Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražská kultura

Hana Whitton: Americký klub českých dam

Román, zasazený do druhé poloviny 19. století, vypráví o osudech předních členek jednoho z prvních českých dámských spolků, jehož založení inicioval v roce 1865 vlastenec, cestovatel a štědrý mecenáš Vojtěch Náprstek. Inspiroval ho k tomu moderní životní styl, který poznal za svého pobytu v Americe.

Ke spoluzakladatelkám českého klubu patřila Karolina Světlá, Sofie Podlipská či dcera Františka Palackého Marie. Na pozadí výjimečné doby přibližuje román poutavé osudy žen českého kulturního života a líčí jejich osobní dramata. Příběh neponechá stranou ani Náprstkovu pozoruhodnou rodinu – zejména jeho obětavou matku Annu, která se z nuzného postavení vypracovala na jednu z nejbohatších žen své doby a v jejímž domě U Halánků se klub scházel.

Ukázky z knihy:
„Myslím, že Náprstkův záměr je záslužný,“ ozvala se po chvíli, „ale z mnoha důvodů, a nejen z těch administrativních, to rozhodně nebude mít snadné. Mnozí dosud považují vzdělání dívek za bezpodstatné. Vzpomínáš přece, jak předtím dopadly podobné osvětové pokusy. Vezmi třeba Budeč, Amerlingovu vzdělávací instituci pro dívky. A raději ani nemluvě o osudu Toničky Reissové a jejím snu o soukromé dívčí škole.“
Amerlingova dívčí škola ukončila činnost už před léty a krásná a nadaná Antonie Reissová vyměnila slibnou dráhu soukromé učitelky a nadějné spisovatelky za manželství s ovdovělým básníkem Čelakovským. Její rozhodnutí obětovat se pro všemi uctívaného vlastence skončilo tragicky – Antonie, zlomená a zahořklá, zemřela po několika letech nešťastného manželství.
Johana se Sofií soucítily s Antonií mimo jiné proto, že i jejich předky, stejně jako Antoniina otce, zavály do Čech napoleonské války.
„V tom máš pravdu,“ souhlasila Sofie. „Třeba ale pan Náprstek uspěje, bude-li vycházet ze zkušeností, které získal pobytem v cizině. “
Johana přikývla. „Věřím, že se mu v Praze podaří ten klub pro paní a dívky založit.“
(z První kapitoly Johana a Sofie)
americky-klub-ceskych-dam  
Americký klub dam vznikl v roce 1865 z podnětu vlastence a buditele Vojtěcha Náprstka (1826–1894), který tak chtěl využít své zkušenosti získané za desetiletého pobytu v Americe a který stál mimo jiné také jako sběratel u zrodu etnografického a průmyslového muzea a inicioval celou řaduosvětových aktivit.

Americký klub dam, jeden z prvních výhradně „dámských“ spolků (spolková činnost byla povolena až Říjnovým diplomem v roce 1860), zahájil svou činnost přednáškou profesora Františka Josefa Studničky o astronomii. U Halánků, v domě Náprstkových, kde se klubové schůzky konaly, se tehdy sešlo přes 40 posluchaček.

Klub se rychle rozrůstal a na konci 19. století měl téměř 900 členek, mezi něž patřily přední osobnosti tehdejšího kulturního a společenského života.
A stejně rychle se rozrůstala i činnost Klubu – vzdělávací přednášky (mezi přednášející patřili významní představitelé tehdejšího kulturního, vědeckého a politického života jako J. E. Purkyně, J. Zeyer, později cestovatelé M. Holub a J. Kořenský) brzy doplnily výlety, výpomoc školám, charitativní činnost i pomoc zraněným během zmiňovaného válečného konfliktu s Pruskem.

I přesto, že Klub znamenal pro společnost značný přínos, byl nakonec 15. 2. 1870 C. k. policejním místodržitelstvím oficiálně zakázán pro nedostatečné stanovy. Členky Klubu, stejně jako instituce s Klubem spolupracující, se rozhodly tuto skutečnost přehlížet a v činnosti pokračovat. Klub skončil v roce 1948, byl znovuobnoven po roce 1989 a od té doby pokračuje ve své tradici.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.luxor.cz/product/americky-klub-ceskych-dam-zbo000424360

Hana Parkánová-Whitton vystudovala na Karlově univerzitě kombinaci čeština a angličtina, poté přes dvacet let pracovala v nakladatelství, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Vedle nakladatelské činnosti se věnuje i překládání a vlastní literární tvorbě.

Je autorkou úspěšných humoristických a detektivních příběhů a napsala rovněž řadu historických románů, k nimž patří například Dáma v modrém hedvábí, Císařova hvězda – Rudolf II., Poslední Lucemburk, Z pamětí císařova antikváře, Ve stínu knížecího stolce, Poslední láska císaře Karla, Sága rodu Reissových a série románových životopisů o českých královnách.

Žije ve Velké Británii, provozuje vlastní literární agenturu, překládá, píše a s Českým rozhlasem spolupracuje na pořadech o Velké Británii.Autor: TZ, red

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

20. listopadu 2021 v 09:24

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg,...

Praha 11 zve na výstavu Fragmenty

18. listopadu 2021 v 08:59

Výstavu Fragmenty fotografa Carlose Sardá Vidala najdete až do konce roku v Komunitním centru Matky Terezy.

Tóny nad městy zazní v Praze 5

17. listopadu 2021 v 11:02

Koncert je součástí dvacátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. Mimořádný zážitek slibuje závěrečný koncert festivalu, který ve středu 24. listopadu od 18 hodin v obřadní síni MČ Prahy 5, Stroupežnického 493.

Praha 15 zve na Hostivařský Session

17. listopadu 2021 v 09:40

Hostivařský Session se koná ve čtvrtek 18. listopadu. Vstup zdarma.

Prahu rozpálí temperament španělského flamenka

17. listopadu 2021 v 08:31

Od 24. do 28. listopadu se jako hlavní hvězdy festivalu Den flamenka neboli Día del Flamenco představí špičkový tanečník mladé generace Ivan Vargas, jenž nás se svými muzikanty pozve do rodné Granady, španělská tanečnice Virginia Delgado s premiérou nového programu s názvem Zahrada či vynikající...

FOK představí dětem Beethovena v pořadu Orchestr na dotek

17. listopadu 2021 v 08:26

Symfonický orchestr hl m. Prahy FOK chystá druhý koncert z rodinné řady Orchestr na dotek. Tentokrát se děti hravým způsobem seznámí s Ludwigem van Beethovenem.

Výstava na náměstí Míru: Literatura proti režimu

16. listopadu 2021 ve 22:23

Na radnici Prahy 2 na náměstí Míru je do 26. listopadu k vidění výstava s názvem Literatura proti režimu. Představuje českou literaturu a kulturu v 70. a 80. letech 20. století, ale i zničené knihy z let 1969/1970.

Výstava připomene návštěvníkům Galerie Butovice sametovou revoluci

16. listopadu 2021 v 17:21

V Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, bude v prostorách Galerie Butovice zahájena výstava Střípky revoluce. Čtrnáct závěsných panelů návštěvníkům přiblíží průběh sametové revoluce. 

Další články
Nahoru