Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Hasiči vzdali na Kampě hold kolegům zemřelým při útocích v New Yorku
Pietní akt na Kampě. Foto: Jaroslav Tatek/MČ Praha 1

Hasiči vzdali na Kampě hold kolegům zemřelým při útocích v New Yorku

V pondělí uspořádali už podvanácté dobrovolní hasiči Prahy 1 na Kampě pietní akt u památníku obětem 11. září jako připomínku statečné oběti stovek hasičů a záchranářů, kteří zahynuli při nasazení v hořících mrakodrapech v roce 2001. Piety se kromě nejvyšších představitelů města zúčastnil i velvyslanec USA Bijan Sabet.

„Vzpomínáme nejen na americké hasiče, ale na životy hasičů ztracené při záchraně obyvatel kdekoliv na světě. Je to jen pár týdnů, kdy i čeští hasiči pomáhali zvládnout obrovské požáry v Řecku a byli připraveni k nasazení v zemětřesením postiženém Maroku,“ řekl v průběhu vzpomínky Filip Dvořák, místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. 

Hlavní město Praha reprezentoval primátor Bohuslav Svoboda: „Vzpomínám na stavbu protipovodňových zábran v roce 2013 tady na Kampě a jakou skvělou partu tam tvořili právě dobrovolní hasiči z Prahy 1, řekl. 

Starostka městské části Prahy 1 Terezie Radoměřská v projevu připomněla, že jsou to právě hasiči, na které se obracíme, když nám hoří dům, nebo nám voda sahá až po krk, a že jsou to právě oni, jejichž služba lidem může někdy jít až do konce vlastního života. 

 Za americkou ambasádu se vzpomínky zúčastnil velvyslanec USA Bijan Sabet. Ten poděkoval Pražanům i místním hasičům, že každoročně vzdávají hold zemřelým newyorským hasičům i civilistům. K útokům 11. září 2001 velvyslanec poznamenal: „Byli jsme svědky nesmírné solidarity, abychom společně znovuvybudovali město a dokázali, že zloba a nenávist nás nezlomí.“ 

Podle Bijana Sabeta jsou to právě hasiči, policisté a záchranáři, kteří reagují na naše volání o pomoc, a slouží tak zemi i lidem kdekoliv na světě. „To přesně platí o českých hasičích, když s obrovským nasazením zachraňovali Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku, a pak pomáhali hledat přeživší po zemětřesení v Turecku,“ dodal americký velvyslanec v ČR. 

Profesionální hasiče na pietní vzpomínce u památníku 11/9, jež je situovaný u samé paty Karlova mostu, zastupoval ředitel HZS hlavního města Prahy Luděk Prudil, který hasičům popřál, ať se ze zákroků vrací domů vždy v pořádku. 

Dobrovolné hasiče Prahy 1 reprezentoval jejich starosta Vladimír Krištof. Podle místostarosty SDH Praha 1 Filipa Dvořáka byly impulsem pro vznik dobrovolných hasičů jak newyorské útoky z 11. září, tak následně obrovské povodně V Praze o v roce 2002. 

Po slavnostním položení věnců a kytic k památníku a po minutě ticha za padlé hasiče zakončil setkání modlitbou J.E. Jan Graubner, arcibiskup pražský. Tradiční součástí ceremoniálu na pražské Kampě je i slavnostní vyřazování mladých hasičů – účastníků letního příměstského tábora pořádaného hasiči Prahy 1.

Pomník s pamětní deskou umístěný u jednoho z pilířů Karlova mostu vznikl v roce 2010 z prostředků poskytnutých členy sboru dobrovolných hasičů. Deska je upevněna na žulovém kvádru s odlomenou horní částí, coby symbolu jedné z věží WTC.

Později byl památník osazen ještě bronzovým odlitkem opuštěné helmy amerických hasičů. Symbolicky, právě 11. září 2011 byla i zřízena Jednotka sboru dobrovolných hasičů Praha 1, která je už desetiletí nedílnou a platnou součástí Integrovaného záchranného systému ČR.


Autor: Hla

Na Ostrově Štvanice zemřel před hudebním klubem muž

10. září 2023 ve 21:44

Před klubem na Ostrově Štvanice u Hlávkova mostu zemřel po fyzickém napadení muž. Podle informací pražské policie, která případ vyšetřuje, úmrtí podle policistů nepředcházela potyčka vícero osob. Zároveň nesdělili, před jakým klubem k napadení došlo. V prostorách, které v minulosti byly součástí...

Hasiči zasahovali na Novém Městě

27. srpna 2023 v 10:03

V pátek 25. srpna ve 21:26 vyjely jednotky pražských hasičů do ulice Biskupský dvůr na Novém Městě k požáru klimatizace.

Další články
Nahoru