Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Gorilí mládě je samička, dostala jméno Gaia
Druhé letos narozené mládě gorily nížinné v trojské zahradě, které dostalo jméno Gaia. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Gorilí mládě je samička, dostala jméno Gaia

Mládě gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo téměř před měsícem v Zoo Praha, je samička. Dostala jméno Gaia. Jméno gorilího mláděte vybrala britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová, která se zabývá výzkumem primátů. Vědkyně v sobotu gorilu slavnostně pokřtila před stovkami návštěvníků pražské zoo. Nové gorilí samičce se podle ředitele zoo Miroslava Bobka daří dobře.

Současně bylo odtajněno pohlaví tohoto v pořadí druhého letošního mláděte – stejně jako v případě v lednu narozené Mobi je i Gaia samičkou. Jane Goodall také pokřtila český překlad své knihy o luskounech s názvem Pangolina a na autogramiádě podepsala zájemcům stovky jejích výtisků.

„Jane je pionýrkou primatologie a její přelomový výzkum trvající déle než 60 let nám umožnil poznat zvířata jako fascinující tvory disponující celou škálou emocí. Jane nyní cestuje po světě a šíří povědomí o ochraně přírody a inspiruje lidi na všech kontinentech,“ uvedl Bobek.

„Pro malou gorilí samičku jsem zvolila jméno Gaia, a to ze dvou důvodů. Prvním důvodem je jeho význam, neboť Gaia je řeckou bohyní země, někdy i sama planeta Země. Gorily i my jsme součástí života na této planetě a my musíme udělat všechno proto, aby to tak zůstalo. Druhý důvod je mladý šimpanz jménem Gaia, který žije v Gombe. Je to dnes poslední zvíře z rodinné linie, která sahá k vůbec první tlupě, kterou jsem v 60. letech v Tanzanii studovala a sblížila se s ní. Teď má svou jmenovkyni v Praze,“ uvedla kmotra.

Jane Goodall ve své řeči také připomněla plánované propojení svého projektu Roots & Shoots, který je aktivní v 70 zemích světa, a projektu Zoo Praha Toulavý autobus, který již přes 11 let vede obyvatele středoafrického Kamerunu ke změně přístupu ke gorilám, luskounům a ekosystému vůbec. Na sobotní akci do Zoo Praha dorazily stovky lidí, kterým bylo umožněno se s britskou přírodovědkyní osobně setkat.

Třicetiletá samice Kijivu přivedla potomka na svět 12. dubna. Pohlaví nově narozené gorily zoo určila na základě testu DNA z trusu mláděte. Jde o druhé gorilí mládě narozené v Praze v tomto roce. Na začátku ledna se narodila samička, jež dostala jméno Mobi. Kijivu je babičkou gorilí samice Duni, které se Mobi narodila. Jak v případě Mobi, tak i nyní u potomka samice Kijivu, je otcem mláděte samec Kisumu.


Autor: red

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru