Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Golem pražských záchranářů pomáhá na Moravě
Golem se přesunul z Prahy na Moravu. Foto: ZZS HMP

Golem pražských záchranářů pomáhá na Moravě

V moravských obcích zasažených tornádem stále působí zdravotníci pražské záchranky a zůstává zde i speciál pro mimořádné události Golem.

V Moravské Nové Vsi zřídila Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) po dohodě jihomoravskou záchrankou v prostorách Golemu předsunutou výjezdovou základnu, kde zdravotníci ošetřují zraněné a vyjíždějí z ní i za pacienty v okolí. Do úterní půlnoci ošetřili přes 240 lidí, z nichž několik desítek transportovali do nemocnic.

„Od pátečního odpoledne jsme ošetřovali lidi, kteří se zranili při vichřici, ale vzhledem k okolnostem nevyhledali ošetření, v mnoha případech měli rány znečištěné. Přednemocniční neodkladnou péči jsme prováděli na místě, případně jsme pacienty transportovali po avizování do místních nemocnic,“ uvedl Ondřej Šedivka, vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS HMP.

Následně začal stoupat počet osob, které se zranily při likvidačních pracích. Vzhledem k vysokým teplotám docházelo také ke kolapsovým stavům a situacím souvisejícím s přehřátím. Zásadním aspektem bylo zhoršení chronických onemocnění některých lidí, kteří často přišli i o předepsané léky.

V modulu Golem, který doposud sloužil jako ošetřovna a zázemí pro zdravotníky a další členy složek integrovaného záchranného systému (IZS), v úterý začal ordinovat i místní praktický lékař. „Pan doktor chce pomáhat svým i dalším pacientům, ale nemá kde. Protože o ordinaci přišel, vytvořili jsme mu podmínky u nás,“ pokračoval Šedivka.

Pražští záchranáři vytvořili v Moravské Nové Vsi výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci, které na základě tísňových výzev z dispečinku jihomoravských záchranářů vyjíždějí v zasažené oblasti za pacienty volajícími linku 155.

Nadále ošetřují zdravotníci pacienty i na předsunuté základně, případně je transportují do nemocnic nebo nově k lehčím chirurgickým zákrokům k nedaleko působícímu Trauma teamu ČR.

I přes náročné podmínky podle krizového manažera na místě funguje na vysoké úrovni týmová spolupráce.

„Je zde neuvěřitelné pracovní nasazení všech, a to nejen složek IZS, ale také dobrovolníků, kteří dřou od rána do večera. I to je důvodem, že máme stále dost práce kvůli různým úrazům. Zásadní je pro nás také materiální podpora naší organizace z Prahy, ale i nasazení našich kolegyň a kolegů, kteří zajišťují běžný provoz v hlavním městě a my tak můžeme pomáhat zde,“ dodal Ondřej Šedivka.

Na Moravě se vystřídalo více jak deset pracovníků pražské záchranky, působí zde v rámci pomoci, kterou vyslal pražský magistrát. Na žádost Jihomoravského kraje má ZZS HMP prodloužený a schválený mandát působnosti na Moravě do pátku 2. července. 


Autor: Jan Puci

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru