Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do budoucna mohlo usnadnit průběžné sledování hladin cukru u hospitalizovaných pacientů. Vytvořil ho český hackerský tým nazvaný SZN ve složení Dušan Klíma, Martin Fejt a Petr Kramara. 

Na druhém místě se umístilo řešení pro včasnou identifikaci chronického onemocnění ledvin na základě analýzy dat.

Třetí místo obsadil nápad na aplikaci, která upozorní zdravotníky i laickou veřejnost, že někdo v okolí potřebuje resuscitaci.

„První místo na European Health Hackathon získal tým s názvem SZN, který přišel s řešením DiApp, jež by do budoucna mohlo usnadnit průběžné sledování hladin cukru u hospitalizovaných pacientů s diabetem. Pro nemocné to bude znamenat, že místo čtyř až šesti píchnutí do prstu za den by při příjmu dostali podkožní senzor na měření hladiny cukru. Usnadní to práci i zdravotnickému personálu. Řešení přinese zkvalitnění, zefektivnění a větší bezpečnost pacientů,” ohodnotil vítězný návrh vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM, MUDr. Robert Bém.

Druhé místo získal hackerský tým s přezdívkou ettioled z ČR a SR, který vymyslel řešení zvané CKD-xgBoost. To dokáže z dat identifikovat potenciální pacienty s chronickým onemocněním ledvin. „Význam této aplikace nespočívá pouze v detekci bezpříznakových pacientů, kteří dosud neví o svém onemocnění ledvin, ale také šanci nasadit inovativní léky, které zpomalí postup chronických onemocnění ledvin a oddálí případnou dialýzu, popřípadě transplantaci,” říká profesor MUDr. Ondřej Viklický, přednosta Transplantačního centra IKEM.

Třetí místo putuje za českým hackerským týmem Bild Mlue, který navrhl prototyp řešení Beat Savior, jež má propojit zdravotníky i poučenou veřejnost do záchrany lidských životů při resuscitaci.

Výsledky European Health Hackathon 2022 slavnostně vyhlásili pořadatelé v IKEM. Akce hledá inovativní řešení, která zlepší zdravotnictví a péči o pacienty. Je největší svého druhu ve střední Evropě. Letos se jí zúčastnilo na 190 etických hackerů z Česka i dalších evropských států. Vítězné týmy si rozdělily finanční odměnu ve výši 450 000 korun.

Podrobné informace o akci a vítězných řešeních najdete na stránkách https://hackhealth.eu/.


Autor: Alo

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Další články
Nahoru