Hasiči z Prahy 1 vyčistili historickou požární nádrž na Hradčanech
17. června 2024 15:50
„Byla stavěna už za protektorátu a od roku 1944 slouží jako rezervoár hasební vody pro hašení areálu Pražského hradu a Hradčan,“ řekl Čihák. Protože je nádrž součástí hasebního plánu hlavního města Prahy, je třeba ji každoročně vyčistit a zkontrolovat její technický stav, neprosákavost a celkovou připravenost. Samotná nádrž pojme v plném objemu dva miliony litrů vody. Po vyčištění se bude postupně po dva týdny znovu napouštět.
Menší požární nádrž podobného typu byla před svým zrušením také ve Františkánské zahradě. Někteří lidé mohou ještě pamatovat požární nádrž přímo na Staroměstském náměstí před schody u čela Husova pomníku. Údajně vznikla v době okupace a měla sloužit jako nádrž pro případ bombardování.
Vydržela až do 60. let minulého století, kdy v ní plavali zlatí karasi, jejichž krmení bylo oblíbenou zábavou staroměstských dětí. Na Hradčanském náměstí před Toskánským palácem je pod povrchem zase ukryta podzemní požární nádrž.
„Hasičskou nádrž na Loretě jsme jako dobrovolní hasiči z Prahy 1 získali od první městské části do péče v roce 2012,“ doplnil Čihák. Tehdy byla na zrušené zahradě požární nádrž silně zanesená po desítky let bahnem, odpadky a náletovými dřevinami. Hasiči ji tehdy vyčistili od kontaminací a zrevitalizovali, aby mohla znovu sloužit svému účelu – jako vodní rezerva při rozsáhlejším požáru Hradčan.
Každoroční úklid znamená nádrž nejdříve nádrž vypustit, zbavit zimních nánosů a vylovit nejrůznější předměty a mince, které turisté do nádrže skrz mezery v přilehlé zdi hází pro štěstí a udobření sv. Floriána, patrona hasičů. Mimochodem dříve to bývala sv. Barbora, jejíž soška je u nádrže v Loretánské ulici umístěna.
„Kromě vysokotlaké vody hasiči potřebovali především lopaty, košťata a vlastní ruce. V létě se v této lokalitě, jež zároveň slouží jako výcvikový prostor dobrovolných hasičů Prahy 1, bude konat tradiční příměstský hasičský tábor pro děti,“ dodal Čihák.