Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Hasiči a strážníci v Praze dnes řešili přes sto případů kvůli silnému větru
V parku Klamovka hasiči rozřezali strom přes cestu. Foto: HZS Praha

Hasiči a strážníci v Praze dnes řešili přes sto případů kvůli silnému větru

Pražští hasiči a strážníci od rána řešili desítky případů v souvislosti se silným větrem. Mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka uvedl, že hasiči od půlnoci do 12:00 zasahovali u 83 událostí. Ve 14 hodin to bylo už 94 případů a v 18 hodin celkem 130 případů. Jednalo se o uvolněné plechy na střechách domů, uvolněné reklamní plachty a popadané stromy a větve.

Situace podle Kavky není tak dramatická jako v jiných krajích. Podobně se vyjádřili i mluvčí strážníků Irena Seiferová a mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Záchranáři v metropoli kvůli větru nezaznamenali žádné výjezdy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil stupeň vysokého nebezpečí kvůli silnému větru na celém území republiky. V Praze podle Kavky hasiči například rozřezali strom, který spadl přes silnici v ulici Nad Klamovkou.

Mluvčí dodal, že u řešení potíží pomáhají také jednotky dobrovolných hasičů a pražská linka 112 odbavuje i oznámení z jiných krajů, kde je situace horší. U zásahů pomáhalo pražským profesionálním hasičům i 24 dobrovolných jednotek.

„Naše operační středisko na posílené lince 112 odbavilo dalších více než 200 událostí pro kolegy z jiných krajů. Po 18. hodině se situace v Praze začala uklidňovat," řekl Kavka. 

„Od rána jsme přijali desítky oznámení na tísňovou linku 156 v souvislosti s povětrnostní situací. Občané oznamují padající omítky, billboardy, plachty, hrazení kolem staveb anebo také posouvající se nezajištěné kontejnery," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

„V případech, kdy hrozí nebezpečí, hlídka místo vždy označí páskou. Pokud hrozí nebezpečí na místě, které nelze jasně ohraničit vymezovací páskou a hrozí nebezpečí z prodlení, předáváme informaci hasičům. Do jejich příjezdu místo hlídáme a zamezujeme vstupu osob či vjezdu vozidel," vysvětlila.

Rybanský uvedl, že na linku 158 od rána volalo o něco více lidí než obvykle. „Máme o trochu více oznámení o spadaných stromech, ale nic dramatického," řekl. Dodal, že v dopravě policie větší problémy nezaznamenala.

Pražští záchranáři na twitteru před polednem uvedli, že v souvislosti se silným větrem nezaznamenali žádnou událost a z jejich pohledu se dnes zatím jedná o běžnou směnu, která se ani počtem událostí nijak nevymyká.

Horší je situace v jiných krajích, v některých silný vítr ničil střechy a komplikoval dopravu. Způsobil také masivní výpadky elektřiny, brzy dopoledne bylo bez proudu přes 300 000 odběratelů.

V nižších polohách měl dnes ráno vítr většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině, na Sněžce ale meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Varování meteorologů před silným větrem platí pro celou zemi do dnešní půlnoci. Nicméně větrno bude v zemi podle meteorologů až do konce týdne.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru