Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Hamáček: Děsí mě Vojtěchův návrh, nechci slovenskou cestu. Je to další důkaz radikálního sbližování s ODS
Pokud by nemocnice přišly o možnost získat prostředky na svůj rozvoj, podle Hamáčka by to znamenalo tlak na redukci lůžek. Foto: Karel Netolický

Hamáček: Děsí mě Vojtěchův návrh, nechci slovenskou cestu. Je to další důkaz radikálního sbližování s ODS

S blížícími se volbami ČSSD dělá vše pro to, aby „unikla hrobníkovi z lopaty“ a zůstala v Poslanecké sněmovně i další roky, což podle předvolebních průzkumů vůbec není jisté. Jednou za záchranných brzd, tedy alespoň podle stratégů sociální demokracie, jsou útoky na hnutí ANO, se kterým (jen tak mimochodem) vládne. A dalším argumentem pro voliče má být poukazování na sbližování vládního hnutí s ODS.

„Jako předseda ČSSD, ale i jako 1. vicepremiér vlády a občan této země jsem upřímně zděšen návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na selekci nemocnic v České republice. Pokud by totiž skutečně měl vzniknout seznam ,dobrých a špatných´ nemocnic, neznamená to nic jiného, než začátek cestky k zavírání či privatizaci zejména menších, okresních zdravotnických zařízení,“ uvedl Jan Hamáček.

Toto téma bude chtít podle svých slov projednat na pondělním zasedání vlády s premiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. „Jak známo, bez jeho posvěcení by totiž žádný takový radikální krok realizován být nemohl,“ rýpnul si Hamáček.

Návrh na selektivní rozdělení nemocnic podle něj nastupuje zcela otevřeně slovenskou cestu, která měla vyvrcholit zavíráním části nemocnic.

„Proto nakonec také tento plán zůstal u ledu. Smyslem navrhované selekce je postupně zadlužit zejména malé nemocnice a ty posléze nevýhodně prodat soukromým investorům, nebo je úplně zavřít. ČSSD dlouhodobě bojuje proti privatizaci ve zdravotnictví a za dostupnost zdravotní péče po celé České republice. Boj proti poplatkům ve zdravotnictví nebo proti rušení akutních lůžek je toho důkazem," řekl. 

Pokud by byl realizován plán ministra Vojtěcha, v ohrožení by tak byly menší nemocnice po celé republice, myslí si Hamáček. Výrazně by se tak prý prodloužila vzdálenost mezi pacienty a nemocnicemi.

„A nejvíce by na to zase doplatili lidé, kteří žijí v menších městech nebo na venkově. Realizace kroků ministra Vojtěcha by fakticky zahájila útlum akutní péče v regionech, protože část nemocnic by zkrátka nedosáhla na možnost získat prostředky na svůj rozvoj. To by v dalším kroku znamenalo tlak na redukci akutních lůžek,“ pokračoval Hamáček.

Ve svém komentáři neopomenul připomenout téma, které v kampani zaměřené na levicového voliče silně akcentuje. A tím je sbližování Babiše s pravicovou opozici

Anketa

Myslíte, že po volbách bude vládnout ANO s ODS?

13.7%
(13.7%)
86.3%
(86.3%)
„Plán Adama Vojtěcha nadále potvrzuje trend, o kterém hovořím už řadu měsíců. Totiž, že hnutí ANO se začíná radikálně sbližovat s ODS. Ne náhodou proto ve veřejném prostotu zaznívají hlasy vysoce postavených politiků z obou těchto stran, že by se jim společná vláda vlastně zamlouvala. Proč? Protože pandemií poraněná kořist v podobě českého zdravotnictví jim leží pod nohama,“ dodal Jan Hamáček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Hamáčkovy obavy nesdílí a proti kritice se dnes ohradil. Na Twitter napsal kolegovi z vlády vzkaz. „Šíříte lži. Jedná se o ucelenou koncepci nemocnic s urgentním příjmem, která zajistí dostupnou akutní péči ve všech regionech! Schválena byla už v roce 2019 a je na ní odborná shoda. Žádné nemocnice rušit nebudeme. Nestrašte lidi a příště si informace ověřte,“ uvedl ministr.

Podpořil ho i premiér Babiš. „Hnutí ANO na rozdíl od tradičních stran historicky nikdy nic neprivatizovalo a nikdy ani nic privatizovat nebudeme,“ sdělil.


Autor: Karel Netolický

Praha 13 nesouhlasí se zástavbou Slunečního náměstí, usnesli se radní

24. května 2022 v 17:47

Vedení třinácté městské části nesouhlasí se zástavbou Slunečního náměstí v podobě, jak jej prezentuje hlavní město.  V rámci připomínek k metropolitnímu plánu vedení radnice žádá, aby plocha dnes určená pro veřejnou vybavenost, která je v majetku městské části, byla určena pro veřejnou zeleň a...

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Další články
Nahoru