dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Happenning za zemřelé superhrdinky: Bezdomovkyně vytvoří na Kampě sochu
Park Kampa. Ilustrační foto: Chmee2 / Wikimedia Commmons

Happenning za zemřelé superhrdinky: Bezdomovkyně vytvoří na Kampě sochu

Organizace Jako doma uspořádá v sobotu 7. března v parku Kampa happening jako upomínku na všechny zemřelé ženy bez domova, kamarádky ulice, kamarádky z azylových domů a ubytoven. Sraz je v 16:30 před kavárnou Mlýnská v jižní části parku.

„Ženy bez domova jsou neviditelné superhrdinky, sní, učí se, pracují, bojují, vzdorují, málokdo je ale skutečně vidí. Ženy jsou více ohrožené chudobou a tedy ztrátou domova, jejich bezdomovectví však zůstává skryté,“ uvádějí organizátorky.

Proto společně a s pomocí sochařky Kristýny Kužvartové na jedné z laviček v parku Kampa vytvoří „sochu“ ženy bez domova – její obrys, k němuž připojí vzkazy a zasadí květinu. „Přijďte s námi napsat vzkaz, solidárně podpořit ženy bez domova a zviditelnit problematiku ženského bezdomovectví,“ sdělují organizátorky.

Vytvořená „socha“ bude nenápadnou, ale silnou, připomínkou zdánlivé neviditelnosti a zranitelnosti žen bez domova. Tyto ženy mají omezený přístup ke zdravotní péči, ve velké míře se setkávají s násilím a i z těchto důvodů dříve umírají.

Statistiky a informace o ženském bezdomovectví v českém kontextu chybí. Podle výzkumů a zkušeností organizace Jako doma se ukazuje, že zásadní aspekty ženského bezdomovectví jsou neviditelnost, násilí a ne/přítomnost dětí. Statistiky, které existují, vůbec nevypovídají o hloubce problematiky.

Lidé bez domova umírají o 30 let dříve

Z britské studie Homelessness: A silent killer (organizace Crisis) vyplývá, že lidé bez domova obecně (nejen ti, kteří žijí na ulici, ale i ti, kteří jsou na azylech, ubytovnách a podobně) umírají o 30 let dříve než lidé s bydlením – kolem věku 40 let. Ženy navíc umírají dříve než muži (ženy ve věku 43 let, muži 47 let).

Sebevražda je u lidí bez domova 9× častější než u lidí s domovem. Úmrtí v důsledku dopravní nehody je 3× častější než u většinové populace, infekce 2× častější, pády více než 3× častější.

„Za více než třetinou úmrtí lidí bez domova stojí alkohol a drogy, což ale neznamená, že si za to lidé bez domova mohou sami. Bezdomovectví jako takové zabíjí – lidé bez domova nemají přístup ke komplexní zdravotní péči, kvalitním potravinám, lékům a podobně,“ dodávají organizátorky happeningu.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru