Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Halloweenská dílna v Komunitním centru Prádelna
26 říjen
Pro děti
Halloweenská dílna. Foto: archiv P5

Halloweenská dílna v Komunitním centru Prádelna

26. 10. 2022
Na středu 26. října připravilo Komunitní centrum Prádelna výtvarnou dílnu pro děti a žáky základních škol na téma Halloween. Účastníci se od 14 hodin ponoří do tajemného světa duchů, strašidýlek, čarodějů a čarodějnic a vytvoří dekorace především z recyklovaných materiálů. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO).  

Workshop se ponese v atmosféře oblíbených hravých dílen, kde je primární samotný proces tvorby a pro dětské účastníky i samotný výrobek, jenž si mohou odnést. 

Svátek Halloween patří mezi nejmladší „svátky“ v Česku, a ačkoli si mnozí myslí, že přišel z Ameriky, není tomu tak. Jeho kořeny totiž pocházejí už od Keltů. Poslední říjnový den byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), a zároveň den, který Keltové vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, zvířecí lebky a podobné atributy, které měly za účel navázat spojení s mrtvými, pro něž se pak pořádaly uctívací obřady. 

Svátek se v keltštině nazýval Samhain. Mnohé z původních rituálů se dochovalo dodnes. Lidé například stále staví před svými domy malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky. Halloween je svátek zesnulých, proto k němu neodmyslitelně patří duchové. 

Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“, tudíž je evidentní, že souvisí s oslavou Památky zesnulých, která připadá na 2. listopadu. Právě v tento den lidé vzpomínají na své blízké, kteří již nejsou s nimi, hroby prochází velkým úklidem a shromažďují se na nich čerstvé květiny, nové svíce i osobní předměty.

Poselství Halloweenu i Dušiček je tak stejné, byť halloweenské oslavy mají silně komerční ráz. Nicméně u dětí je tento svátek stále oblíbenější a přípravy na něj v podobě vytváření kostýmů a dekorací představují kreativně strávený čas. 

„Byť většinou vnímáme období českých Dušiček jako období kontemplace, zastavení se a vzpomínání na své předky, dnešní děti rády slaví Halloween, který je svojí podstatou stejný svátek, leč formou výrazně odlišný. Stejně ale předpokládám, že výtvarné dílny halloweenských dekorací se zúčastní i někteří senioři z řad pravidelných návštěvníků centra,“ pozval na dílnu radní Lachnit.


Autor: red

Praha 1: Mikulášská s BESIPem

3. prosince 2022 ve 14:23

Mikulášská nadílka s BESIPem je dokonalé spojení bezpečí a mírného rizika v podobně jednoho neposedného člena mikulášské družiny. Společně je můžete potkat na představení nového dopravního hřiště, které se uskuteční 5. prosince od 11 hodin u Ministerstva dopravy za účasti Policie ČR, Městské...

Putování za hvězdou

2. prosince 2022 ve 14:14

Plzeňka u Brabců zve na Mikulášskou diskotéku

2. prosince 2022 v 11:52

Program v Praze 9 nabízí Plzeňka U Brabců. V pondělí 5. prosince se od 16 hodin koná na zahradě Mikulášská diskotéka pro děti.

Praha 14: Čertovská diskotéka na Plechárně

2. prosince 2022 v 06:00

V neděli 4. prosince zábava pro všechny čertíky a čertice. Děti čeká spousta zábavy, hudba, soutěže, pekelné lumpárny, opékání čertovských buřtíků a soutěž o nejhezčí masku.

Vánoce s Devítkou dnes v Parku Zahrádky

1. prosince 2022 v 11:17

Setkání v adventním čase připravila Praha 9 ve spolupráci s místními spolky, zájmovými organizacemi a školami. Dnes výjimečně začne program v 16:30 hodin ve Vysočanech – Park Zahrádky.

Mikuláš na ledě na náměstí 14. října

1. prosince 2022 v 10:23

Pozvánka pro všechny, kteří mají rádi oslavu Mikuláše a těší se i na čertoviny. Na smíchovském kluzišti na náměstí 14. října je připravený 5. prosince od 16:30 program pro děti.

Praha 6: Bruslení na Vypichu

1. prosince 2022 v 09:57

Od 1. prosince je v provozu kluziště na Vypichu.

O víkendu vyjedou mikulášské parní vlaky i Čertohráček

1. prosince 2022 v 06:17

Na první prosincový víkend připravily České dráhy ve spolupráci s organizací ROPID a dalšími partnery tradiční mikulášské jízdy parními vlaky. Centrem dění se stane nádraží Praha-Smíchov, odkud několikrát během soboty a neděle vyrazí historický vlak v čele s parní lokomotivou 434.2186, zvanou...

Mikulášská nadílka v Třebonicích

30. listopadu 2022 ve 12:01

Hasiči Třebonice zvou děti a dospělé na příjemné prožití adventu v sobotu 3. prosince od 15 hodin k horní hasičárně v Třebonicích.

V bílých peřinách. Křest knížky pro děti

30. listopadu 2022 v 09:42

V domečku Salla Terrena se 4. prosince koná křest dětské knížky Jiřího J. Čutky V bílých peřinách.

Před Skleněný palác přijde Mikuláš

30. listopadu 2022 v 08:22

Praha 6 zve všechny děti na Šestkovou mikulášskou 5. prosince od 16 hodin před Skleněným palácem na nám. Svobody.

Praha 11: Mikulášský průvod projde Centrálním parkem

30. listopadu 2022 v 07:30

V pondělí 5. prosince od 18 hodin se můžete připojit k Mikulášskému průvodu, kde se kamarádí čerti s anděly a ostatní drobotinou.

V Praze 6 se v neděli rozsvítí tři stromy

26. listopadu 2022 v 11:03

Praha 6 zve na další slavnostní rozsvícení vánočních stromků. Tři stromky se rozsvítí v neděli 27. listopadu.

Další články
Nahoru