Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Golfový areál v Klánovicích vydražila Praha, asi bude sloužit dětem
Součástí areálu je prvorepubliková klubovna. Zdroj foto: Forest Golf Club Klánovice

Golfový areál v Klánovicích vydražila Praha, asi bude sloužit dětem

Golfový areál v Klánovicích na východě metropole před týdnem vydražilo hlavní město Praha za 46,4 milionu korun. Byla to vyvolávací cena za pozemek o rozloze 26 tisíc metrů čtverečních získalo. Dnes o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Současné vedení města ještě není rozhodnuto, jaké pro místo najde využití, pravděpodobné je využití pro volnočasové aktivity dětí a mládeže.  

O záměru koupit areál rozhodli pražští zastupitelé minulý měsíc. Objekt bývalé golfové klubovny sloužil jako restaurace s kapacitou sto míst a bude tak sloužit i nadále. Hlavní město objekt ze 30. let minulého století podle radního pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy Adama Zábranského (Piráti) šetrně opraví s respektem k jeho architektonické hodnotě. Podle znaleckého posudku je technický stav budovy velmi dobrý, opravena byla naposledy v roce 2008.

„To, že se nám podařilo uspět v dražbě bývalého golfového areálu v Klánovicích, považuji za mimořádný úspěch. Do budoucna budou volný čas v objektu asi trávit především pražské děti během letních prázdnin ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hlavního města Prahy. Tento záměr ještě projednáme na koaliční úrovni i s městskou částí. Na využití čekal nejen tento areál řadu let,“ uvedl Zábranský.

Předloni se majitelem stala firma Perseus Health Resort, přejmenovaná na akciovou společnost Drbalovo. Ta je ale od minulého roku v insolvenci a areál se tak dostal do dražby. O odkup areálu hlavním městem usilovala i městská část Praha-Klánovice, zájmem Klánovic podle vedení radnice je, aby jej mohli využívat především místní obyvatelé.

Dražba se konala ve středu 22. března, zajistila ji brněnská realitní společnost Gaute, prodejní cena nemovitosti odpovídala znaleckému posudku. Užitná plocha budovy je 782 metrů čtverečních a pozemku 26 698 metrů čtverečních. Budova se nachází v lese asi 140 metrů od souvislé zástavby rodinných domů.

Podle posudku lze areál využít jako golfové hřiště, dětská hřiště či rekreační areál s vodními plochami. Podmíněně zde lze postavit obchodní zařízení s podlažní plochou nepřevyšující 250 metrů čtverečních, zařízení veřejného stravování a malá ubytovací zařízení se službami. Pro podmíněné přípustné využití platí, že nedojde k znehodnocení nebo ohrožení využitelnosti dotčených pozemků.

Prvorepubliková klubovna s ubytováním sloužila podle Hofmana od roku 1937 jako zázemí golfového klubu společně s hřištěm s šesti jamkami, další tři jamky vznikly o rok později. Odpalovat golfové míčky sem jezdíval i Jan Masaryk.

Za druhé světové války prostor sloužil jako polní lazaret. Provoz hřiště byl v 50. letech minulého století ukončen a většina areálu hřiště byla zalesněna. 

V roce 1991 byly klubovna a tříhektarový pozemek vráceny obnovenému Golf Clubu Praha, ten začal usilovat o obnovení hřiště, získal dokonce i stavební povolení na vybudování 18 jamek, nicméně stavba se neuskutečnila kvůli nedostatku peněz.

„Areál následně prodal firmě Forest Golf Resort Praha, která v areálu provozovala cvičné jamky a cvičné odpaliště, takzvaný driving range. I tento majitel rovněž usiloval o obnovení golfového hřiště, což se však nelíbilo místním obyvatelům, jelikož by mu musel ustoupit vzrostlý Klánovický les, který je dnes přírodní rezervací,“ podotkl mluvčí magistrátu.

Proti kácení se vyslovili i lidé v referendu v roce 2009. Záměr vybudovat golfové hřiště byl definitivně zmařen v roce 2014, kdy hlavní město změnilo územní plán v neprospěch stavby.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

12. července 2024 v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Další články
Nahoru