Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Havlův, Zlíchovský, Podolský nebo Dvorecký? Chystaný most v Praze ještě nemá definitivní název
Vítězný návrh mostu podle autorů reaguje na danosti místa, odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Zdroj vizualizace: ATELIER 6 + TUBES

Havlův, Zlíchovský, Podolský nebo Dvorecký? Chystaný most v Praze ještě nemá definitivní název

Zhruba v polovině letošního roku začne výstavba nového pražského mostu téměř za miliardu korun. Propojí čtvrtou a pátou městskou část. Ačkoli se most už od prvních plánů označuje pracovním názvem Dvorecký, protože na levém břehu bude ústit do lokality Dvorce, definitivní název ještě nebyl přijat. Dokonce ani projednán místopisnou komisí, jak aktuálně zjistil server Pražský patriot. Své návrhy minulý měsíc představila politická vedení radnic Prahy 4 i 5.

Vedení Prahy 5 se těsně před Vánoci usneslo, že navrhne hlavnímu městu, aby připravovaný most pojmenovalo Havlův nebo Zlíchovský. Už v polovině prosince se radní Prahy 4 usnesli, aby se most jmenoval Podolský.

Hlavní slovo bude mít Rada hlavního města Prahy, která se v případech pojmenování zpravidla rozhoduje dle stanoviska své místopisné komise. Jejím členem je i historik a archivář Václav Ledvinka, který byl tři desítky let ředitelem Archivu hlavního města Prahy. Ten server Pražský patriot informoval, že komise se problematikou pojmenování plánovaného nového mostu dosud nezabývala.

Její nejbližší zasedání je ve středu 19. ledna. Je možné, že se na něj projednání názvu mostu dostane. I v takovém případě by podle Ledvinky šlo pouze o předběžné projednání, které stěží může skončit nějakým rozhodnutím.

„Nelze pojmenovat něco, co zatím neexistuje, a dokonce se ani nezačalo stavět. Místopisná komise nemá ani žádné relevantní podklady o přesné době výstavby mostu, o datu jeho dokončení, o jeho konkrétní dislokaci a architektonické podobě. To vše se, jak ukazují četné minulé zkušenosti, může měnit ještě i v samém průběhu stavby. Nemluvě ani o proměnách celkové společenské situace, nálad veřejnosti, postojů a požadavků politických reprezentací,“ sdělil archivář.

Místopisná komise jako poradní a expertní orgán podle něj Radě doporučí vhodný název teprve tehdy, až budou známy zmíněné technické parametry.

Anketa

Který z navrhovaných názvů pro chystaný most v Praze se vám líbí nejvíc?

9.7%
(9.7%)
61.2%
(61.2%)
15.6%
(15.6%)
13.6%
(13.6%)
„Přihlédne přitom samozřejmě k návrhům městských částí, ale také k případným návrhům a doporučením dalších kompetentních subjektů i k aktivně vyjádřeným názorům Pražanů,“ sdělil. Zatím podle něj nelze předjímat, jaký název komise posléze doporučí. O pojmenování definitivně rozhodnou pražští radní.

„Mě to je spíše jedno, nemám na to názor. Nechám to na místopisné komisi, já se zabývám spíš technickou stránkou. Zeptejte se pana primátora, pod nějž činnost komise spadá,“ uvedl pražský radní Adam Scheinherr (Praha Sobě). Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zatím na dotazy ohledně pojmenování nereagoval.

Proč politici z vedení městských částí přišli s vlastními návrhy? Podle usnesení radních Prahy 5 by pojmenování Zlíchovský most podle autorů návrhu připomínalo i historickou skutečnost, že Zlíchov byl místem jedněch z nejtěžších bojů Pražského povstání v roce 1945. 

Pojmenování Havlův by podle usnesení bylo také vhodné, protože by odkazovalo nejen na prvního prezidenta České republiky Václava Havla, ale i na jeho děda Vácslava Havla a strýce Miloše Havla.

Důvody, proč se radní Prahy 4 před měsícem usnesli na názvu Podolský, vysvětlil mluvčí městské části Jiří Bigas. „Most, který měl v Praze 4 podle původního návrhu vyústit na Dvoreckém náměstí, už podle současného návrhu na toto náměstí nepovede. Proto změna názvu na Podolský, v Podolí bude jeden z obou konců mostu zcela určitě,“ uvedl. Zajímavostí je, že v územním plánu zůstává nadále zakreslen i most v původní trase s vyústěním na Dvoreckém náměstí.

Pražský magistrát vypsal tendr na stavbu mostu za 972 milionů korun před čtvrt rokem. Most má sloužit tramvajím, autobusům, vozidlům integrovaného záchranného systému, cyklistům a pěším.

Z dosavadních prezentací vyplývá, že západní vyústění mostu povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar, východní bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Součástí projektu je návrh nové tramvajové zastávky.


Autor: Jan Puci

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Další články
Nahoru