dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Happening, karneval, koncerty, demonstrace, extremisté. Svátek bude v centru tradičně rušný
Centrem Prahy projde dnes karnevalový průvod. Foto: archiv

Happening, karneval, koncerty, demonstrace, extremisté. Svátek bude v centru tradičně rušný

Česko si dnes připomene šestadvacáté výročí od studentského průvodu ze 17. listopadu 1989 i události z listopadu 1939. Konat se budou pietní shromáždění i kulturní akce. Připomínku historických okamžiků ale nejspíš především v Praze upozadí demonstrace týkající se aktuálních témat. Dohlížet na ně budou stovky policistů.

Listopadové události z let 1939 a 1989 si chce na Albertově připomenout i prezident Miloš Zeman. Podpořit ho chtějí jeho příznivci, včetně organizace Blok proti islámu bojujícího proti imigrantům a islámu. Akce začne ve 14 a skončí v 17 hodin.

Proti migraci budou demonstranti protestovat i na Václavském náměstí. Ve 14 hodin zde vypukne společná demonstrace hnutí Svoboda a přímá demokracie, Národní demokracie, DSSS a dalších. Zazní zde opakovaně výzva vládě, aby neprodleně přijala přísná opatření proti islamizaci V 17 hodin je plánován pochod k Úřadu vlády.

Naopak lidé, kteří chtějí uprchlíkům pomáhat, se sejdou na náměstí Míru. V průvodu se později přesunou také na Václavské náměstí, kde se spojí s účastníky happeningu z Národní třídy. Ti budou na místě potlačení studentské demonstrace z roku 1989 symbolicky hlasovat pro možné nástupce Zemana.

Během dne se uskuteční i několik dalších akcí. Na Národní třídě chce například spolek Bez komunistů.cz vytvořením lidského řetězu připomenout oběti komunismu.

Průvod Sametové posvícení se ve 14 hodin vydá s karnevalovým plavidlem plným velkých loutek politiků z Jungmannova náměstí na Kampu a odtud po Karlově mostě zpět. Celkem bude k vidění více než stovka masek. Chybět nebude třeba prezident Miloš Zeman s krtečkem, členové vlády či kardinál Dominik Duka. Akce by měla skončit kolem 17.30 hodin.

Od 15 do 16 hodin se na Staroměstském náměstí uskuteční akce Likvidujeme účtenky, která bude protestem proti Andreji Babišovi.

Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Díky, že můžem! odehraje dnes od 12 do 19 hodin na piazzetě Národního divadla. Součástí budou koncerty čtyřiapadesátičlenného orchestru mladých hudebníků Police Symphony Orchestra, známé kapely Sunflower Caravan a dalších hostů.

Na piazzetě se pouze při této výjimečné příležitosti otevře Obývák Václava Havla i s letištěm, kde bude možné posedět a začíst se nejen do Havlových knih. Dojde i na „štafetové“ čtení z knížky Michaela Žantovského Havel, do kterého se zapojí Jáchym Topol a další osobnosti.

Rušno bude také na balkoně historické budovy Národního divadla, odkud zazní například originální bubenická show Tokhi& the Groove Army. Piazzeta Národního divadla se stane dějištěm skate exhibice, ukázky krasojízdy, žonglérského workshopu, mimořádně se po ní projedou bikeři.  

Od 17 hodin bude v kostele sv. Voršily sloužena mše. Po 19. hodině budou následovat koncerty v Rock Cafe na Národní třídě.

V ulicích Prahy kvůli extremistům i kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením po teroristických útocích v Paříži bude nasazeno více policistů. V pohotovosti budou pořádkové jednotky i operativci ze služby kriminální policie a vyšetřování. Připraveni jsou kynologové i jízdní policisté.

Máme informace o tom, že 17. listopad chtějí ke své propagaci a provokaci zneužít některé skupiny extremistů. „Žádáme občany, aby se nenechávali vyprovokovat a účastnili se pouze poklidných a důstojných aktů, jejichž cílem je uctít Den boje za svobodu a demokracii, který si v dnešní době připomenutí rozhodně zaslouží," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.


Další články
Nahoru