Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - prehanky-dest 11°C
Úterý 21. 9. 2021
Svátek má Matouš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Gumový komunistický paragraf je jako napasovaný na estébácký seriál o Zemanovi, tvrdí kandidát do Senátu
Volby do Senátu začínají již za dva týdny. Ilustrační foto: archiv

Gumový komunistický paragraf je jako napasovaný na estébácký seriál o Zemanovi, tvrdí kandidát do Senátu

Kolem pirátského kandidáta do Senátu Roberta Veverky je vzruch. Minulý měsíc musel odstranit své předvolební plakáty, kterými oblepil centrum, protože pražský dopravní podnik je považoval za černou reklamu a byly navíc v rozporu s usnesením pražské rady o umísťování reklamy. Nyní tento propagátor legalizace konopí přišel s ostrou kritikou části trestního zákoníku, která se týká šíření toxikomanie.

Paragraf 287 o šíření toxikomanie podrobil Veverka ostré kritice. Při dostatečně extenzivním výkladu by podle něj nepohodlný propagátor liberalizace mohl vyfasovat až pět let „natvrdo“.

Jde podle něj o stejně gumový a zneužitelný paragraf, jakým za komunismu byl trestný čin výtržnictví, za nějž režim zavíral své kritiky, když na ně nenašel nic jiného.

„Drogy s výjimkou alkoholu a tabáku jsou u nás dnes zakázané, nicméně ve svobodné společnosti je nepřijatelné, aby lidem bylo znemožněno demokratickými způsoby prosazovat změnu zákona. Je legitimním rozhodnutím trestat výrobu drog určených pro černý trh. Ale zakazovat vůbec mluvit o legalizaci? Mlhavá formulace ,kdo jiného svádí ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu´ přímo svádí policii ke zneužití. Zvláště když je doprovozena další gumovou definicí ,kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje´,“ říká Veverka ve svém aktuálním vyjádření, které rozeslal médiím.

Paragraf 287 podle kandidáta na senátora svým pojetím patří spíše do starého trestního zákona ze šedesátých let a je lehce zneužitelný k potlačení nepohodlných názorů a svobody slova.

„Řadu jiných, které měly sloužit k ,umravnění´ společnosti a prosazení ,socialistického způsobu života, jsme po listopadu 1989 zrušili. Třeba již zmíněné výtržnictví nebo hanobení republiky a jejího představitele´,“ připomíná.

„Šíření toxikomanie, což je paragraf jakoby napasovaný na epizodu ,Mimikry´ z estébáckého seriálu Třicet případů majora Zemana, ovšem v trestním zákoníku i po všech novelizacích zůstal. Demonstranty proti vládě a prezidentovi už dnes netrestáme za výtržnictví či urážku hlavy státu (i když by se to některým líbilo). Ale pokud jde o snahu dekriminalizovat drogy, stále platí komunistický status quo,“ sděluje Veverka.

Problém s paragrafem o ,šíření toxikomanie, vidí v tom, že ho lze údajně vyložit takřka libovolně a šikanovat ty, kteří se nějak znelíbí. „Svádění“ a „podněcování“ jsou velmi podobné formulace jako „pobuřování“ a „usnadnění šíření pobuřujícího projevu“, které od padesátých let sloužily komunistům k potrestání těch, kterým se na jejich vládě něco nelíbilo,“ tvrdí Veverka.

„Ano, tehdy se zavírali lidé nikoli jen za přečiny proti panujícímu režimu, ale i za projevy volající po jeho změně. Ve svobodném demokratickém právním státě však něco takového nemá místo,“ pokračuje v kritice paragrafu.

„Pokud se něco přežije, je třeba to změnit, o čemž má rozhodnout svobodná debata a posléze Parlament. Je dobře, že už není trestná homosexualita. Ale stále trestáme rekreační uživatele konopí, případně lidi, kteří si pro vlastní potřebu pěstují konopí na vlastní zahrádce. A je absurdní, že když někdo propaguje pití vodky s lahví v ruce na ulici, je to v pořádku, ale nabízení konopné masti může být považováno za zločin. Známá je také ostudná kauza zátahu proti majitelům growshopů, a to právě kvůli ,šíření toxikomanie´,“ sděluje.

Paragraf 287 podle něj slouží k tomu, aby daný stav nikdo nemohl chtít demokraticky změnit, aniž by riskoval možný postih. „A to je špatně. Mnozí nemusí s legalizací konopí souhlasit, já mám však právo svobodně prosazovat tuto politickou agendu a svůj názor. Policista může mít názor jiný, nesmí mě ale za ten můj zavřít,“ říká.

„Mohl bych napsat celou esej o důvodech, proč není správné, užitečné a dobré dnes kriminalizovat konopí, které je součástí naší civilizace mnohem déle než droga tabák, která je ovšem legální. Přitom konzumace alkoholu a kouření tabáku způsobují obrovské škody a zdravotní následky, naprosto nesrovnatelné s přírodními kanabinoidy. Ale zde nejde primárně o to, kdo má pravdu. Jde vůbec o elementární svobodu moci o ní diskutovat bez hrozby postihu,“ píše Veverka.

„Někdo si možná řekne: ,Trávu neužívám, mám alkohol, konopné mastičky nechci, mám farmakologii, tak proč by mě mělo zajímat, jestli někdo má, nebo nemá svobodu propagovat legalizaci konopí?´Na to existuje jednoduchá odpověď: protože svoboda je nedělitelná. Když zakážete dospělým lidem, aby si místo skleničky dali trávu, a nechá vás chladným, že stíhání dohnalo k sebevraždě babičku, která potřebovala konopnou mast na bolesti, od níž jí průmyslová léčiva nepomohla, jak si můžete být jisti svou vlastní svobodou?,“ ptá se.

Kriminalizace konopí podle něj dnes nemá smysl. „Jako zodpovědný občan nicméně ctím momentálně platné zákony. Jako svobodný občan se však musím vzepřít proti gumovému komunistickému paragrafu o šíření toxikomanie, který násilím petrifikuje současný stav, umožňuje stíhání, zavírá lidem ústa a upírá jim základní svobodu názoru a projevu. Zrušme ho,“ dodává kandidát na senátora Robert Veverka.

Kromě Veverky kandiduje ve volebním obvodu 27 – Praha 1 řada známých kandidátů. Mandát obhajuje někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Kandidují zde také poslankyně ODS Miroslava Němcová, ředitel neziskové organizace Jakub Štědroň za ČSSD, antropolog Ivo T. Budil za Trikolóru, architekt Milan Urban za SPD, za Nezávislou iniciativu podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer a také bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk.

 

Jak zní § 287 Šíření toxikomanie?

(1) Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) jako člen organizované skupiny,

b) vůči dítěti, nebo

c) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 vůči dítěti mladšímu patnácti let.


Autor: Karel Netolický

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

Včera v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru