Dnes Pátek - zatazeno 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

GHC Genetics nabídne na všech svých odběrových místech antigenní testy

Společnost GHC Genetics začne od 14. listopadu na svých pěti odběrových místech v Praze nabízet nově i antigenní testy. Ty jsou vhodné zejména pro osoby, u nichž je podezření, že se nedávno infikovali a zároveň se u nich projevily příznaky typické pro onemocnění COVID-19. Detekování nemoci antigenním testem je tak nejpravděpodobnější v době těsně (do 5 dní) po pravděpodobném infikování od COVID pozitivního člověka.

Testy bude nově společnost nabízet od uvedeného data na všech svých odběrových místech: na Václavském náměstí, Letišti Václava Havla, Vítězném náměstí, Výstavišti Holešovice DRIVE-IN a u vodní nádrže Džbán DRIVE-IN. Cena za test bude 750 Kč/30 EUR. Test si hradí osoby vždy sami, nelze na něj aplikovat E-žádanku.

„Princip antigenního testu je založený na přímém průkazu viru v těle člověka prostřednictvím detekce antigenu viru. Odběr vzorku u antigenního testu je stejný jako u standardního PCR testu, tedy stěrem z nosohltanu, ale zatímco PCR test pátrá přímo po přítomnosti RNA viru, antigenní testy místo genetické informace detekují antigeny na jeho povrchu. Výhodou antigenního testu je jeho rychlost. Výsledek se dozví testovaná osoba ihned na odběrovém místě za cca 15 minut.“ uvedl k zavedení antigenních testů ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

Antigenní test se provádí na tzv. testovací kazetě, která je svým principem podobná těhotenskému testu. Pokud vzorek obsahuje antigeny SARS-CoV-2, tak v oblasti testovací linie se objeví barevný pruh. Pokud vzorek neobsahuje antigeny, tak se v oblasti testovací linie neobjeví žádný barevný pruh, což naopak indikuje negativní výsledek. Pro kontrolu celé metody se v kontrolní linii objeví barevný pruh, což znamená, že test byl proveden správně.

V souvislosti s diagnostikou covid-19 jsou zkušenosti s antigenními testy v ČR zatím omezené, ale pokud se využívají správně, jsou určitě důležitou součástí spektra testovacích metod na přítomnost onemocnění covid-19 a jejich používání má určité smysl. Je důležité vědět, že antigenní test má nižší citlivost (senzitivitu), uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 % v porovnání s metodou PCR. Antigenní test nelze tedy chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR testu.

Antigenní testy a jejich opakované použití je vhodné používat v určitých definovaných komunitách, například jako rychlotest u nějaké větší skupiny nakažených osob (ve firmě apod.). Následně se pak dají ověřit citlivějšími PCR testy. Případné opakované testování opět antigenními testy by pak nemělo být dříve než za 2 dny. Antigenní testy mohou také sloužit jako orientační diagnostický test při absolutní nedostupnosti PCR testů.
Praha 14 očkuje zaměstnance škol a školek

Včera v 18:26

Praha 14 začala s očkováním pedagogických i nepedagogických pracovníků místních základních a mateřských škol. Očkovat se bude v závislosti na tom, jak budou zaváženy vakcíny.

Úterní nárůst případů covidu v metropoli je dosud čtvrtý nejvyšší

3. března 2021 v 11:38

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

2. března 2021 v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

2. března 2021 v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Další články
Nahoru