Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Háčkované dečky Jany King Kochánkové jsou k vidění v KC Konírna
Vernisáž výstavy v KC Konírna. Foto: P5

Háčkované dečky Jany King Kochánkové jsou k vidění v KC Konírna

V Komunitním centru Konírna Raudnizova domu v Hlubočepích proběhla vernisáž další zajímavé výstavy. Jana King Kochánková představila „Mandaly našich babiček“, a tak se můžete přijít potěšit z „krajkové“ výstavy s názvem Krása vesmírná. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit.  

V posledních několika letech je autorka fascinována háčkovanými dečkami, které vytvořily naše babičky. „Neznám nikoho z mé generace, kdo by dečky uměl háčkovat. Asi je to až příliš pomalé a těžké. A možná máme již zakrnělé i prsty od samého psaní na počítači,“ uvedla Jana King Kochánková.

Nicméně snahou autorky je dát této „kráse vesmírné“ comeback tím, že s ní pracuje, recykluje ji. A i když sama takto neháčkuje, snaží se tento druh ručního umění přenášet na obrazy grafickou technikou tiskem z výšky, nebo dečky používá jako šablony pro sprejování a vytváří z nich vesmírné kombinace.

Na výstavě v galerii Konírna jsou vystaveny obrazy, které právě vznikly touto technikou. 

Inspirací jsou přímo háčkované dečky našich babiček, které i autorce připomínají mandaly pocházející z indické tradice. Mandaly objevující se například v každé učebnici jógy, když se v nich píše o čakrách.

Je to kruhovitý geometricky pravidelný obrazec, který má uklidňovat naši mysl, když se na něj díváme. Svojí pravidelností vyzařuje jistou harmonii.

Autorka má těchto háčkovaných deček velikou sbírku a často je dostává od svých kamarádek společně s příběhem babiček, které je tvořily. 

Jana King Kochánková vystudovala obor malby na Akademii výtvarných umění v Praze se stáží v New Yorku, nicméně prozrazuje, že její největší učitelkou je akademická malířka Helena Hrušková Slavíková, ke které chodila již od šesti let.

Od roku 2020 od ní převzala vedení Výtvarného kroužku Hruška z.s., který do té doby vedla právě malířka Hrušková Slavíková. Zmíněný spolek má v Praze 5 více než šedesátiletou tradici.

Dále J. K. Kochánková v roce 2007 založila svou vlastní oděvní značku KOKO, která je lokální, ekologická, etická, kreativní, a hlavně vytvořená s láskou, stejně tak jako její obrazy.


Autor: red

Film Planeta Praha vstoupil do kin

Včera v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Palaye Royale se vrací do Prahy

31. července 2022 v 07:22

Rockeři Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací 12. srpna do pražské Malé sportovní haly, aby opět potěšili fanoušky svými hity jako „Dying In A Hot Tub“ nebo „Lonely“, ale i novými hity z připravovaného alba „Fever Dream“, které je plánováno na 28. října tohoto...

Folková Folimanka

28. července 2022 v 10:23

Letní podvečer plný folkové muziky na Folimance v neděli 14. srpna. Vystoupí cimbalistka Zuzana Lapčíková a skupiny Kranz Akustic a Domácí výroba.

Festival performance a videoartu

27. července 2022 ve 22:34

Náplavka na Hořejším nábřeží a dalších více jak 20 lokací v Praze se od 15. do 19. září stanou dějištěm mezinárodního festivalu performance a video artu Re-connect Art, pořádaném Nadací Prague Biennale. 

Vysočanská nokturna v srpnu

27. července 2022 v 15:26

Čtvrteční hudební podvečery v parku Zahrádky v Praze 9 vždy od 18 hodin. Pořádá je městská část Praha 9 zdarma.

Bluesrocková kytaristka a zpěvačka Ana Popovic oslaví 20 let koncertem v Praze

24. července 2022 ve 14:15

Oceňovaná bluesrocková kytaristka, zpěvačka a skladatelka Ana Popovic vedle vystoupení na šumperském festivalu Blues Alive zahraje také 16. listopadu v Paláci Akropolis.

Výstava A není to spíš koníček? představuje 4 naděje tuzemské výtvarné scény

24. července 2022 v 07:08

Eliška Podzimková, Marie Urbánková, Jan Vajda a Anna Niklová. Čtyři mladí výtvarníci zaplnili svými díly prostory Galerie ART Concept v Mánesu na nábřeží v centru Prahy.

Další články
Nahoru