Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hasiči z Prahy 1 vyčistili historickou požární nádrž na Hradčanech
Čištění nádrže. Foto: se souhlasem SDH Praha 1

Hasiči z Prahy 1 vyčistili historickou požární nádrž na Hradčanech

O uplynulém víkendu Jednotka a členové Sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 vyčistili požární nádrž v Loretánské ulici. Jde o jedinou funkční otevřenou požární nádrž v centrální části Prahy. Informoval o tom Zdeněk Čihák, velitel jednotky hasičů z Prahy 1.

„Byla stavěna už za protektorátu a od roku 1944 slouží jako rezervoár hasební vody pro hašení areálu Pražského hradu a Hradčan,“ řekl Čihák. Protože je nádrž součástí hasebního plánu hlavního města Prahy, je třeba ji každoročně vyčistit a zkontrolovat její technický stav, neprosákavost a celkovou připravenost. Samotná nádrž pojme v plném objemu dva miliony litrů vody. Po vyčištění se bude postupně po dva týdny znovu napouštět.

Menší požární nádrž podobného typu byla před svým zrušením také ve Františkánské zahradě. Někteří lidé mohou ještě pamatovat požární nádrž přímo na Staroměstském náměstí před schody u čela Husova pomníku. Údajně vznikla v době okupace a měla sloužit jako nádrž pro případ bombardování.

Vydržela až do 60. let minulého století, kdy v ní plavali zlatí karasi, jejichž krmení bylo oblíbenou zábavou staroměstských dětí. Na Hradčanském náměstí před Toskánským palácem je pod povrchem zase ukryta podzemní požární nádrž.

„Hasičskou nádrž na Loretě jsme jako dobrovolní hasiči z Prahy 1 získali od první městské části do péče v roce 2012,“ doplnil Čihák. Tehdy byla na zrušené zahradě požární nádrž silně zanesená po desítky let bahnem, odpadky a náletovými dřevinami. Hasiči ji tehdy vyčistili od kontaminací a zrevitalizovali, aby mohla znovu sloužit svému účelu – jako vodní rezerva při rozsáhlejším požáru Hradčan.

Každoroční úklid znamená nádrž nejdříve nádrž vypustit, zbavit zimních nánosů a vylovit nejrůznější předměty a mince, které turisté do nádrže skrz mezery v přilehlé zdi hází pro štěstí a udobření sv. Floriána, patrona hasičů. Mimochodem dříve to bývala sv. Barbora, jejíž soška je u nádrže v Loretánské ulici umístěna.

„Kromě vysokotlaké vody hasiči potřebovali především lopaty, košťata a vlastní ruce. V létě se v této lokalitě, jež zároveň slouží jako výcvikový prostor dobrovolných hasičů Prahy 1, bude konat tradiční příměstský hasičský tábor pro děti,“ dodal Čihák.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru