Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Lifestyle / Zdraví

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do budoucna mohlo usnadnit průběžné sledování hladin cukru u hospitalizovaných pacientů. Vytvořil ho český hackerský tým nazvaný SZN ve složení Dušan Klíma, Martin Fejt a Petr Kramara. 

Na druhém místě se umístilo řešení pro včasnou identifikaci chronického onemocnění ledvin na základě analýzy dat.

Třetí místo obsadil nápad na aplikaci, která upozorní zdravotníky i laickou veřejnost, že někdo v okolí potřebuje resuscitaci.

„První místo na European Health Hackathon získal tým s názvem SZN, který přišel s řešením DiApp, jež by do budoucna mohlo usnadnit průběžné sledování hladin cukru u hospitalizovaných pacientů s diabetem. Pro nemocné to bude znamenat, že místo čtyř až šesti píchnutí do prstu za den by při příjmu dostali podkožní senzor na měření hladiny cukru. Usnadní to práci i zdravotnickému personálu. Řešení přinese zkvalitnění, zefektivnění a větší bezpečnost pacientů,” ohodnotil vítězný návrh vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM, MUDr. Robert Bém.

Druhé místo získal hackerský tým s přezdívkou ettioled z ČR a SR, který vymyslel řešení zvané CKD-xgBoost. To dokáže z dat identifikovat potenciální pacienty s chronickým onemocněním ledvin. „Význam této aplikace nespočívá pouze v detekci bezpříznakových pacientů, kteří dosud neví o svém onemocnění ledvin, ale také šanci nasadit inovativní léky, které zpomalí postup chronických onemocnění ledvin a oddálí případnou dialýzu, popřípadě transplantaci,” říká profesor MUDr. Ondřej Viklický, přednosta Transplantačního centra IKEM.

Třetí místo putuje za českým hackerským týmem Bild Mlue, který navrhl prototyp řešení Beat Savior, jež má propojit zdravotníky i poučenou veřejnost do záchrany lidských životů při resuscitaci.

Výsledky European Health Hackathon 2022 slavnostně vyhlásili pořadatelé v IKEM. Akce hledá inovativní řešení, která zlepší zdravotnictví a péči o pacienty. Je největší svého druhu ve střední Evropě. Letos se jí zúčastnilo na 190 etických hackerů z Česka i dalších evropských států. Vítězné týmy si rozdělily finanční odměnu ve výši 450 000 korun.

Podrobné informace o akci a vítězných řešeních najdete na stránkách https://hackhealth.eu/.


Autor: Alo

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru