dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Gumový komunistický paragraf je jako napasovaný na estébácký seriál o Zemanovi, tvrdí kandidát do Senátu
Volby do Senátu začínají již za dva týdny. Ilustrační foto: archiv

Gumový komunistický paragraf je jako napasovaný na estébácký seriál o Zemanovi, tvrdí kandidát do Senátu

Kolem pirátského kandidáta do Senátu Roberta Veverky je vzruch. Minulý měsíc musel odstranit své předvolební plakáty, kterými oblepil centrum, protože pražský dopravní podnik je považoval za černou reklamu a byly navíc v rozporu s usnesením pražské rady o umísťování reklamy. Nyní tento propagátor legalizace konopí přišel s ostrou kritikou části trestního zákoníku, která se týká šíření toxikomanie.

Paragraf 287 o šíření toxikomanie podrobil Veverka ostré kritice. Při dostatečně extenzivním výkladu by podle něj nepohodlný propagátor liberalizace mohl vyfasovat až pět let „natvrdo“.

Jde podle něj o stejně gumový a zneužitelný paragraf, jakým za komunismu byl trestný čin výtržnictví, za nějž režim zavíral své kritiky, když na ně nenašel nic jiného.

„Drogy s výjimkou alkoholu a tabáku jsou u nás dnes zakázané, nicméně ve svobodné společnosti je nepřijatelné, aby lidem bylo znemožněno demokratickými způsoby prosazovat změnu zákona. Je legitimním rozhodnutím trestat výrobu drog určených pro černý trh. Ale zakazovat vůbec mluvit o legalizaci? Mlhavá formulace ,kdo jiného svádí ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu´ přímo svádí policii ke zneužití. Zvláště když je doprovozena další gumovou definicí ,kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje´,“ říká Veverka ve svém aktuálním vyjádření, které rozeslal médiím.

Paragraf 287 podle kandidáta na senátora svým pojetím patří spíše do starého trestního zákona ze šedesátých let a je lehce zneužitelný k potlačení nepohodlných názorů a svobody slova.

„Řadu jiných, které měly sloužit k ,umravnění´ společnosti a prosazení ,socialistického způsobu života, jsme po listopadu 1989 zrušili. Třeba již zmíněné výtržnictví nebo hanobení republiky a jejího představitele´,“ připomíná.

„Šíření toxikomanie, což je paragraf jakoby napasovaný na epizodu ,Mimikry´ z estébáckého seriálu Třicet případů majora Zemana, ovšem v trestním zákoníku i po všech novelizacích zůstal. Demonstranty proti vládě a prezidentovi už dnes netrestáme za výtržnictví či urážku hlavy státu (i když by se to některým líbilo). Ale pokud jde o snahu dekriminalizovat drogy, stále platí komunistický status quo,“ sděluje Veverka.

Problém s paragrafem o ,šíření toxikomanie, vidí v tom, že ho lze údajně vyložit takřka libovolně a šikanovat ty, kteří se nějak znelíbí. „Svádění“ a „podněcování“ jsou velmi podobné formulace jako „pobuřování“ a „usnadnění šíření pobuřujícího projevu“, které od padesátých let sloužily komunistům k potrestání těch, kterým se na jejich vládě něco nelíbilo,“ tvrdí Veverka.

„Ano, tehdy se zavírali lidé nikoli jen za přečiny proti panujícímu režimu, ale i za projevy volající po jeho změně. Ve svobodném demokratickém právním státě však něco takového nemá místo,“ pokračuje v kritice paragrafu.

„Pokud se něco přežije, je třeba to změnit, o čemž má rozhodnout svobodná debata a posléze Parlament. Je dobře, že už není trestná homosexualita. Ale stále trestáme rekreační uživatele konopí, případně lidi, kteří si pro vlastní potřebu pěstují konopí na vlastní zahrádce. A je absurdní, že když někdo propaguje pití vodky s lahví v ruce na ulici, je to v pořádku, ale nabízení konopné masti může být považováno za zločin. Známá je také ostudná kauza zátahu proti majitelům growshopů, a to právě kvůli ,šíření toxikomanie´,“ sděluje.

Paragraf 287 podle něj slouží k tomu, aby daný stav nikdo nemohl chtít demokraticky změnit, aniž by riskoval možný postih. „A to je špatně. Mnozí nemusí s legalizací konopí souhlasit, já mám však právo svobodně prosazovat tuto politickou agendu a svůj názor. Policista může mít názor jiný, nesmí mě ale za ten můj zavřít,“ říká.

„Mohl bych napsat celou esej o důvodech, proč není správné, užitečné a dobré dnes kriminalizovat konopí, které je součástí naší civilizace mnohem déle než droga tabák, která je ovšem legální. Přitom konzumace alkoholu a kouření tabáku způsobují obrovské škody a zdravotní následky, naprosto nesrovnatelné s přírodními kanabinoidy. Ale zde nejde primárně o to, kdo má pravdu. Jde vůbec o elementární svobodu moci o ní diskutovat bez hrozby postihu,“ píše Veverka.

„Někdo si možná řekne: ,Trávu neužívám, mám alkohol, konopné mastičky nechci, mám farmakologii, tak proč by mě mělo zajímat, jestli někdo má, nebo nemá svobodu propagovat legalizaci konopí?´Na to existuje jednoduchá odpověď: protože svoboda je nedělitelná. Když zakážete dospělým lidem, aby si místo skleničky dali trávu, a nechá vás chladným, že stíhání dohnalo k sebevraždě babičku, která potřebovala konopnou mast na bolesti, od níž jí průmyslová léčiva nepomohla, jak si můžete být jisti svou vlastní svobodou?,“ ptá se.

Kriminalizace konopí podle něj dnes nemá smysl. „Jako zodpovědný občan nicméně ctím momentálně platné zákony. Jako svobodný občan se však musím vzepřít proti gumovému komunistickému paragrafu o šíření toxikomanie, který násilím petrifikuje současný stav, umožňuje stíhání, zavírá lidem ústa a upírá jim základní svobodu názoru a projevu. Zrušme ho,“ dodává kandidát na senátora Robert Veverka.

Kromě Veverky kandiduje ve volebním obvodu 27 – Praha 1 řada známých kandidátů. Mandát obhajuje někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Kandidují zde také poslankyně ODS Miroslava Němcová, ředitel neziskové organizace Jakub Štědroň za ČSSD, antropolog Ivo T. Budil za Trikolóru, architekt Milan Urban za SPD, za Nezávislou iniciativu podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer a také bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk.

 

Jak zní § 287 Šíření toxikomanie?

(1) Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo kdo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) jako člen organizované skupiny,

b) vůči dítěti, nebo

c) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 vůči dítěti mladšímu patnácti let.


Autor: Karel Netolický

Starostka Zajíčková: Otevření kostela Krista Spasitele je pro Prahu 5 historickou událostí

Včera v 18:40

V Grussově ulici na pražském Barrandově byl v neděli 22. listopadu kardinálem Dominikem Dukou slavnostně zasvěcen nově vystavěný kostel Krista Spasitele.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Pehe doporučuje dětem emigraci, utahuje si z ODS a připomíná její rok staré kázání

20. listopadu 2020 v 06:20

„Téměř přesně před rokem pořádala ODS tiskovou konferenci, jejímž cílem bylo ukázat vládě, jak ,vyrovnaně´ hospodařit. Teď pomohla schválit vládnímu ANO stomiliardovou sekeru v rozpočtu. Bravo!“

Pospíšil se čílí kvůli Vojtěchovi a přichází s novým výrazem: Tomu už se ani neříká chucpe, to je ANOcpe!

20. listopadu 2020 v 05:26

„Protikorupční hnutí ANO bojující proti trafikám pro politiky nominovalo do čela firmy Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji spravuje pět největších nemocnic, věrného exministra Adama Vojtěcha. Tomu už se ani neříká chucpe, to je ANOcpe!!!“  

Podle komunistky Markové je terčem posměchu či šikany a dostane se do začarovaného kruhu

19. listopadu 2020 v 10:00

Čtrnáctého listopadu jsme si připomněli Světový den diabetu. Cukrovka bohužel postihuje stále mladší generace a tím se stává velmi nebezpečnou civilizační chorobou. V současnosti jí u nás trpí dokonce každý desátý člověk. Zatímco u diabetu 1. typu jde většinou o dědičné onemocnění, diabetes...

Topolánek prý vypadl z učení klausismu a nechápe rozdíl mezi rouškismem a homosexualismem

18. listopadu 2020 v 10:14

„Trochu už jsem vypadl z učení klausismu. Prosím vás, ten rouškismus je stejně nebezpečný jako homosexualismus? (Hele, taky mě se*e jakákoli řízená stádnost. Je nebezpečná, ale tady je pro mne zdraví těch druhých přirozenou prioritou, ke které se zavazuji jen sám...

Vedení Prahy 13 uctilo výročí 17. listopadu

16. listopadu 2020 ve 22:50

Věnec k Památníku obětem komunismu ve Stodůlkách dnes položil místostarosta Prahy 13 Petr Zeman.

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží

14. listopadu 2020 v 07:12

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží, a to prostřednictvím zákazu vjezdu nákladních automobilů, a také vymístěním betonárky, která se zde nachází. Tato usnesení přijali zastupitelé městské části, ale rozhodovat o nich bude během následující měsíců...

21. jednání pražského zastupitelstva lze sledovat online

11. listopadu 2020 v 19:37

Pražský magistrát upozorňuje na mimořádná opatření v souvislosti s 21. jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se koná ve čtvrtek 12. listopadu ve Velkém jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zasedání je veřejné a začíná v 8:30 hodin. Ke sledování jednání pražských...

Další články
Nahoru