Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Hana (57) neměla o své nemoci řadu let ani ponětí, po vleklém boji s nadváhou přišla o žaludek
Ráda vyráží na procházky se psem. Foto: se svolením paní Hany

Hana (57) neměla o své nemoci řadu let ani ponětí, po vleklém boji s nadváhou přišla o žaludek

Paní Hana (57) po většinu svého života neměla o své nemoci ani ponětí. Vědomí toho, co chronická choroba obnáší, přišlo až s jejím třetím těhotenstvím. Tehdy poprvé pocítila první příznaky cukrovky. S těhotenstvím také přišel počátek vleklého boje s nadváhou, který nakonec Hanu přivedl až ke dvěma operacím žaludku a jeho odstranění. Nakonec se jí podařilo snížit váhu o 30 kilogramů a dostat po desítkách letech cukrovku pod kontrolu.    

 

Přestože už Hana měla dvě děti z předchozího manželství, s druhým manželem toužili ještě po jednom. „„Bylo mi tehdy už kolem čtyřicítky, a protože se nám přirozeně otěhotnět nedařilo, šla jsem nakonec na umělé oplodnění. To sice několikrát vyšlo, ale také bohužel vždy skončilo předčasně. Už u prvního těhotenství se mi projevila cukrovka druhého typu, měla jsem vysoké hladiny glykémie – cukru v krvi. Podle lékařů to byla jedna z možných příčin potratů a rovnou mi předepsali injekce inzulinu," popisuje.

S pomocí inzulínové terapie se podařilo hodnoty glykémie stabilizovat. Kvůli riziku ale velkou část těhotenství strávila v Ústavu pro matku a dítě v Praze, kde ji lékaři udržovali pod dohledem, aby cukrovka nepoškodila plod. To se nakonec podařilo a porodila zdravou holčičku. Potíže tím však bohužel nekončily.

„Kvůli hormonální stimulaci před oplodněním jsem totiž dost přibrala a na váze jsem nabírala pak dál i při vlastním těhotenství, tam jsem v podstatě jenom kynula. Předtím jsem měla váhu normální, ale přibrala jsem celkem zhruba 30 kilo, což později cukrovku samozřejmě komplikovalo,“ popisuje žena, která se živí stříháním psů. 

Lékaři si původně mysleli, že trpí takzvanou těhotenskou cukrovkou a že jakmile porodí, tak sama zmizí. To se však nestalo a musela i nadále užívat inzulin. 

„Ani s ním se ale cukrovka moc nezlepšovala, měla jsem vysoké hladiny cukru a po čase už mi začaly odcházet ledviny. Také jsem měla vysoký tlak, a hlavně se mi nedařilo zhubnout,“ vypráví. Kvůli vážné cukrovce Hana také musela jít do částečného invalidního důchodu. 

Praktický lékař pak ji nasměroval za diabetologem Martinem Haluzíkem z pražského IKEMu. Tam nakonec pro dosažení nižší hmotnosti lékaři nakonec přistoupili k radikálnímu řešení a paní Haně provedli operace žaludku a tenkého střeva. „Zůstala mi ze žaludku opravdu velmi malá část, která je napojena na tenké střevo,“ vysvětluje.

Kvůli tomu musí dodržovat dietu, dobře jí nedělá například rýže nebo čočka. Také si musí dávat pozor, aby sousta důkladně rozkousala.

Po operacích lékaři paní Haně také nasadili moderní léčbu cukrovky, při které je z těla vylučován přebytečný cukr močí, což přispívá ke snižování váhy, a navíc je chráněno srdce. 

„Zhubla jsem asi 30 kilogramů a musím říci, že se cítím mnohem lépe. Léčba mi stabilizovala hladinu glykémie a pomáhá mi udržet si váhu na stejné úrovni,“ uzavírá Hana. 

To ji motivuje se udržovat v lepší tělesné kondici, i když to posledních pár měsíců není jednoduché. Stále totiž cítí následky koronavirového onemocnění, které prodělala na přelomu roku. Přesto ráda vyráží na procházky a výlety se psem.


Autor: Lucie Rychlá

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru