Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Halloweenská dílna v Komunitním centru Prádelna
26 říjen
Pro děti
Halloweenská dílna. Foto: archiv P5

Halloweenská dílna v Komunitním centru Prádelna

26. 10. 2022
Na středu 26. října připravilo Komunitní centrum Prádelna výtvarnou dílnu pro děti a žáky základních škol na téma Halloween. Účastníci se od 14 hodin ponoří do tajemného světa duchů, strašidýlek, čarodějů a čarodějnic a vytvoří dekorace především z recyklovaných materiálů. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO).  

Workshop se ponese v atmosféře oblíbených hravých dílen, kde je primární samotný proces tvorby a pro dětské účastníky i samotný výrobek, jenž si mohou odnést. 

Svátek Halloween patří mezi nejmladší „svátky“ v Česku, a ačkoli si mnozí myslí, že přišel z Ameriky, není tomu tak. Jeho kořeny totiž pocházejí už od Keltů. Poslední říjnový den byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), a zároveň den, který Keltové vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, zvířecí lebky a podobné atributy, které měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro něž se pak pořádaly uctívací obřady. 

Svátek se v keltštině nazýval Samhain. Mnohé z původních rituálů se dochovalo dodnes. Lidé například stále staví před svými domy malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky. Halloween je svátek zesnulých, proto k němu neodmyslitelně patří duchové. 

Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“, tudíž je evidentní, že souvisí s oslavou Památky zesnulých, která připadá na 2. listopadu. Právě v tento den lidé vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou s nimi, hroby prochází velkým úklidem a shromažďují se na nich čerstvé květiny, nové svíce i osobní předměty.

Poselství Halloweenu i Dušiček je tak stejné, byť halloweenské oslavy mají silně komerční ráz. Nicméně u dětí je tento svátek stále oblíbenější a přípravy na něj v podobě vytváření kostýmů a dekorací představují kreativně strávený čas. 

„Byť většinou vnímáme období českých Dušiček jako období kontemplace, zastavení se a vzpomínání na své předky, dnešní děti rády slaví Halloween, který je svojí podstatou stejný svátek, leč formou výrazně odlišný. Stejně ale předpokládám, že výtvarné dílny halloweenských dekorací se zúčastní i někteří senioři z řad pravidelných návštěvníků centra,“ pozval na dílnu radní Lachnit.


Autor: red

Dětský den na Pražském hradě: Pomůžeš kočce Micce objevovat okolí Hradu?

Včera ve 14:54

V sobotu 10. června se v 10 hodin koná pod záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové na Pražském hradě Dětský den. V Královské zahradě na děti budou čekat zábavné i poučné aktivity, které připravily dětské spolky a neziskové organizace. S Mickou můžete objevovat nejen méně známá místa v okolí...

V Heroldových sadech začíná Letní scéna Prahy 10

Včera v 11:46

Ve čtvrtek 8. června slavnostně zahájí od 19 hodin koncertem Jitky Smutné a Jakuba Děkana Praha 10 Letní scénu v Heroldových sadech. Vstup na něj je zdarma a není potřeba rezervace předem. Během června uvidíte desítková profesionální divadla, která nabídnou představení dospělým i dětem. Tento...

Praha 13: Den dětí s hasiči ve Stodůlkách

2. června 2023 ve 22:01

V neděli 4. června mohou děti oslavit Den dětí s SDH Stodůlky. Začíná se ve 14 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Děti oslaví svátek v indiánské osadě

1. června 2023 v 07:07

V sobotu 3. června se zahrada H55 se promění v indiánskou osadu a děti se zábavnou formou dozví něco o životě indiánů. Odpoledne plné zábavy a poznání začne ve 13 hodin.

Praha 15 pro děti: Šlapanda před Švehlovou sokolovnou

31. května 2023 v 16:42

Dětský den se v Praze 15 koná 1. června. Závodit budou děti na odstrkovadlech, koloběžkách, tříkolkách a kolech se koná od 17 hodin.

Den dětí v parku Kampa

30. května 2023 ve 22:40

Ve čtvrtek 1. června budou od 9 hodin připraveny hry pro děti, výtvarné dílny, sumo ring, skákací hrad, skákání přes gumu a spousta další zábavy.

Praha 2: Pohádkový les v altánu na Folimance

30. května 2023 v 18:08

Od 15 do 18 hodin připravila radnice Prahy 2 pro nejmenší děti a jejich rodiče akci s názvem Pohádkový les. Určena je nejen pro členy klubu Dvojka pro děti a rodiče, ale i pro všechny děti, které láká setkání s pohádkovými bytostmi.

Sobota: Pražský dopravní den dětí

30. května 2023 v 16:03

České dráhy ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou a Dopravním podnikem hl. m. Prahy, připravily na sobotu 3. června Pražský dopravní den dětí. Centrem dění bude od 9 do 17 hodin nádraží Praha-Braník a jeho okolí. Návštěvníci se mohou těšit na jízdy zvláštních historických vlaků a také na...

Den dětí Prahy 2 na Jammertalu

30. května 2023 ve 13:01

Od 15 do 18 hodin je pro příznivce skejtu i pohybu vůbec připraveno Skejtové odpoledne, program plný aktivit, soutěží a ukázek. Přijít mohou i úplní začátečníci, kteří se pod vedením profesionálů naučí základy jízdy na „prkně“ a osvojí jednoduché triky.

Den dětí náplavce Rašínova nábřeží

29. května 2023 ve 12:49

Od 10 do 18 hodin bude 1. června pro děti připraven bohatý doprovodný program na náplavce obou břehů Vltavy tedy jak Prahy 2, tak Prahy 5. Po celou dobu trvání akce bude pro návštěvníky k dispozici přívoz zdarma. Děti si budou moci užít program na obou náplavkách. 

Praha 2 pro děti: A přece se točí

29. května 2023 ve 12:36

Praha 2 připravila dětem k jejich svátku několik akcí s bohatým doprovodným programem plným her a soutěží. Chybět nebudou ani výtvarné dílny, workshopy nebo divadelní a hudební představení. Na své si přijdou děti nejen z Vinohrad, ale i z Nového Města, Podskalí...

Den dětí se strážníky v ZOO

29. května 2023 v 11:59

Pražská městská policie bude i letos na Den dětí v zoologické zahradě a opět si pro děti připravila bohatý program. Malí návštěvníci se mohou těšit na malování na obličej, skákací hrad, fotokoutek nebo na klauny na chůdách.

Praha 6 zve děti na komentovanou procházku s překvapením

28. května 2023 ve 02:42

U příležitosti Dne dětí zve radnice všechny děti a jejich rodiče na komentovanou procházku po dominantách Dejvic a Bubenče s průvodkyní Hedvikou Čenkovou a hostem, který bude pro děti překvapením.

Žluté lázně otevřou dětský koutek

24. května 2023 ve 12:07

Žluté lázně v Podolí nabídnou dětem pestrý program v neděli 28. května. Hosty areálu čeká zábavné odpoledne plné hudby, her, sportu a soutěží. Své brány zároveň otevře dětský koutek, kde mohou děti využít kromě herních prvků také brouzdaliště se slanou vodou. Dětský den začne v půl druhé odpoledne...

Další články
Nahoru