Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hanami – svátek kvetoucích sakur
27 duben
SetkáníVíkend
Hanami – svátek kvetoucích sakur. Foto: archiv

Hanami – svátek kvetoucích sakur

27. 4. 2024
Oslavy jara v japonském stylu můžete zažít 27. dubna v parku Hanspaulka. Hanami – svátek kvetoucích sakur poznáte v jeho autentické podobě tak, jak si ho užívá právě v těchto dnech celé Japonsko. Již pátý ročník akce s doprovodným programem pořádá Česko-japonská společnost. 

„Výraz Hanami z japonštiny překládáme jako pozorování květů. Dříve byly oslavy příchodu jara doménou šlechty, ale dnes se za krásou japonských sakur vydávají turisté ze všech koutů světa. Díky velké oblibě těchto růžových květů a vysazování sakur si však můžeme hanami užít také v srdci Evropy, v Praze,“ přibližuje oslavy organizátorka Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

Historie Hanami v Japonsku sahá až do 8. století. Japonci věřili, že do rozkvétajících květů se usadila božstva, a tak pod stromy sakur a švestek pokládali obětiny. Vyjadřovali tak naději, že třeskutá zima brzy skončí a čeká je nová úroda a dostatek jídla. V Japonsku je dodnes květ sakury symbolem prchavé krásy, života, smrti a znovuzrození.

„Svátek jara – Hanami si s námi tak může oslavit široká veřejnost. Lidé si s sebou mohou vzít deku nebo jim ji na místě půjčíme, aby si pak užili jedinečný piknik. K zakoupení budou japonské dobroty ve stylu japonského street foodu, tradiční sladkosti, zelené čaje, nápoj z citrusu yuzu a pro starší osmnácti let lahodné sake, prvotřídní whisky či pivo s příchutí sakur. Z festivalu si budou moct zájemci odnést také kousek Japonska domů v podobě drobností pro radost i vlastních výtvorů z výtvarné dílny,“ dodává Lukášová.

Návštěvníci si budou moct napsat vlastní kaligrafii, poskládat sakurové květy z origami, vyrobit si šintoistický talisman pro štěstí či vyzkoušet tradiční výšivku sašiko. Těšit se mohou také na ukázku čajového obřadu, hry na japonské bubny wadaiko, ukázku bojových umění a pro nejmenší děti budou připraveny soutěže o drobné ceny.

Vstup na akci je zdarma, koná se díky podpoře Hlavního města Prahy a městské části Praha 6.


Autor: Alo

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Dnes v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Dnes ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Dnes v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Dnes v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Den dětí na Desítce: Workshopy i zmrzka

Dnes v 08:40

Odpoledne pro děti v Praze 10. Tvůrčí dílny, občerstvení, divadlo v Parku Malinová-Chrpová.

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Dnes v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Tenisový turnaj o pohár starosty Prahy 14

Dnes v 07:25

Tenisový turnaj ve čtyřhře pro dospělé neregistrované hráče o pohár starosty se uskuteční na tenisových kurtech ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě v sobotu 25. května od 8 hodin.

Staročeský jarmark v Praze 14

Včera ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

Včera v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Další články
Nahoru