Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hasiči vzdali na Kampě hold kolegům zemřelým při útocích v New Yorku
Pietní akt na Kampě. Foto: Jaroslav Tatek/MČ Praha 1

Hasiči vzdali na Kampě hold kolegům zemřelým při útocích v New Yorku

V pondělí uspořádali už podvanácté dobrovolní hasiči Prahy 1 na Kampě pietní akt u památníku obětem 11. září jako připomínku statečné oběti stovek hasičů a záchranářů, kteří zahynuli při nasazení v hořících mrakodrapech v roce 2001. Piety se kromě nejvyšších představitelů města zúčastnil i velvyslanec USA Bijan Sabet.

„Vzpomínáme nejen na americké hasiče, ale na životy hasičů ztracené při záchraně obyvatel kdekoliv na světě. Je to jen pár týdnů, kdy i čeští hasiči pomáhali zvládnout obrovské požáry v Řecku a byli připraveni k nasazení v zemětřesením postiženém Maroku,“ řekl v průběhu vzpomínky Filip Dvořák, místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Praha 1. 

Hlavní město Praha reprezentoval primátor Bohuslav Svoboda: „Vzpomínám na stavbu protipovodňových zábran v roce 2013 tady na Kampě a jakou skvělou partu tam tvořili právě dobrovolní hasiči z Prahy 1, řekl. 

Starostka městské části Prahy 1 Terezie Radoměřská v projevu připomněla, že jsou to právě hasiči, na které se obracíme, když nám hoří dům, nebo nám voda sahá až po krk, a že jsou to právě oni, jejichž služba lidem může někdy jít až do konce vlastního života. 

 Za americkou ambasádu se vzpomínky zúčastnil velvyslanec USA Bijan Sabet. Ten poděkoval Pražanům i místním hasičům, že každoročně vzdávají hold zemřelým newyorským hasičům i civilistům. K útokům 11. září 2001 velvyslanec poznamenal: „Byli jsme svědky nesmírné solidarity, abychom společně znovuvybudovali město a dokázali, že zloba a nenávist nás nezlomí.“ 

Podle Bijana Sabeta jsou to právě hasiči, policisté a záchranáři, kteří reagují na naše volání o pomoc, a slouží tak zemi i lidem kdekoliv na světě. „To přesně platí o českých hasičích, když s obrovským nasazením zachraňovali Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku, a pak pomáhali hledat přeživší po zemětřesení v Turecku,“ dodal americký velvyslanec v ČR. 

Profesionální hasiče na pietní vzpomínce u památníku 11/9, jež je situovaný u samé paty Karlova mostu, zastupoval ředitel HZS hlavního města Prahy Luděk Prudil, který hasičům popřál, ať se ze zákroků vrací domů vždy v pořádku. 

Dobrovolné hasiče Prahy 1 reprezentoval jejich starosta Vladimír Krištof. Podle místostarosty SDH Praha 1 Filipa Dvořáka byly impulsem pro vznik dobrovolných hasičů jak newyorské útoky z 11. září, tak následně obrovské povodně V Praze o v roce 2002. 

Po slavnostním položení věnců a kytic k památníku a po minutě ticha za padlé hasiče zakončil setkání modlitbou J.E. Jan Graubner, arcibiskup pražský. Tradiční součástí ceremoniálu na pražské Kampě je i slavnostní vyřazování mladých hasičů – účastníků letního příměstského tábora pořádaného hasiči Prahy 1.

Pomník s pamětní deskou umístěný u jednoho z pilířů Karlova mostu vznikl v roce 2010 z prostředků poskytnutých členy sboru dobrovolných hasičů. Deska je upevněna na žulovém kvádru s odlomenou horní částí, coby symbolu jedné z věží WTC.

Později byl památník osazen ještě bronzovým odlitkem opuštěné helmy amerických hasičů. Symbolicky, právě 11. září 2011 byla i zřízena Jednotka sboru dobrovolných hasičů Praha 1, která je už desetiletí nedílnou a platnou součástí Integrovaného záchranného systému ČR.


Autor: Hla

V ubytovně byl pobodán muž

20. dubna 2024 v 18:41

V noci na sobotu byl pobodán po konfliktu na ubytovně v dolních Chabrech třicetiletý cizinec, kterého převezli záchranáři do nemocnice.

Při napadení v autoservisu v Řepích zemřel muž

19. dubna 2024 v 08:08

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne zasahovali u případu napadení v autoservisu v Řepích. Zemřel tam muž, dalšího policie zadržela.

Mladík měl halucinace, podle kamaráda užil LSD

9. dubna 2024 ve 14:46

Službu bez opilých nebo zdrogovaných lidí by strážníci sloužící v centru hlavního města hledali v paměti dlouho. Tentokrát šlo o 23letého mladíka po požití LSD.

Záměnu pacientek na Bulovce vyšetřuje policie jako ublížení na zdraví

29. března 2024 v 19:07

Záměnu pacientek ve Fakultní nemocnici Bulovka (FNB), kvůli které jedna z nich potratila, kriminalisté vyšetřují pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Na sociální síti X to v pátek uvedla policie. Oznámila také, že ji dnes kontaktoval právní zástupce jedné z pacientek. Zdravotníci...

Další články
Nahoru