dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Hanno, Nandi, nebo Rudi. Veřejnost vybírá jméno nejmladšího pražského slůněte
Sloní sameček (vpravp) se narodil před necelým měsícem, ze světa je vykulený. Foto: Petr Hamerník /Zoo Praha

Hanno, Nandi, nebo Rudi. Veřejnost vybírá jméno nejmladšího pražského slůněte

Lidé mohou rozhodnout o tom, jak se bude jmenovat slůně nedávno narozené v pražské zoologické zahradě. Ve veřejném hlasování mohou až do 27. prosince vybírat ze tří jmen – Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Poté se uskuteční slavnostní křtiny slůněte.

Jména, mezi nimiž se volí, vybrali pracovníci Zoo Praha. Rudolf (Rudi) připomíná císaře Rudolfa II. a jeho pražskou zvířetnici, kterou můžeme považovat za jednu z prvních zoologických zahrad v Evropě.

Nandimithra (Nandi) byl na přelomu letopočtu slavným mahautem válečných slonů na dnešní Srí Lance, odkud pocházejí i matky našich letošních sloních mláďat. A jméno Hanno odkazuje k jednomu ze slavných slonů evropské historie, který žil v 16. století a portugalský král jej daroval papeži. Hlasování o jménu slůněte je zpoplatněno ve prospěch výstavby nového pavilonu goril. Sloni jsou před povodněmi již v bezpečí, gorily však zatím ne.

Slůně se v Troji narodilo 7. října, matkou je samice slona indického Tamara, otcem jediný dospělý samec v zoo Ankhor. Jedná se o třetí sloní přírůstek v historii zoo a druhé slůně počaté v Praze. Prvním slůnětem, které bylo v Praze nejen narozeno, ale i počato, byl Maxmilián. Narodil se letos v dubnu Janitě, která je nevlastní sestrou Tamary.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy zhruba rok starý slon indický Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.

Do hlasování je možné se zapojit třemi způsoby:
-    Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZOOPRAHA na telefonní číslo 87 777 (cena jedné této DMS činí 30 Kč, na nový pavilon goril přispějete 28,50 Kč). V odpovědní zprávě obdržíte unikátní kód a odkaz na stránku, kde lze hlasovat pro jméno slůněte a současně mu popřát do života. Čím originálnější přání, tím větší šance, že hlasující získá některou ze zajímavých cen.
-    Zakoupením hlasovacího lístku v Zoo Praha. Tyto lístky jsou k dispozici na pokladnách zoo a v prodejnách suvenýrů a stojí 20 korun. Rovněž na nich je prostor pro přání slůněti. Hlasovací lístky se vyplňují na místě a vhazují do určených schránek.
-    Online platbou na stránkách darujspravne.cz v sekci Pojmenuj slůně – podpoř nový pavilon goril. Každý hlasující o jméně malého slůněte přispěje částkou ve výši minimálně 30 korun na nový pavilon pro gorily.


Další články
Nahoru