Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Golem pražských záchranářů pomáhá na Moravě
Golem se přesunul z Prahy na Moravu. Foto: ZZS HMP

Golem pražských záchranářů pomáhá na Moravě

V moravských obcích zasažených tornádem stále působí zdravotníci pražské záchranky a zůstává zde i speciál pro mimořádné události Golem.

V Moravské Nové Vsi zřídila Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) po dohodě jihomoravskou záchrankou v prostorách Golemu předsunutou výjezdovou základnu, kde zdravotníci ošetřují zraněné a vyjíždějí z ní i za pacienty v okolí. Do úterní půlnoci ošetřili přes 240 lidí, z nichž několik desítek transportovali do nemocnic.

„Od pátečního odpoledne jsme ošetřovali lidi, kteří se zranili při vichřici, ale vzhledem k okolnostem nevyhledali ošetření, v mnoha případech měli rány znečištěné. Přednemocniční neodkladnou péči jsme prováděli na místě, případně jsme pacienty transportovali po avizování do místních nemocnic,“ uvedl Ondřej Šedivka, vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS HMP.

Následně začal stoupat počet osob, které se zranily při likvidačních pracích. Vzhledem k vysokým teplotám docházelo také ke kolapsovým stavům a situacím souvisejícím s přehřátím. Zásadním aspektem bylo zhoršení chronických onemocnění některých lidí, kteří často přišli i o předepsané léky.

V modulu Golem, který doposud sloužil jako ošetřovna a zázemí pro zdravotníky a další členy složek integrovaného záchranného systému (IZS), v úterý začal ordinovat i místní praktický lékař. „Pan doktor chce pomáhat svým i dalším pacientům, ale nemá kde. Protože o ordinaci přišel, vytvořili jsme mu podmínky u nás,“ pokračoval Šedivka.

Pražští záchranáři vytvořili v Moravské Nové Vsi výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci, které na základě tísňových výzev z dispečinku jihomoravských záchranářů vyjíždějí v zasažené oblasti za pacienty volajícími linku 155.

Nadále ošetřují zdravotníci pacienty i na předsunuté základně, případně je transportují do nemocnic nebo nově k lehčím chirurgickým zákrokům k nedaleko působícímu Trauma teamu ČR.

I přes náročné podmínky podle krizového manažera na místě funguje na vysoké úrovni týmová spolupráce.

„Je zde neuvěřitelné pracovní nasazení všech, a to nejen složek IZS, ale také dobrovolníků, kteří dřou od rána do večera. I to je důvodem, že máme stále dost práce kvůli různým úrazům. Zásadní je pro nás také materiální podpora naší organizace z Prahy, ale i nasazení našich kolegyň a kolegů, kteří zajišťují běžný provoz v hlavním městě a my tak můžeme pomáhat zde,“ dodal Ondřej Šedivka.

Na Moravě se vystřídalo více jak deset pracovníků pražské záchranky, působí zde v rámci pomoci, kterou vyslal pražský magistrát. Na žádost Jihomoravského kraje má ZZS HMP prodloužený a schválený mandát působnosti na Moravě do pátku 2. července. 


Autor: Jan Puci

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Další články
Nahoru