Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Hasiči a strážníci v Praze dnes řešili přes sto případů kvůli silnému větru
V parku Klamovka hasiči rozřezali strom přes cestu. Foto: HZS Praha

Hasiči a strážníci v Praze dnes řešili přes sto případů kvůli silnému větru

Pražští hasiči a strážníci od rána řešili desítky případů v souvislosti se silným větrem. Mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka uvedl, že hasiči od půlnoci do 12:00 zasahovali u 83 událostí. Ve 14 hodin to bylo už 94 případů a v 18 hodin celkem 130 případů. Jednalo se o uvolněné plechy na střechách domů, uvolněné reklamní plachty a popadané stromy a větve.

Situace podle Kavky není tak dramatická jako v jiných krajích. Podobně se vyjádřili i mluvčí strážníků Irena Seiferová a mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Záchranáři v metropoli kvůli větru nezaznamenali žádné výjezdy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil stupeň vysokého nebezpečí kvůli silnému větru na celém území republiky. V Praze podle Kavky hasiči například rozřezali strom, který spadl přes silnici v ulici Nad Klamovkou.

Mluvčí dodal, že u řešení potíží pomáhají také jednotky dobrovolných hasičů a pražská linka 112 odbavuje i oznámení z jiných krajů, kde je situace horší. U zásahů pomáhalo pražským profesionálním hasičům i 24 dobrovolných jednotek.

„Naše operační středisko na posílené lince 112 odbavilo dalších více než 200 událostí pro kolegy z jiných krajů. Po 18. hodině se situace v Praze začala uklidňovat," řekl Kavka. 

„Od rána jsme přijali desítky oznámení na tísňovou linku 156 v souvislosti s povětrnostní situací. Občané oznamují padající omítky, billboardy, plachty, hrazení kolem staveb anebo také posouvající se nezajištěné kontejnery," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

„V případech, kdy hrozí nebezpečí, hlídka místo vždy označí páskou. Pokud hrozí nebezpečí na místě, které nelze jasně ohraničit vymezovací páskou a hrozí nebezpečí z prodlení, předáváme informaci hasičům. Do jejich příjezdu místo hlídáme a zamezujeme vstupu osob či vjezdu vozidel," vysvětlila.

Rybanský uvedl, že na linku 158 od rána volalo o něco více lidí než obvykle. „Máme o trochu více oznámení o spadaných stromech, ale nic dramatického," řekl. Dodal, že v dopravě policie větší problémy nezaznamenala.

Pražští záchranáři na twitteru před polednem uvedli, že v souvislosti se silným větrem nezaznamenali žádnou událost a z jejich pohledu se dnes zatím jedná o běžnou směnu, která se ani počtem událostí nijak nevymyká.

Horší je situace v jiných krajích, v některých silný vítr ničil střechy a komplikoval dopravu. Způsobil také masivní výpadky elektřiny, brzy dopoledne bylo bez proudu přes 300 000 odběratelů.

V nižších polohách měl dnes ráno vítr většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině, na Sněžce ale meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Varování meteorologů před silným větrem platí pro celou zemi do dnešní půlnoci. Nicméně větrno bude v zemi podle meteorologů až do konce týdne.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru