Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Háčkované dečky Jany King Kochánkové jsou k vidění v KC Konírna
Vernisáž výstavy v KC Konírna. Foto: P5

Háčkované dečky Jany King Kochánkové jsou k vidění v KC Konírna

V Komunitním centru Konírna Raudnizova domu v Hlubočepích proběhla vernisáž další zajímavé výstavy. Jana King Kochánková představila „Mandaly našich babiček“, a tak se můžete přijít potěšit z „krajkové“ výstavy s názvem Krása vesmírná. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit.  

V posledních několika letech je autorka fascinována háčkovanými dečkami, které vytvořily naše babičky. „Neznám nikoho z mé generace, kdo by dečky uměl háčkovat. Asi je to až příliš pomalé a těžké. A možná máme již zakrnělé i prsty od samého psaní na počítači,“ uvedla Jana King Kochánková.

Nicméně snahou autorky je dát této „kráse vesmírné“ comeback tím, že s ní pracuje, recykluje ji. A i když sama takto neháčkuje, snaží se tento druh ručního umění přenášet na obrazy grafickou technikou tiskem z výšky, nebo dečky používá jako šablony pro sprejování a vytváří z nich vesmírné kombinace.

Na výstavě v galerii Konírna jsou vystaveny obrazy, které právě vznikly touto technikou. 

Inspirací jsou přímo háčkované dečky našich babiček, které i autorce připomínají mandaly pocházející z indické tradice. Mandaly objevující se například v každé učebnici jógy, když se v nich píše o čakrách.

Je to kruhovitý geometricky pravidelný obrazec, který má uklidňovat naši mysl, když se na něj díváme. Svojí pravidelností vyzařuje jistou harmonii.

Autorka má těchto háčkovaných deček velikou sbírku a často je dostává od svých kamarádek společně s příběhem babiček, které je tvořily. 

Jana King Kochánková vystudovala obor malby na Akademii výtvarných umění v Praze se stáží v New Yorku, nicméně prozrazuje, že její největší učitelkou je akademická malířka Helena Hrušková Slavíková, ke které chodila již od šesti let.

Od roku 2020 od ní převzala vedení Výtvarného kroužku Hruška z.s., který do té doby vedla právě malířka Hrušková Slavíková. Zmíněný spolek má v Praze 5 více než šedesátiletou tradici.

Dále J. K. Kochánková v roce 2007 založila svou vlastní oděvní značku KOKO, která je lokální, ekologická, etická, kreativní, a hlavně vytvořená s láskou, stejně tak jako její obrazy.


Autor: red

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

Dnes v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

Včera v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Další články
Nahoru