dnes
Sobota - prehanky-dest
9°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Goethe už nebude mít o kolečko víc, rozhodli úředníci. Neobvyklý pomník musí být odstraněn
Jiří David při říjnovém odhalení pomníku na nábřeží. Foto: Pavlína Jáchimová

Goethe už nebude mít o kolečko víc, rozhodli úředníci. Neobvyklý pomník musí být odstraněn

Neobvyklý pomník německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, který od začátku října stojí u pražského kulturního institutu nesoucího jeho jméno, bude odstraněn. Artefakt, v němž výtvarník Jiří David historický podstavec pod básníkovou bustou doplnil novým dílem, úřady povolily jen dočasně a dlouhodobé umístění povolit nechtějí. Říjnové odhalení pomníku na Masarykově nábřeží bylo součástí oslav 25. výročí působení Goethova institutu v Praze.

Výtvarníka překvapilo, že pomník na místě zůstat nemůže, i když jeho dočasné umístění nevadilo a zainteresované strany hovořily o jeho případném trvalém umístění; odhalení pomníku se zúčastnila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Je na institutu, jak se rozhodne s pomníkem naložit," řekl David a zmínil případnou možnost postavit jej na zahradu německého velvyslanectví v Praze, tedy na německou půdu.

Dlouho ztracený a nedávno náhodně nalezený historický podstavec David doplnil stavebním kolečkem naloženým sutí, v níž jsou zabořeny Goethovy knihy, ohořelé fragmenty malířského plátna, nedopalky cigaret, platební karta, noviny či fragmenty computeru.

(Ne)pomník, jak jej výtvarník nazývá, doprovází pravděpodobně i s odkazem na peripetie pomníku básníkovým citátem: „Nemusíme navštívit blázinec, abychom našli duševně choré; naše planeta je psychiatrickou léčebnou univerza."

Goethova busta z roku 1883 stávala původně v bývalé Puppově aleji před Grandhotelem Pupp v Karlových Varech. Vznikla na památku 13 Goethových návštěv lázeňského města. Po druhé světové válce byl pomník na čas odstraněn jako připomínka představitele německé kultury. Busta však byla již v roce 1952 umístěna na novém podstavci na dnešní Goethově stezce.

Loni byl sokl nalezen a ujal se ho Goethův institut. V jeho majetku zůstane, zda bude pro pomník hledat nové veřejné místo, není zřejmé. „Na základě žádosti z 22. července bylo povoleno umístění zařízení pro období 1. až 14. října. O umístění bylo žádáno jako o kulturní akci," sdělila ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Protože nebyl pomník po 14. říjnu odstraněn, byl podle ní porušen zákon o pozemních komunikacích, protože umístění čehokoli na ulici či chodníku se prý musí posuzovat podle tohoto zákona.

V listopadu požádal institut o umístění pomníku na prosinec. „Z hlediska dlouhodobého užívání pěší komunikace vyhodnotil místně příslušný silniční správní úřad umístění jakéhokoliv zařízení na předmětném místě jako nepřípustné. Žádosti nebylo vyhověno," uvedla mluvčí.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru