoru.

Mezi bratry dlouhodobě nepanují dobré vztahy, mají zcela rozdílné pohledy na svět. Zatímco Tomio brojí proti Evropské unii a uprchlíkům, Hayato vidí budoucnost Česka v euroatlantických strukturách. Zatímco příznivci SPD se často vysmívají „havloidům a pravdoláskařům“, Hayato si váží prvního prezidenta České republiky a považuje se za šiřitele Havlova odkazu.

„SPD a komunisté jsou dobrá volba pro někoho, kdo si přeje vyvázání naší země ze svazků NATO a EU – a naopak naše sbližování s Putinovým kremelským režimem v Rusku,“ sdělil Hayato jen pár dní před volbami. „Rázně varuji především vás mladé, méně zkušené voliče v celé naší zemi před volbou SPD a KSČM,“ apeloval. SPD se nakonec do Poslanecké sněmovny dostala, komunisti ne.

 


Autor: Jan Puci

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru