dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Chrtí důchodce, krokodýl, myšák, sedačka v kině. Co a koho můžete v Praze adoptovat?
Adoptovat si lze i chrta, který má za sebou dostihovou minulost. Foto: freeimages.com

Chrtí důchodce, krokodýl, myšák, sedačka v kině. Co a koho můžete v Praze adoptovat?

Koho a co všechno mohou Pražané adoptovat, aby pomohli institucím i živým tvorům? Exotická zvířata v zoo, chrty z ciziny, děti na dálku i ty české z babyboxu, ale také například sedačky v kině. Jaké jsou podmínky?

Je vám sympatické nějaké zvíře v zoo a chcete přispět na jeho chov? Žádný problém! Každé zvíře, které pražská zahrada uvádí na seznamu na svém webu, může mít libovolný počet adoptivních rodičů nebo sponzorů.

Příspěvek na zvíře v rámci adopce vás může vyjít na tisíc korun (třeba některé ryby, bezobratlí a ptáci, například myšák hnědokřídlý), ale také na třicet tisíc (kupříkladu krokodýl – gaviál indický). Sponzorem se stáváte, když zaplatíte nejméně 100 korun na pomoc jakéhokoli zvířete.

Přispějete tak na chov zvířete a mnohdy se zasloužíte i o jeho ochranu ve volné přírodě. Adoptivní rodičovství i sponzorství trvá rok. Sponzor nebo adoptivní rodič obdrží cedulku se svým jménem, jež je zveřejněna u expozice zvířete, které podporuje. Dále je zván na akce pořádané během roku.

Lze adoptovat chrty z Irska, Británie nebo Španělska

Občanské sdružení GACR (Greyhound Adoption Czech Republic) se zabývá programem adopce chrtů – greyhoundů z Irska nebo Velké Británie, kteří za sebou mají dostihovou kariéru, jedná se tedy vesměs o vysloužilé dostihové psy. Opuštění chrti tak najdou domov u nových pánů. Občas jsou mezi adoptovanými ale i pejsci, kteří nikdy nezávodili. Sdružení pomáhá i chrtům ze Španělska.

„Pejsky, jejichž adopci naše organizace zajišťuje, následně smluvně převádíme na nového majitele smlouvou o převodu vlastnictví podle občanského zákoníku,“ uvádí sdružení. U každého pejska hradí zájemce o adopci příspěvek na organizaci celého adopčního procesu – 4500 korun.

Adopce na dálku: pomoc dětem z Afriky i Tibetu

Adoptovat je možné i děti na dálku. Jedná se o známý a rozšířený způsob dobročinnosti. Podstatou je pravidelná finanční podpora dětí z chudých rodin v rozvojových zemích, především afrických, za účelem jejich vzdělávání a obživy dárci z vyspělých zemí.

Adopce zprostředkovává například Česká katolická charita či Humanisté. Měsíční částka se liší – může být 500, ale třeba i 1000 korun, podle nákladů v dané zemi. Lze platit měsíčně, ale i čtvrtletně, pololetně nebo jednou za rok.

Adoptovat na dálku lze například i děti z Tibetu nebo z indických Himálají. Tyto adopce zprostředkovává obecně prospěšná společnost Most, která pomáhá nejen dětem, ale i tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádům i starým lidem bez rodin. Adopce vyjde na 18 korun na den, což v měsíci, který má třicet dnů, vyjde na 540 korun měsíčně. Pomoci lze však i koupí kozy, kterou pak tibetské rodiny chovají a pomáhá jim k živobytí.

Adoptovat, tedy opravdu si osvojit, lze děti z babyboxů. V Praze fungují tři – v hloubětínském Gyn Centru, na radnici Prahy 2 (na Vinohradech) a na radnici Prahy 6 (v Dejvicích). Děti z babyboxů mohou adoptovat ale jen lidé, kteří řádně požádají o adopci, je jim schválena a procházejí klasickým procesem.

Adoptivní rodič sedačky dostane předplatné

Adoptovat lze i věci neživé. V kině Světozor si zájemci mohou adoptovat sedačku. V současné době jich je adoptovaných 255 a volných 101. Adopcí sedačky je jméno adoptivního rodiče uvedeno na jím vybrané sedačce a dostává pravidelný emailový zpravodaj z jejího života.

Jeho jméno je uvedeno i na speciálním panelu umístěném při vstupu do sálů kina, miniprofil je možné umístit i na webových stránkách adopce sedaček Světozoru. Adoptivní rodič získá navíc zdarma voucher – předplatné v hodnotě 900 korun na deset filmových projekcí dle vlastního výběru, a jednorázovou slevu pět procent ve filmové galanterii Terryho ponožky.

Adoptivní rodičové získávají i pozvánky na uzavřené speciální projekce a programy připravované exkluzivně právě pro ně. A když se to bere ryze prakticky: věnovanou částku si mohou odepsat ze základu daně. Adopce jedné sedačky vyjde na pět tisíc korun, adoptovat ji mohou fyzické osoby i firmy. Ve smlouvě je mimo jiné uvedeno, že poskytnutí finančního daru nezaručuje nárok na přednostní obsazení sedačky během projekcí.

V Ungeltu jsou židle sponzorované osobnostmi

Sponzorované židle jsou v divadle Ungelt, které bylo slavnostně otevřeno 2. října 1995 dnes již zesnulým hercem Milošem Kopeckým, jenž divadlu daroval své oblíbené otáčivé křeslo. „To se nachází v divadelním klubu v unikátním společenství dalších křesel a židlí – darů od sponzorů a známých osobností českého veřejného života, příznivců divadla,“ je uvedeno na webových stránkách divadla.

Adopce pomáhající institucím fungují nejen v Praze, ale třeba i v Brně. Do rádcovské kampaně tamní Masarykovy univerzity se mohou zapojit zájemci, kteří chtějí získat sedačku se svým jménem v Univerzitním kině Scala. Tím na rozvoj této kulturní instituce přispějí. Sedačky vyjdou na dva nebo pět tisíc korun – podle toho, kde jsou umístěny. Takže výběr je poměrně pestrý, nyní hurá do adopce – symbolické či skutečné!


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Další články
Nahoru