dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Harapes i Slováček pod Hrad! Do Senátu se pokusí v Praze dostat politici, disident i umělci
Ilustrační foto: archiv

Harapes i Slováček pod Hrad! Do Senátu se pokusí v Praze dostat politici, disident i umělci

V Praze se ve třech volebních obvodech v Praze 6, 10 a 11 utkají letos na podzim o post senátora mimo jiné náměstkyně primátorky, bývalá starostka, ředitel gymnázia nebo umělci a filozof. Post bude jako jediná ze senátorů obhajovat na Praze 10 senátorka Ivana Cabrnochová (SZ). Mezi veřejně známými osobnostmi kandidujícími do Senátu je i hudebník Felix Slováček. Termín pro podání přihlášek k registraci vyprší 2. srpna a první kolo volby se pak uskuteční 7. a 8. října.

O post Senátorky se bude v Praze 10 ucházet současná náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Pokud by byla do Senátu zvolena, tak by zůstala zároveň ve funkci náměstkyně primátorky, řekla Kislingerová ČTK.

Proti ní bude kandidovat současná senátorka Cabrnochová. Ta se do Senátu dostala v doplňovacích volbách v roce 2014, kdy nahradila Jaromíra Štětinu. Předtím byla místostarostkou Prahy 10. Cabrnochová kandiduje za SZ a ČSSD.

V Praze 10 se rozhodla kandidovat rovněž opoziční zastupitelka Renáta Chmelová z Koalice Vlasta. Za stranu Soukromníci tu kandiduje ještě hudebník Felix Slováček a ODS vyslala do voleb podnikatelku Irenu Bartoňovou Pálkovou.

Na Jižním Městě se o postup do Senátu utká mimo jiné zakládající členka ODS a bývalá starostka Marta Šorfová. Starostka z let 2002 až 2006 patřila mezi politiky, kteří byli sledováni najatou agenturou v kauze sledování politiků na Jižním Městě – patřila ke kritikům poměrů na tamní radnici.

Proti ní se například postaví člen Hnutí Pro Prahu 11 a bývalý místostarosta Ladislav Kos, amerikanista a současný radní Jakub Lepš (TOP 09) nebo za ANO bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Senátor Milan Pešák (ODS) znovu nekandiduje.

Anketa

Považujete existenci Senátu, horní komory Parlamentu ČR, za smysluplnou?

9.3%
(9.3%)
90.7%
(90.7%)
Na Praze 6 jsou pak zřejmě největšími známými osobnostmi mezi kandidáty filozof Václav Bělohradský, kandiduje s podporou SZ a ČSSD, a disident František „Čuňas" Stárek, který bude kandidovat za ODS. Proti nim se pak za TOP 09 postaví ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Ze známých osobností by pak za ANO měl kandidovat tanečník Vlastimil Harapes. Ani na Praze 6 nebude svou pozici obhajovat současný senátor, kterým je Petr Bratský (ODS).

Přezkoumání přihlášek všech uchazečů se uskuteční od 2. do 8. srpna, rozhodnutí o registraci mají úřady vynést 19. srpna a 23. srpna se bude konat losování čísel, kterými budou označeny hlasovací lístky kandidátů. Zmíněné první kolo volby bude 7. až 8. října, případné druhé pak 14. až 15. října.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru