dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
GO EAST: Vedení Prahy domluvilo spolupráci s Pekingem a Šanghají
Praha se domluvila se Šanghají na spolupráci v oblasti dopravní informovanosti řidičů. Ilustrační foto: Csaba Moldovan / freeimages.com

GO EAST: Vedení Prahy domluvilo spolupráci s Pekingem a Šanghají

Vedení Prahy se domluvilo s Šanghají a Pekingem na spolupráci v oblasti nových technologií či dopravy. Spolupracovat budou rovněž zoologické zahrady těchto měst. Se Šanghají Praha v budoucnu podepíše partnerskou smlouvu. ČTK to řekli primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Spolupráci vedení hlavního města domluvilo při několikadenní návštěvě Číny, z níž se ve čtvrtek ráno vrátili. S Pekingem už má Praha podepsánu sesterskou smlouvu.

„Domluvili jsme se, že podepíšeme partnerskou smlouvu se Šanghají, což je největší byznys centrum Číny. Já si toho velice vážím, protože můžeme spolupracovat na elektronizaci veřejné správy či v IT… Vztahy obou čínských měst a Prahy se budou, doufám, nadále prohlubovat," uvedla Krnáčová.

Jedna z oblastí, kterou představitelé měst řešili, je doprava. Praha se například s Šanghají domluvila na rozvoji dopravní aplikace, která cestující informuje o mimořádnostech v dopravě. „Řešili jsme rovněž elektrobusy nebo zabezpečení v metru bez řidiče," řekl Dolínek.

Kromě dopravy pak Praha podle Krnáčové domlouvala projekty v oblasti kultury, spolupráce zoologických zahrad nebo turismu. Pražská zoo již delší dobu usiluje o zapůjčení chráněných pand velkých z Číny, zatím získá z Pekingu vzácného langura čínského.

Praha má podepsánu sesterskou smlouvu s Pekingem, kterou letos přes protesty opozice schválili pražští zastupitelé. Opozici vadila zejména klauzule, v které Praha uznala takzvanou jednotnou Čínu včetně Tchaj-wanu.


Další články
Nahoru