dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
HateFree?: V Holešovicích začala fungovat půjčovna uprchlíků
Nově příchozí, k pronajmutí právě nyní! Lukáš Houdek, Susa Gunzner & The Grandhotel Cosmopolis Refugee Camp.

HateFree?: V Holešovicích začala fungovat půjčovna uprchlíků

Výstava s názvem HateFree? v holešovickém Centru současného umění DOX je součástí celostátního projektu HateFree Culture, který reaguje na dlouhodobý narůst negativních postojů vůči menšinovým skupinám obyvatel ČR. Fotografie, videa, záznamy performancí ve veřejném prostoru a další díla více než dvou desítek nejen českých a slovenských umělců tematizují problematiku rasismu, násilí z nenávisti nebo předsudků vůči menšinám.

„Žije mezi námi mnoho těch, kteří se setkávají s předsudky, posměchem i násilím z nenávisti kvůli své barvě kůže, vyznání, sexuální orientaci nebo třeba proto, že jsou bez přístřeší,“ vysvětluje důvody vzniku výstavy kurátorka Zuzana Štefková. Umělkyně a umělci, vystavující v rámci projektu HateFree?, se staví na stranu těch, kdo jsou takto stigmatizováni.

Výstava například prezentuje videozáznam pikniku ve městě Duchcov, zorganizovaného skupinou Romane Kale Panthera, který reaguje na městskou vyhlášku proti užívání veřejného prostoru, zjevně zaměřenou proti místním Romům.

Takzvaný minimální mobilní dům Pavla Karouse vyrobený za minimální náklady z recyklovatelných materiálů, včetně nápojových plechovek, je ukázkou v praxi využitelného obydlí pro jednoho člověka bez domova.

Další díla reflektují téma uprchlické krize. Například „srdce“, které z plotu kolem zařízení pro uprchlíky v Drahonicích v září loňského roku vyřízla anonymní skupina DE-FENCE, a přetvořila jej do podoby uměleckého artefaktu. Toto dílo mají aktivisté v úmyslu vydražit a vytěžené peníze použít na podporu migrantů.

Projekt Refurental pak představuje fiktivní „půjčovnu uprchlíků“ – online projekt umělců Lukáše Houdka a Susy Gunzner-Sattler ve spolupráci s domem pro žadatele o azyl v Německu. Projekt chce poukázat na dehumanizaci lidských bytostí, jejich zneužívání pro různé účely a jejich redukci na „kategorii uprchlíků“.

Výstava bude pro veřejnost otevřena DOXu až do 23. března.

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St 11–19, Čt 11–21, Pá 11–19, So–Ne 10–18.

Prostory centra DOX jsou bezbariérové.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

7. 2. 2016 | 9h

Otevřená snídaně, místo konání Studio ALTA

– neformální posezení, na kterém se můžete seznámit, potkat staré přátele a popovídat si s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání

10. 2. 2016 | 19h

Konzervy – Divadlo utlačovaných

– experimentální divadelní představení v rámci programu Divadla utlačovaných

29. 2. 2016 | 10h a 20h

Vadí-nevadí.cz – Kdo je srab a kdo hrdina?, místo konání Divadlo Archa

– dokumentární divadlo s vnitřním silným příběhem o dramatech každodenního života ztvárněné skutečnými obyvateli malého města
   

5. 3. 2016 | 10h – 18h

Barcamp

– konference zaměřená na téma Jací jsme?

 


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru