Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Hamáček varuje před privatizačním džihádem ODS, u kterého budou politici ANO rádi svítit
O privatizaci České pošty se vedou diskuse už řadu let, sílí vždy před volbami. Řada poboček byla v průběhu let uzavřena, jako například tato v Praze 2. Foto: Karel Netolický

Hamáček varuje před privatizačním džihádem ODS, u kterého budou politici ANO rádi svítit

Kandidát ODS na ministra financí ve vládě, která vzejde po říjnových volbách, v aktuálním rozhovoru pro zpravodajský ekonomický deník E15 podpořil privatizaci České pošty a Českých drah. Ministr vnitra Jan Hamáček ho za to ve svém prohlášení zkritizoval.

Na webu deníku patřícího pod holding Czech Media Invest vyšel poslední srpnový den rozhovor s předsedou poslaneckého klubu ODS a zároveň prvním místopředsedou občanských demokratů Zbyňkem Stanjurou, který měl titulek „Privatizujme část České pošty i drah, říká kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura“. Už z tohoto nadpisu je patrné, jaký názor na budoucnost významných státních podniků poslanec zastává.

„Česká pošta by mohla být akciová společnost kótovaná na burze a nějaké procento by se mohlo prodat. Stát by si tam nechal většinu. Je to i model, který bych preferoval u Českých drah. Po nástupu konkurenčního prostředí na železnici se ukázalo, že i České dráhy se umějí zlepšit,“ uvedl ve zmiňovaném rozhovoru Stanjura, který také podpořil i případnou privatizaci Budějovického Budvaru. „Kdyby nebyl spor o ochrannou známku, tak už je dávno zprivatizovaný,“ řekl.

Reakce na rozhovor přišla záhy od ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD. A jelikož jsou volby už za měsíc, svou reakci formuloval jako výstrahu před tím, aby se ODS dostala k moci.

„Výroky Stanjury ohledně privatizace jen dokazují důležitost těchto voleb. ODS je totiž zjevně připravena spustit privatizační džihád, který neskončí jen u těchto státních firem, ale postupně přejde i do zdravotnictví nebo školství,“ napsal Hamáček na svůj facebookový profil.

„Když totiž dnes ODS říká, že nechce zvyšovat daně, bude potřebné peníze na své programové sliby za 200 miliard korun shánět tím, že rozprodá a zprivatizuje životní jistoty obyvatel České republiky v podobě zdravotní péče a vzdělávání,“ pokračoval.

Neodpustil si ani poznámku na koaličního partnera sociálních demokratů v současné vládě. „Nedělám si iluze, že politici z hnutí ANO u toho budou rádi svítit. ČSSD nabízí jinou cestu. Cestu zvýšení daní pro bohaté, zvýšení daní pro nadnárodní firmy a banky, zvýšení daní pro internetové giganty, kteří tady vydělávají miliardy a neodvádí žádné daně. Jsme proti privatizaci klíčových strategických podniků. Na příkladu privatizace ve vodárenství se jasně ukázalo, jak fatální to byla chyba,“ napsal Hamáček.

Pod jeho příspěvkem se rozpoutala dlouhá a názorově pestrá diskuse. Hamáček se dočkal za svou reakci pochvalných i kritických komentářů. „Obě firmy měly být zprivatizovány už dávno. Stát (takže ani Vy Jane) neumí řídit vůbec nic. Jenom se neustále rozkrádá. A například pošta fakt není od toho, abyste tam prodávali knížky, pojištění a podobné zhovadilosti,“ napsal diskutující Miloš B.

Anketa

Půjde k podzimním volbám do Poslanecké sněmovny?

93.5%
(93.5%)
4.3%
(4.3%)
2.2%
(2.2%)
„Je rozhodně morální zdanit ty bohaté, kteří, když budou mít o něco méně, tak se budou mít pořád dobře, než zdanit ty chudé,“ napsala Tamara M.

Jak už to u příspěvků pod názory politiků bývá, někteří diskutující se i vzájemně napadali. „Nějaká pozvolná privatizace by pro tyto služby nebyla špatná,“ napsal Vojtěch M. „Asi budete Pirát, že? Nalevo a jako hrom,“ reagovala Hana M.

„Děkujeme za podporu v kampani. Ano, Česká pošta i České dráhy si zaslouží privatizaci, už jen proto, aby nebyly dojnou krávou a odkladištěm socialistických politiků. O tom, že v případě obou se kvalita služeb může jen zlepšit, už je zbytečné psát,“ uvedl kandidát koalice Spolu v Moravskoslezském kraji Jan Dekický z ODS.

Diskutující pak kandidáta, který využil vlákno pod Hamáčkovým příspěvkem k prezentaci politického postoje, nešetřili. „Ale na privatizaci ČT koule nemáte, co? Stojí miliardy, v každé zemi má svůj tv štáb, to si nedovolí ani BBC A žádné hodnoty nevytváří, je to pouze úložiště VŠ škol FAMU,“ napsal Robert J. Jen hloupě žvaníte, kandidáte Dekický. „ODS zde zm*vila za 30 let vše,“ reagovala Eva H.


Autor: Karel Netolický

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

23. ledna 2023 v 07:05

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Další články
Nahoru