Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích
Hayato Okamura během kontaktní kampaně v Praze. Foto: Eugen Kukla

Hayato Okamura varoval voliče před bratrem Tomiem, nově budou soupeřit v poslaneckých lavicích

Ani v novém složení Poslanecké sněmovny nebude chybět strana Svoboda a přímá demokracie a její lídr Tomio Okamura, který kandidoval v Moravskoslezském kraji. Pikantní je, že poslancem se stal i jeho starší bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), který byl zvolen díky preferenčním hlasům na pražské kandidátce koalice Spolu. Mezi sourozenci dlouhodobě nepanují dobré vztahy.

Tomio Okamura dotáhnul na severní Moravě SPD k lepšímu výsledku, než byl celostátní zisk strany. Okamura dostal přes 17 000 preferenčních hlasů. Jeho znovuzvolení nepřekvapilo, zato fakt, že ve Sněmovně bude sedět i jeho starší bratr Hayato Okamura, už překvapením je.

Tlumočník a průvodce byl totiž na pražské kandidátce koalice Spolu až na šestnáctém místě, ale zhruba čtyřiadvacet tisíc preferenčních hlasů ho katapultovalo na šesté místo, což znamenalo zvolení. Koalici dalo v Praze 40 procent voličů, což představuje 11 mandátů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

„Zvítězily demokratické koalice, populismus a extremismus prohrály,“ reagoval na Twitteru čerstvě zvolený pražský poslanec. Jak uvedl pro Pražský deník, jeho bratr Tomio pro něj není důležitý. „Krajně pravicová SPD je celkovým výsledkem úplně vyšachovaná z účasti na vládě, což je dobře,“ sdělil v rozhovoru.

Mezi bratry dlouhodobě nepanují dobré vztahy, mají zcela rozdílné pohledy na svět. Zatímco Tomio brojí proti Evropské unii a uprchlíkům, Hayato vidí budoucnost Česka v euroatlantických strukturách. Zatímco příznivci SPD se často vysmívají „havloidům a pravdoláskařům“, Hayato si váží prvního prezidenta České republiky a považuje se za šiřitele Havlova odkazu.

„SPD a komunisté jsou dobrá volba pro někoho, kdo si přeje vyvázání naší země ze svazků NATO a EU – a naopak naše sbližování s Putinovým kremelským režimem v Rusku,“ sdělil Hayato jen pár dní před volbami. „Rázně varuji především vás mladé, méně zkušené voliče v celé naší zemi před volbou SPD a KSČM,“ apeloval. SPD se nakonec do Poslanecké sněmovny dostala, komunisti ne.

 


Autor: Jan Puci

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru