Dnes Úterý - zatazeno 12°C
Zítra Středa - obcasny-dest 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hasiči prověřili protipovodňovou ochranu Žofína, za pár hodin postavili zábrany
Mobilní zábrany u Žofína. Foto: Jan Puci

Hasiči prověřili protipovodňovou ochranu Žofína, za pár hodin postavili zábrany

Členové jednotky dobrovolných hasičů Prahy 1 první březnovou sobotu trénovali stavbu protipovodňových zábran kolem paláce Žofín na Slovanském ostrově. Praha 1, která ostrov spravuje, si vlastní protipovodňový systém z plechových zábran sloužící k ochraně památkově chráněného paláce pořídila v roce 2005 a jeho nasazení trénuje zhruba každé dva roky.

„S úspěchem jsme prověřili připravenost všech součástí protipovodňové ochrany ostrova, jež městská část přijala a postavila po devastujících povodních v roce 2002,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Dodala, že právě hasiči z první městské části jsou z velké části zodpovědní za ochranu centra města před velkou vodou. 

Taktického cvičení se kromě členů jednotky SDH Praha 1 zúčastnili také dobrovolní hasiči ze středočeských Kozárovic a zástupci Českého červeného kříže. Postupy popsané v Protipovodňovém plánu pro Žofín spočívají ve výstavbě protipovodňových bariér kolem samotného paláce, jež jsou speciálně navrženy a skladovány v podzemí Slovanského ostrova. 

Ochranu paláce Žofín se podařilo vybudovat za tři hodiny od vyhlášení povodňového poplachu. „Potřebovali jsme ověřit i funkčnost dieselagregátu, proto jsme Žofín ve spolupráci s energetiky odpojili od elektrické sítě,“ vysvětlil velitel hasičů Prahy 1 Zdeněk Čihák. Vyzkoušeny byly rovněž tlakové klapky potrubí, jimiž protéká voda pod ostrovem. 

„Vždycky se najdou nějaké nedostatky. Jsou to nějaká zarezlá šroubení, našli jsme dřevomorku ve skladu materiálu, ale nic zásadního, zábrany jsou v pořádku, stejně jako jejich skladování,“ uvedl místostarosta sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 Filip Dvořák (ODS).


Autor: puc

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru