Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Havlův, Zlíchovský, Podolský nebo Dvorecký? Chystaný most v Praze ještě nemá definitivní název
Vítězný návrh mostu podle autorů reaguje na danosti místa, odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Zdroj vizualizace: ATELIER 6 + TUBES

Havlův, Zlíchovský, Podolský nebo Dvorecký? Chystaný most v Praze ještě nemá definitivní název

Zhruba v polovině letošního roku začne výstavba nového pražského mostu téměř za miliardu korun. Propojí čtvrtou a pátou městskou část. Ačkoli se most už od prvních plánů označuje pracovním názvem Dvorecký, protože na levém břehu bude ústit do lokality Dvorce, definitivní název ještě nebyl přijat. Dokonce ani projednán místopisnou komisí, jak aktuálně zjistil server Pražský patriot. Své návrhy minulý měsíc představila politická vedení radnic Prahy 4 i 5.

Vedení Prahy 5 se těsně před Vánoci usneslo, že navrhne hlavnímu městu, aby připravovaný most pojmenovalo Havlův nebo Zlíchovský. Už v polovině prosince se radní Prahy 4 usnesli, aby se most jmenoval Podolský.

Hlavní slovo bude mít Rada hlavního města Prahy, která se v případech pojmenování zpravidla rozhoduje dle stanoviska své místopisné komise. Jejím členem je i historik a archivář Václav Ledvinka, který byl tři desítky let ředitelem Archivu hlavního města Prahy. Ten server Pražský patriot informoval, že komise se problematikou pojmenování plánovaného nového mostu dosud nezabývala.

Její nejbližší zasedání je ve středu 19. ledna. Je možné, že se na něj projednání názvu mostu dostane. I v takovém případě by podle Ledvinky šlo pouze o předběžné projednání, které stěží může skončit nějakým rozhodnutím.

„Nelze pojmenovat něco, co zatím neexistuje, a dokonce se ani nezačalo stavět. Místopisná komise nemá ani žádné relevantní podklady o přesné době výstavby mostu, o datu jeho dokončení, o jeho konkrétní dislokaci a architektonické podobě. To vše se, jak ukazují četné minulé zkušenosti, může měnit ještě i v samém průběhu stavby. Nemluvě ani o proměnách celkové společenské situace, nálad veřejnosti, postojů a požadavků politických reprezentací,“ sdělil archivář.

Místopisná komise jako poradní a expertní orgán podle něj Radě doporučí vhodný název teprve tehdy, až budou známy zmíněné technické parametry.

Anketa

Který z navrhovaných názvů pro chystaný most v Praze se vám líbí nejvíc?

9.7%
(9.7%)
61.2%
(61.2%)
15.6%
(15.6%)
13.6%
(13.6%)
„Přihlédne přitom samozřejmě k návrhům městských částí, ale také k případným návrhům a doporučením dalších kompetentních subjektů i k aktivně vyjádřeným názorům Pražanů,“ sdělil. Zatím podle něj nelze předjímat, jaký název komise posléze doporučí. O pojmenování definitivně rozhodnou pražští radní.

„Mě to je spíše jedno, nemám na to názor. Nechám to na místopisné komisi, já se zabývám spíš technickou stránkou. Zeptejte se pana primátora, pod nějž činnost komise spadá,“ uvedl pražský radní Adam Scheinherr (Praha Sobě). Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zatím na dotazy ohledně pojmenování nereagoval.

Proč politici z vedení městských částí přišli s vlastními návrhy? Podle usnesení radních Prahy 5 by pojmenování Zlíchovský most podle autorů návrhu připomínalo i historickou skutečnost, že Zlíchov byl místem jedněch z nejtěžších bojů Pražského povstání v roce 1945. 

Pojmenování Havlův by podle usnesení bylo také vhodné, protože by odkazovalo nejen na prvního prezidenta České republiky Václava Havla, ale i na jeho děda Vácslava Havla a strýce Miloše Havla.

Důvody, proč se radní Prahy 4 před měsícem usnesli na názvu Podolský, vysvětlil mluvčí městské části Jiří Bigas. „Most, který měl v Praze 4 podle původního návrhu vyústit na Dvoreckém náměstí, už podle současného návrhu na toto náměstí nepovede. Proto změna názvu na Podolský, v Podolí bude jeden z obou konců mostu zcela určitě,“ uvedl. Zajímavostí je, že v územním plánu zůstává nadále zakreslen i most v původní trase s vyústěním na Dvoreckém náměstí.

Pražský magistrát vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun před čtvrt rokem. Most má sloužit tramvajím, autobusům, vozidlům integrovaného záchranného systému, cyklistům a pěším.

Z dosavadních prezentací vyplývá, že západní vyústění mostu povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar, východní bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky.


Autor: Jan Puci

Začíná rekonstrukce části Prosecké

Dnes ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

Včera v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Po zimní pauze se do ulic vrátily sdílené elektroskútry BeRider

11. března 2023 ve 12:18

Platforma BeRider od Škoda Auto DigiLab po zimní pauze zahajuje novou sezónu. Od pondělí 6. března je v pražském provozu bezmála 200 strojů a další budou přibývat. Novinkou pro začátek sezóny je možnost delší rezervace skútru.

Další články
Nahoru