Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Háčkované dečky Jany King Kochánkové jsou k vidění v KC Konírna
Vernisáž výstavy v KC Konírna. Foto: P5

Háčkované dečky Jany King Kochánkové jsou k vidění v KC Konírna

V Komunitním centru Konírna Raudnizova domu v Hlubočepích proběhla vernisáž další zajímavé výstavy. Jana King Kochánková představila „Mandaly našich babiček“, a tak se můžete přijít potěšit z „krajkové“ výstavy s názvem Krása vesmírná. Informoval o tom radní Prahy 5 Petr Lachnit.  

V posledních několika letech je autorka fascinována háčkovanými dečkami, které vytvořily naše babičky. „Neznám nikoho z mé generace, kdo by dečky uměl háčkovat. Asi je to až příliš pomalé a těžké. A možná máme již zakrnělé i prsty od samého psaní na počítači,“ uvedla Jana King Kochánková.

Nicméně snahou autorky je dát této „kráse vesmírné“ comeback tím, že s ní pracuje, recykluje ji. A i když sama takto neháčkuje, snaží se tento druh ručního umění přenášet na obrazy grafickou technikou tiskem z výšky, nebo dečky používá jako šablony pro sprejování a vytváří z nich vesmírné kombinace.

Na výstavě v galerii Konírna jsou vystaveny obrazy, které právě vznikly touto technikou. 

Inspirací jsou přímo háčkované dečky našich babiček, které i autorce připomínají mandaly pocházející z indické tradice. Mandaly objevující se například v každé učebnici jógy, když se v nich píše o čakrách.

Je to kruhovitý geometricky pravidelný obrazec, který má uklidňovat naši mysl, když se na něj díváme. Svojí pravidelností vyzařuje jistou harmonii.

Autorka má těchto háčkovaných deček velikou sbírku a často je dostává od svých kamarádek společně s příběhem babiček, které je tvořily. 

Jana King Kochánková vystudovala obor malby na Akademii výtvarných umění v Praze se stáží v New Yorku, nicméně prozrazuje, že její největší učitelkou je akademická malířka Helena Hrušková Slavíková, ke které chodila již od šesti let.

Od roku 2020 od ní převzala vedení Výtvarného kroužku Hruška z.s., který do té doby vedla právě malířka Hrušková Slavíková. Zmíněný spolek má v Praze 5 více než šedesátiletou tradici.

Dále J. K. Kochánková v roce 2007 založila svou vlastní oděvní značku KOKO, která je lokální, ekologická, etická, kreativní, a hlavně vytvořená s láskou, stejně tak jako její obrazy.


Autor: red

Co se chystá na Zábradlí: V plánu jsou 3 premiéry, 1 předpremiéra a doprovodný program

Dnes v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Hudba na hradbách 2023: Petr Dvorský Trio

Dnes v 11:32

Komorní projekt předních evropských interpretů – Petra Dvorského, Osiana Robertse (Wales) a Stanislava Máchy uslyšíte v úterý 21. února.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

Dnes v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Čtyři studenti FAMU na cenách Český lev

Dnes v 06:23

Na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmových cen Český lev jsou každoročně nominováni studenti filmových škol, mezi kterými je i pražská FAMU. O tom, že do světa pouští skutečné talenty, svědčí i počet letošních nominací. Čtyři z pěti nominovaných tvůrců jsou právě „famáci“, dva...

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023

23. ledna 2023 v 07:08

V únoru začne cyklus Jarních koncertů na Nuselské radnici. Čtvrtá městská část nabídne čtyři koncerty, zaposlouchat se můžete do houslí, flétny, harfy nebo klavíru.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Mala Kacenbergová: Mala a její kočka

22. ledna 2023 v 07:56

Mala a její kočka je název příběhu dvanáctileté židovské dívky a její čtyřnohé přítelkyně z pera polské autorky Maly Kacenbergové. Knihu vydává nakladatelství Ikar.

Další články
Nahoru