Dnes Pondělí - snih 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Harmonika, čabajka, housenka. Ikonické Ikarusy začaly vozit cestující v pražské MHD před třiačtyřiceti lety
Ikarusy začaly na konci sedmdesátých let jezdit na lince 190, která propojovala Jižní Město s metrem C. Foto: DPP

Harmonika, čabajka, housenka. Ikonické Ikarusy začaly vozit cestující v pražské MHD před třiačtyřiceti lety

Městský kloubový Ikarus vozil v pražské MHD cestující od konce sedmdesátých do konce devadesátých let minulého století. Poprvé se s ním v metropoli mohli lidé svézt 16. ledna 1978, naposledy 1. července 1999.

ikarus-nahled V polovině ledna 1978 vyrazilo do pražských ulic dvacet kloubových autobusů vyrobených v Maďarsku. Osvědčily se zejména při budování rozsáhlých sídlišť na okrajích metropole.

Mezi paneláky nebyla většinou zavedena kolejová doprava, takže bylo nutné zvýšit kapacitu přepravy, aby desítky tisíc Pražanů mohly jezdit za zaměstnáním a do škol.

Nový maďarský autobus byl schopen přepravit až o 50 procent cestujících více než standardní vůz. Tehdy nejrozšířenější typ autobusu ŠM-11 byl určen pro 96 cestujících, zatímco v Ikarusu bylo místo pro 140 lidí.

Poprvé byly kloubové autobusy nasazeny na linku 190, která tehdy propojovala Jižní Město se stanicí metra Budějovická. Brzy se tyto vozy objevily také na lince 177.

Díky svému tvaru, barvě i původu si nové autobusy rychle získaly pár lidových přezdívek. Asi nejrozšířenější byla harmonika, ale zmiňována byla i označení jako kloubák a maďarák, nebo třeba také přezdívky jako ištvánkamión, čabajka, jelito nebo třeba troubák.

Maďarské kloubové autobusy vyžadovaly dobrou techniku jízdy od řidičů, a to zejména při couvání a průjezdu zatáčkami. Přestože mezi Pražany nebyly tyto autobusy příliš oblíbené pro výraznější hluk v interiéru a menší pohodlí, zapsaly se během svého více než dvacetiletého provozu významným způsobem do historie pražské autobusové dopravy.

Do Prahy bylo až do roku 1991 dodáno téměř 600 těchto velkoprostorových autobusů. V pravidelném provozu pražské MHD svezl poslední Ikarus své cestující 1. července 1999 na lince 215.

Fanoušci veřejné dopravy si mohli tento vůz, který byl z Maďarska exportován především do socialistických zemí, připomenout v posledních letech díky nostalgickým jízdám, které jsou zajišťovány jedním zachovaným exemplářem ve vozovém parku muzea MHD pražského dopravního podniku.

ikarus-detail-nahled Zajímavé pokračování služby měly tři vozy, které se po vyřazení z provozu v pražské MHD přesunuly do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem, kde sloužily jako takzvané safari autobusy.

V článku o stopě, kterou zanechaly tyto autobusy v pražské veřejné dopravy, by určitě neměla chybět zmínka o tom, že na začátku šedesátých let bylo do hlavního města dodáno celkem čtyřicet kusů devítimetrových vozů Ikarus 620.

Ty se však moc neosvědčily, především pro svou zastaralou konstrukci.

Do roku 1969 byly postupně všechny vyřazeny z provozu, na svůj návrat do Prahy v kloubové verzi si Ikarusy musely počkat devět let.


Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru