Halloweenská dílna v Komunitním centru Prádelna
Workshop se ponese v atmosféře oblíbených hravých dílen, kde je primární samotný proces tvorby a pro dětské účastníky i samotný výrobek, jenž si mohou odnést.
Svátek Halloween patří mezi nejmladší „svátky“ v Česku, a ačkoli si mnozí myslí, že přišel z Ameriky, není tomu tak. Jeho kořeny totiž pocházejí už od Keltů. Poslední říjnový den byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), a zároveň den, který Keltové vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, zvířecí lebky a podobné atributy, které měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro něž se pak pořádaly uctívací obřady.
Svátek se v keltštině nazýval Samhain. Mnohé z původních rituálů se dochovalo dodnes. Lidé například stále staví před svými domy malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky. Halloween je svátek zesnulých, proto k němu neodmyslitelně patří duchové.
Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“, tudíž je evidentní, že souvisí s oslavou Památky zesnulých, která připadá na 2. listopadu. Právě v tento den lidé vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou s nimi, hroby prochází velkým úklidem a shromažďují se na nich čerstvé květiny, nové svíce i osobní předměty.
Poselství Halloweenu i Dušiček je tak stejné, byť halloweenské oslavy mají silně komerční ráz. Nicméně u dětí je tento svátek stále oblíbenější a přípravy na něj v podobě vytváření kostýmů a dekorací představují kreativně strávený čas.
„Byť většinou vnímáme období českých Dušiček jako období kontemplace, zastavení se a vzpomínání na své předky, dnešní děti rády slaví Halloween, který je svojí podstatou stejný svátek, leč formou výrazně odlišný. Stejně ale předpokládám, že výtvarné dílny halloweenských dekorací se zúčastní i někteří senioři z řad pravidelných návštěvníků centra,“ pozval na dílnu radní Lachnit.