Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Hamáček: Děsí mě Vojtěchův návrh, nechci slovenskou cestu. Je to další důkaz radikálního sbližování s ODS
Pokud by nemocnice přišly o možnost získat prostředky na svůj rozvoj, podle Hamáčka by to znamenalo tlak na redukci lůžek. Foto: Karel Netolický

Hamáček: Děsí mě Vojtěchův návrh, nechci slovenskou cestu. Je to další důkaz radikálního sbližování s ODS

S blížícími se volbami ČSSD dělá vše pro to, aby „unikla hrobníkovi z lopaty“ a zůstala v Poslanecké sněmovně i další roky, což podle předvolebních průzkumů vůbec není jisté. Jednou za záchranných brzd, tedy alespoň podle stratégů sociální demokracie, jsou útoky na hnutí ANO, se kterým (jen tak mimochodem) vládne. A dalším argumentem pro voliče má být poukazování na sbližování vládního hnutí s ODS.

„Jako předseda ČSSD, ale i jako 1. vicepremiér vlády a občan této země jsem upřímně zděšen návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na selekci nemocnic v České republice. Pokud by totiž skutečně měl vzniknout seznam ,dobrých a špatných´ nemocnic, neznamená to nic jiného, než začátek cestky k zavírání či privatizaci zejména menších, okresních zdravotnických zařízení,“ uvedl Jan Hamáček.

Toto téma bude chtít podle svých slov projednat na pondělním zasedání vlády s premiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. „Jak známo, bez jeho posvěcení by totiž žádný takový radikální krok realizován být nemohl,“ rýpnul si Hamáček.

Návrh na selektivní rozdělení nemocnic podle něj nastupuje zcela otevřeně slovenskou cestu, která měla vyvrcholit zavíráním části nemocnic.

„Proto nakonec také tento plán zůstal u ledu. Smyslem navrhované selekce je postupně zadlužit zejména malé nemocnice a ty posléze nevýhodně prodat soukromým investorům, nebo je úplně zavřít. ČSSD dlouhodobě bojuje proti privatizaci ve zdravotnictví a za dostupnost zdravotní péče po celé České republice. Boj proti poplatkům ve zdravotnictví nebo proti rušení akutních lůžek je toho důkazem," řekl. 

Pokud by byl realizován plán ministra Vojtěcha, v ohrožení by tak byly menší nemocnice po celé republice, myslí si Hamáček. Výrazně by se tak prý prodloužila vzdálenost mezi pacienty a nemocnicemi.

„A nejvíce by na to zase doplatili lidé, kteří žijí v menších městech nebo na venkově. Realizace kroků ministra Vojtěcha by fakticky zahájila útlum akutní péče v regionech, protože část nemocnic by zkrátka nedosáhla na možnost získat prostředky na svůj rozvoj. To by v dalším kroku znamenalo tlak na redukci akutních lůžek,“ pokračoval Hamáček.

Ve svém komentáři neopomenul připomenout téma, které v kampani zaměřené na levicového voliče silně akcentuje. A tím je sbližování Babiše s pravicovou opozici

Anketa

Myslíte, že po volbách bude vládnout ANO s ODS?

13.7%
(13.7%)
86.3%
(86.3%)
„Plán Adama Vojtěcha nadále potvrzuje trend, o kterém hovořím už řadu měsíců. Totiž, že hnutí ANO se začíná radikálně sbližovat s ODS. Ne náhodou proto ve veřejném prostotu zaznívají hlasy vysoce postavených politiků z obou těchto stran, že by se jim společná vláda vlastně zamlouvala. Proč? Protože pandemií poraněná kořist v podobě českého zdravotnictví jim leží pod nohama,“ dodal Jan Hamáček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Hamáčkovy obavy nesdílí a proti kritice se dnes ohradil. Na Twitter napsal kolegovi z vlády vzkaz. „Šíříte lži. Jedná se o ucelenou koncepci nemocnic s urgentním příjmem, která zajistí dostupnou akutní péči ve všech regionech! Schválena byla už v roce 2019 a je na ní odborná shoda. Žádné nemocnice rušit nebudeme. Nestrašte lidi a příště si informace ověřte,“ uvedl ministr.

Podpořil ho i premiér Babiš. „Hnutí ANO na rozdíl od tradičních stran historicky nikdy nic neprivatizovalo a nikdy ani nic privatizovat nebudeme,“ sdělil.


Autor: Karel Netolický

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru