Dnes Neděle - zatazeno 6°C
Zítra Pondělí - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Gynekologicko-porodnická klinika v motolské nemocnici je po rekonstrukci
Jednotka specializované péče pro novorozence. Foto: FN Motol

Gynekologicko-porodnická klinika v motolské nemocnici je po rekonstrukci

Slavnostně otevřeny dnes byly zrekonstruované prostory Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol, a to Jednotky specializované péče pro novorozence a Oddělení šestinedělí III. Informovala o tom mluvčí FN Motol Miroslava Mikasová. Rekonstrukce probíhala od letošního ledna a stála 60 milionů korun.

Moderně zrekonstruovaná Jednotka specializované péče pro novorozence i nové Oddělení šestinedělí se otevírá pro maminky, které se rozhodnou rodit v největší české nemocnici, kde se v loňském roce narodilo přes 2700 dětí.

Perinatologické centrum motolské nemocnice je unikátní kromě jiného tím, že zajišťuje a koordinuje komplexní péči o novorozence s různými vrozenými vývojovými vadami.

Jednotka specializované péče pro novorozence je místem, kde probíhá poporodní adaptace a léčba předčasně narozených novorozenců (od dokončeného 34. týdne, pozn. aut.), jejichž krevní oběh je stabilní, nevyžadují dechovou podporu, ale musí být sledováni a podle potřeby i léčeni pod zvýšeným dohledem lékařů a dětských sester.

Na toto oddělení jsou překládány i původně vážněji nemocné, respektive předčasně narozené děti z Jednotky intenzivní resuscitační péče po stabilizaci životních funkcí a také děti, které se narodily v jiných nemocnicích a potřebují specializovanou péči, například v případě prodloužené poporodní adaptace, lehké nezralosti, vrozených vývojových vad různých orgánů, před a pooperační péče nezralých dětí, k zajištění infuzní léčby, nutnosti dlouhodobé léčby a složitějších mezioborových vyšetření s předpokladem delší hospitalizace. 

„Díky rekonstrukci jsme mohli navýšit počet lůžek z původních 12 na současných 21. To představuje významné zvýšení dostupnosti novorozenecké specializované péče pro děti jak z Prahy, tak i celé České republiky. Dosud se stávalo, že jsme kvůli plné obsazenosti lůžek na této jednotce nemohli přijmout i několik dětí týdně, což se otevřením zrenovované jednotky stává fakticky nemožným,“ řekl Roman Chmel, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. 

Novorozenci jsou po dobu hospitalizace na tomto oddělení umístěni v inkubátorech, a to ve dvou prostorných pokojích s celkovou kapacitou 15 lůžek. Další tři dvoulůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím a komfortním vybavením slouží pro maminky před propuštěním, aby si mohly vyzkoušet, jak pečovat o své miminko, včetně případného podávání léků po propuštění do domácí léčby, ale i prakticky natrénovat správnou pohybovou rehabilitaci.

Nové pokoje nadstandardního ubytování maminek po porodu

Rekonstrukcí se rozrůstá i lůžková kapacita možností péče o maminky v šestinedělí. Dosud FN Motol disponovala nadstandardy na dvou odděleních pro šestinedělky, která mají celkem 30 lůžek.

Na každém z nich se nachází tři jednolůžkové pokoje. Nově k nim přibude toto třetí oddělení pro maminky v šestinedělí s kapacitou 5 jednolůžkových pokojů.

„Vnímáme potřeby budoucích maminek, které si přejí tento typ pobytu po porodu. Poskytne jim dostatek soukromí a pohodlí v moderním a co nejvíce domácím prostředí. Nové poporodní oddělení jsme vybudovali zejména s ohledem na tato přání. Od dnešního dne tedy můžeme poskytnout možnost jednolůžkového ubytování až 11 maminkám a jejich miminkům,“ řekl Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Pokoje pro maminky jsou stylově moderně zařízeny, s vlastním sociálním zařízením, televizorem, ledničkou, varnou konvicí a WiFi. Cena za pobyt je na všech jednolůžkových pokojích je stejná, a to 2 200 korun za den (pro matku a její doprovod). Na novém lůžkovém oddělení šestinedělí se bude o maminky a jejich děti starat zkušený tým porodních asistentek a neonatologických sestřiček.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru