Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Gorilí mládě v Zoo Praha je samička, veřejnost vybere jméno
Dvoutýdenní samička je prvním přírůstkem gorilí skupiny obývající pavilon Rezervace Dja. Foto: Miroslav Bobek / Zoo Praha

Gorilí mládě v Zoo Praha je samička, veřejnost vybere jméno

Mládě gorily nížinné, které se v Zoo Praha narodilo 2. ledna Duni, je samička. Zástupcům médií to sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Pohlaví bylo určeno na základě speciálního krevního testu provedeného ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. Veřejnost bude mít nyní možnost vybrat pro mládě jméno z deseti návrhů, se kterými přišly děti z oblasti skutečné Biosférické rezervace Dja ve středoafrickém Kamerunu.

Ano, je to samička,“ uvedl ve čtvrtek dopoledne ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A spousta lidí v tom měla jasno ještě před naším dnešním oznámením. Když jsem k pohlaví gorilího mláděte udělal dvě ankety na různých sociálních sítích, obě dopadly zhruba v poměru 2:1 ve prospěch samičky. Také v diskuzních příspěvcích se projevovalo skálopevné přesvědčení, že jde o samičku. Přání otcem myšlenky? Snad. Ale nemyslím si to," řekl.

„Jsem přesvědčen, že to někteří lidé prostě poznali. Že tvář malé gorilky má ‚holčičí' rysy, které řada z nás vnímá, byť třeba jen podvědomě. Nebylo by divu. Gorily jsou nám snad ve všech ohledech nesmírně blízké. Jak říkám, jsou to jen trochu jiní lidé,“ pokračoval. Pohlaví bylo potvrzeno na základě speciálního vyšetření, při němž byla izolována DNA z pupečníkové krve a pupečníku.„Zaprvé jsme z placenty a pupečníku izolovali DNA. Tu jsme následně se speciálními primery vystavili polymerázové řetězové reakci, čili jsme pomocí těch primerů namnožili úsek, který se nachází na chromozomu Y, a který nese gen s názvem SRY – ten determinuje samčí pohlaví,“ vysvětlil profesor Jiří Rubeš z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně.

„DNA jsme následně použili na gelové elektroforéze, která nám určila, jestli se tam ten gen nachází, či nikoliv. Když jsme tedy zjistili absenci tohoto genu, bylo jasné, že se jedná o samičku. V případě jeho přítomnosti by naopak mládě bylo samčího pohlaví,“ dodal.

Se znalostí pohlaví už nic nebrání výběru jména pro mládě. O návrhy Zoo Praha požádala děti, které žijí v okolí Biosférické rezervace Dja v Kamerunu, kde zoo již přes 10 let provozuje vzdělávací projekt Toulavý autobus. Tyto děti podnikly cestu Toulavým autobusem a staly se tak strážci goril i celého tamního ekosystému. Z deseti návrhů v tamním dialektu badjoué může vítěze ankety vybírat česká veřejnost na webu idnes.cz od pátku.

„Malá gorilí samička je nejen plodem skvělé práce chovatelů v pražské zoo, ale i rozhodnutí postavit nový pavilon Rezervace Dja. Bez něj by nebylo možné pokračovat v chovu těchto kriticky ohrožených primátů a na dlouhou dobu by žila jediná skupina goril v celém Česku bez možnosti se množit. Vše proběhlo hladce a nyní se těšíme nejen z vnučky ikonické Moji, ale těšíme se i na další mládě, které se narodí z kraje jara,“ uvedla náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Malá gorila se těší dobrému zdraví a její matka Duni stále více dovoluje ostatním členům skupiny se k mláděti přiblížit, zejména samici Kijivu. Nadále platí, že nejzvědavějším členem je sedmiletý sameček Ajabu. Ten u Duni a mláděte pravidelně sedává a snaží se s ním navazovat kontakt. Lidé mohou tyto interakce pozorovat pohodlně z rozsáhlého hlediště v teple pavilonu. Nejlepší doba bývá při krmení kolem 10. hodiny a poté opět po 15. odpolední.


Autor: puc

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru