Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hasičskou stanici z války nahradí v Holešovicích za dva roky nová
Dřevěná hala, ve které parkují auta hasičů. Foto: JP

Hasičskou stanici z války nahradí v Holešovicích za dva roky nová

Na místě hasičské stanice v Argentinské ulici v Holešovicích vyroste nová budova za zhruba 353 milionů korun. Stavbu dnes zahájili zástupci hasičského sboru, ministerstva vnitra a pražského magistrátu. První etapa stavby, tedy garáže a zázemí pro výjezdové hasiče, by měla stát do dvou let. Následovat by měla administrativní budova a v plánu je i základna záchranářů. Projekt se připravoval celkem šest let.  

Poklepání základního kamene se zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček, generální ředitel HZS ČR, generálmajor Drahoslav Ryba, primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), ředitel pražských hasičů, brigádní generál Roman Hlinovský a další hosté.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je snaha získat pro sbor více peněz, aby se napravil investiční dluh do hasičské infrastruktury. „Holešovice z mého pohledu v tomto byly a jsou symbolem," řekl na dnešním zahájení stavby Hamáček. Hasiči příští rok dostanou ze státního rozpočtu o 400 milionů korun více.

Po dlouhých letech se tak pražští hasiči dočkají nové stanice na stávajícím pozemku současné základny, tedy na strategickém místě pro severní část Prahy. Původní dřevěná budova na místě stojí od druhé světové války jako provizorium.

V roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava bylo v Praze ve velmi krátké době (dle pamětníků přibližně za 1 rok) vystavěno sedm dřevěných stanic provizorního typu k ochraně důležitých částí Prahy, zejména průmyslového odvětví.

Rozhodnuto bylo také na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu druhé světové války. Tehdejší velitel hasičského sboru v Praze, plk. Bruno Petersen, dříve požární ředitel města Düsseldorf, tak vydal důležité rozhodnutí, které se dá považovat za historicky první plošné pokrytí na území hlavního města.

Celodřevěná montovaná stavba s plánovanou životností 10 let je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou hasičskou stanicí z této doby.

Zázemí stanice slouží pro výjezd dvou družstev (čítající velitele a pět nebo sedm požárníků) a další techniky. V období výstavby zůstane v provizorních podmínkách jedno, druhé se přesune do stanice v Letňanech. Po dokončení stavby by měly v nové stanici působit družstva tři.

Také se zde nachází vodní skupina, pro kterou je zařazena speciální technika pro práci na vodě a zamrzlých hladinách, zejména technický automobil pro práci na vodě a speciální člun Florián s turbínovým pohonem.

Na stanici se dále nachází dílny oddělení strojní a technické služby, které zajišťují opravu techniky v rámci celé Prahy. Nachází se zde dílenský servis, sklad a pneuservis.

Holešovická hasičská stanice má na starosti území městských částí Praha 7, 8 a část Prahy 9. Je stanicí s druhým nejvyšším počtem výjezdů.

V hasebním obvodu se nachází rozlehlá sídliště uvedených městských částí, ale i výrobní zařízení, sklady, malé i velké provozy, kancelářské komplexy, zařízení pro bydlení a ubytování, nemocnice, školy a školky, nádraží, úřady, stadiony jako je O2, Tipsport nebo Generali Aréna, historické budovy, výstaviště a tržnice.

Z požárního hlediska je zde zajímavý například komplex tří kancelářských budov Lighthouse, kterému vévodí dvě na sebe přiléhající devatenáctipodlažní budovy o výšce 80 metrů, nebo rozsáhlý nemocniční komplex Bulovka, jehož součástí je rokokový zámeček Rokoska i soukromé Protonové centrum. Z hlediska ochrany obyvatelstva je v hasebním obvodu protipovodňová ochrana Prahy na Vltavě a Rokytce.

U hasičů v hlavním městě slouží kolem 900 zaměstnanců, přes 600 z nich je u zásahových jednotek. Roční provozní náklady pražských hasičů jsou asi 600 milionů korun. Nyní mají hasiči výjezdová stanoviště na deseti místech v Praze. Nejvíce výjezdů za rok má stanice v Sokolské ulici v centru metropole, odkud hasiči vyjížděli od začátku roku zhruba ke 2000 případům. V metropoli působí také 35 jednotek dobrovolných hasičů


Autor: red
Další články
Nahoru