Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United Islands.  

„Goethe-Institut podporuje výuku němčiny a jsme také tradičním partnerem festivalu United Islands. Napadlo nás, že obojí se dá dobře kombinovat prostřednictvím soutěže, která pomůže mladé české hudbě dostat se na velké festivalové pódium,“ komentuje Thomas Freundorfer z Jazykového oddělení Goethe-Institutu cestu, která vedla k uspořádání německé hudební soutěže pro české školáky: „Je to úplně jednoduché. Hledáme mladistvé ve věku mezi 14 lety a maturitou, kteří buď sólově nebo skupinově hrají v hudební kapele, kteří zkrátka mají vlastní hudební projekt, a jsou schopni odehrát, respektive odzpívat, alespoň jednu skladbu v němčině,“ dodává Freundorfer s tím, že se hledá původní česká tvorba, ale píseň v němčině může být klidně i cover verzí: „Ať už mladé lidi inspirují Rammstein, němečtí rapeři nebo klidně i šlágry, těšíme se na jejich hudební nahrávky.“

Z těchto nahrávek, došlých do konce března, vyberou pořadatelé kapelu, která ve dnech 5. či 6. května vystoupí na festivalu United Islands of Prague, kde bude moci uvést až pětici songů: minimálně jeden přitom musí být v němčině.

„Smyslem soutěže je jednak podpořit kreativitu teenagerských kapel, které si svou cestu na vrchol často hledají poměrně těžko. A také si samozřejmě pohrát s jazykem, v našem případě s němčinou. Ostatně jazyk i hudba jsou úzce propojeny a neustále se proměňují. Tak proč to vše neobjevovat a nepodporovat třeba na velkém hudebním pódiu,“ dodává ředitelka Goethe-Institutu Sonja Griegoschewski.

Co? Hudební soutěž Goethe Islands

Kdy? Přilášky do 31. března na www.goethe.de/cesko 

Pro koho? Pro kapely i jednotlivce z řad žáků základních a středních škol starších 14 let




Autoři: Alo, TZ

Koncert tradiční romské hudby

27. května 2023 v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Letní kino na zahradě Klubovny

24. května 2023 v 07:41

Jedním z finančně podporovaných projektů radnice Prahy 6 je promítání letního kina. V Klubovně dnes můžete vidět film Falcon Lake. Začíná se ve 20:45 hodin, vstup 100 korun.

Prohlídku Čapkovy vily začne v Praze 10 kulturní léto

24. května 2023 v 07:32

Následující dny budou v Praze 10 patřit kultuře. Dnes a zítra se uskuteční divadelní prohlídky Čapkovy vily a 8. června odstartuje třítýdenní Letní scéna Prahy 10, na které se představí všechny místní divadelní soubory.

Výsledky soutěže FILMOVÉ NADACE a Cena prezidenta MFF Karlovy Vary pro Danielu Kolářovou

23. května 2023 v 07:22

O podporu se v aktuálním kole scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE ucházelo celkem 111 scénářů od 119 žadatelů. Autoři se v soutěži tematicky zaměřili na dramata všeho druhu (19) společně s komediemi (19). Následovaly pohádky, rodinné filmy, sci-fi a fantasy (12) a thrillery a detektivky (9)....

Praha 1: Zvukomalebnost v kostele sv. Haštala

22. května 2023 v 19:17

Májový koncert Zvukomalebnost se koná v pondělí 29. května od 18 hodin v kostele sv. Haštala. Vstupné je dobrovolné.

Česko-španělské dialogy Zemlinského kvarteta s klavírním virtuosem Ferrandizem

22. května 2023 ve 12:39

Ve středu 31. května v 19:30 hodin proběhne v ústřední Městské knihovně druhý koncert letošní série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto.

Další články
Nahoru