Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Gynekologicko-porodnická klinika v motolské nemocnici je po rekonstrukci
Jednotka specializované péče pro novorozence. Foto: FN Motol

Gynekologicko-porodnická klinika v motolské nemocnici je po rekonstrukci

Slavnostně otevřeny dnes byly zrekonstruované prostory Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol, a to Jednotky specializované péče pro novorozence a Oddělení šestinedělí III. Informovala o tom mluvčí FN Motol Miroslava Mikasová. Rekonstrukce probíhala od letošního ledna a stála 60 milionů korun.

Moderně zrekonstruovaná Jednotka specializované péče pro novorozence i nové Oddělení šestinedělí se otevírá pro maminky, které se rozhodnou rodit v největší české nemocnici, kde se v loňském roce narodilo přes 2700 dětí.

Perinatologické centrum motolské nemocnice je unikátní kromě jiného tím, že zajišťuje a koordinuje komplexní péči o novorozence s různými vrozenými vývojovými vadami.

Jednotka specializované péče pro novorozence je místem, kde probíhá poporodní adaptace a léčba předčasně narozených novorozenců (od dokončeného 34. týdne, pozn. aut.), jejichž krevní oběh je stabilní, nevyžadují dechovou podporu, ale musí být sledováni a podle potřeby i léčeni pod zvýšeným dohledem lékařů a dětských sester.

Na toto oddělení jsou překládány i původně vážněji nemocné, respektive předčasně narozené děti z Jednotky intenzivní resuscitační péče po stabilizaci životních funkcí a také děti, které se narodily v jiných nemocnicích a potřebují specializovanou péči, například v případě prodloužené poporodní adaptace, lehké nezralosti, vrozených vývojových vad různých orgánů, před a pooperační péče nezralých dětí, k zajištění infuzní léčby, nutnosti dlouhodobé léčby a složitějších mezioborových vyšetření s předpokladem delší hospitalizace. 

„Díky rekonstrukci jsme mohli navýšit počet lůžek z původních 12 na současných 21. To představuje významné zvýšení dostupnosti novorozenecké specializované péče pro děti jak z Prahy, tak i celé České republiky. Dosud se stávalo, že jsme kvůli plné obsazenosti lůžek na této jednotce nemohli přijmout i několik dětí týdně, což se otevřením zrenovované jednotky stává fakticky nemožným,“ řekl Roman Chmel, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. 

Novorozenci jsou po dobu hospitalizace na tomto oddělení umístěni v inkubátorech, a to ve dvou prostorných pokojích s celkovou kapacitou 15 lůžek. Další tři dvoulůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím a komfortním vybavením slouží pro maminky před propuštěním, aby si mohly vyzkoušet, jak pečovat o své miminko, včetně případného podávání léků po propuštění do domácí léčby, ale i prakticky natrénovat správnou pohybovou rehabilitaci.

Nové pokoje nadstandardního ubytování maminek po porodu

Rekonstrukcí se rozrůstá i lůžková kapacita možností péče o maminky v šestinedělí. Dosud FN Motol disponovala nadstandardy na dvou odděleních pro šestinedělky, která mají celkem 30 lůžek.

Na každém z nich se nachází tři jednolůžkové pokoje. Nově k nim přibude toto třetí oddělení pro maminky v šestinedělí s kapacitou 5 jednolůžkových pokojů.

„Vnímáme potřeby budoucích maminek, které si přejí tento typ pobytu po porodu. Poskytne jim dostatek soukromí a pohodlí v moderním a co nejvíce domácím prostředí. Nové poporodní oddělení jsme vybudovali zejména s ohledem na tato přání. Od dnešního dne tedy můžeme poskytnout možnost jednolůžkového ubytování až 11 maminkám a jejich miminkům,“ řekl Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Pokoje pro maminky jsou stylově moderně zařízeny, s vlastním sociálním zařízením, televizorem, ledničkou, varnou konvicí a WiFi. Cena za pobyt je na všech jednolůžkových pokojích je stejná, a to 2 200 korun za den (pro matku a její doprovod). Na novém lůžkovém oddělení šestinedělí se bude o maminky a jejich děti starat zkušený tým porodních asistentek a neonatologických sestřiček.


Autor: Jan Puci

Dyzajn market Máj

Dnes v 15:48

Dyzajn market Máj se koná 18. a 19. května na Výstavišti v Holešovicích, oba dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

Dnes ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Dnes v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Další články
Nahoru