dnes
Pondělí - skorojasno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
21°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
24°C
Zpravodajství

Hasiči, občané a hosté si připomněli 11. září

Sedmnáct let uplynulo ode dne, kdy teroristé zaútočili na Spojené státy americké. Katastrofa sledovaná celým světem si vyžádala 2997 obětí a mezi nimi 343 hasičů z dvou set newyorských jednotek. Jejich památku si stejně jako každý rok připomněli občané Prahy 1, její návštěvníci i zástupci diplomatického sboru u pomníku na Kampě.

„Není mnoho událostí v našich životech, které se nám opravdu nesmazatelně zapíšou do našich pamětí a které si – když ne po celý život, tak po jeho většinu – velmi často připomínáme. Myslím, že není pochyb, že jednou z takových událostí je určitě to, co se stalo 11. září před sedmnácti lety; co jsme konsternovaně sledovali na televizních obrazovkách a čemu jsme v tu chvíli podvědomě odmítali uvěřit,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který tradičně na pietním shromáždění vystoupil. „Hrůza a statečnost – to jsou asi ta správná dvě slova, která nás ve vzpomínkách dodnes napadají. Statečnost hasičů a záchranářů, statečnost obyčejných mužů a žen, statečnost, která tyto profese zdobila předtím a zdobí i dnes.“

Pietního setkání na Kampě se zúčastnil i velvyslanec USA v České republice Stephen B. King. „Pro země, jako jsou Spojené státy americké a Česká republika, je i toto setkání připomínkou toho, co nás spojuje a že jsme spojenci. A to je pro nás záruka svobody,“ zdůraznil americký ambasador.

Poprvé se vzpomínková akce na Kampě konala v roce 2010, kdy byl pomník slavnostně odhalen. Vznikl díky sbírce Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, který byl v tom roce založen. Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Praha 1 pak byla zřízena k 11. září 2011. 


Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

Včera v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

Včera ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Další články
Nahoru