Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Koronavirus

GHC Genetics nabídne na všech svých odběrových místech antigenní testy

Společnost GHC Genetics začne od 14. listopadu na svých pěti odběrových místech v Praze nabízet nově i antigenní testy. Ty jsou vhodné zejména pro osoby, u nichž je podezření, že se nedávno infikovali a zároveň se u nich projevily příznaky typické pro onemocnění COVID-19. Detekování nemoci antigenním testem je tak nejpravděpodobnější v době těsně (do 5 dní) po pravděpodobném infikování od COVID pozitivního člověka.

Testy bude nově společnost nabízet od uvedeného data na všech svých odběrových místech: na Václavském náměstí, Letišti Václava Havla, Vítězném náměstí, Výstavišti Holešovice DRIVE-IN a u vodní nádrže Džbán DRIVE-IN. Cena za test bude 750 Kč/30 EUR. Test si hradí osoby vždy sami, nelze na něj aplikovat E-žádanku.

„Princip antigenního testu je založený na přímém průkazu viru v těle člověka prostřednictvím detekce antigenu viru. Odběr vzorku u antigenního testu je stejný jako u standardního PCR testu, tedy stěrem z nosohltanu, ale zatímco PCR test pátrá přímo po přítomnosti RNA viru, antigenní testy místo genetické informace detekují antigeny na jeho povrchu. Výhodou antigenního testu je jeho rychlost. Výsledek se dozví testovaná osoba ihned na odběrovém místě za cca 15 minut.“ uvedl k zavedení antigenních testů ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

Antigenní test se provádí na tzv. testovací kazetě, která je svým principem podobná těhotenskému testu. Pokud vzorek obsahuje antigeny SARS-CoV-2, tak v oblasti testovací linie se objeví barevný pruh. Pokud vzorek neobsahuje antigeny, tak se v oblasti testovací linie neobjeví žádný barevný pruh, což naopak indikuje negativní výsledek. Pro kontrolu celé metody se v kontrolní linii objeví barevný pruh, což znamená, že test byl proveden správně.

V souvislosti s diagnostikou covid-19 jsou zkušenosti s antigenními testy v ČR zatím omezené, ale pokud se využívají správně, jsou určitě důležitou součástí spektra testovacích metod na přítomnost onemocnění covid-19 a jejich používání má určité smysl. Je důležité vědět, že antigenní test má nižší citlivost (senzitivitu), uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 % v porovnání s metodou PCR. Antigenní test nelze tedy chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR testu.

Antigenní testy a jejich opakované použití je vhodné používat v určitých definovaných komunitách, například jako rychlotest u nějaké větší skupiny nakažených osob (ve firmě apod.). Následně se pak dají ověřit citlivějšími PCR testy. Případné opakované testování opět antigenními testy by pak nemělo být dříve než za 2 dny. Antigenní testy mohou také sloužit jako orientační diagnostický test při absolutní nedostupnosti PCR testů.
Autor: TZ, red

Nemocnice Na Františku: Zájem o očkování je srovnatelný s jarními měsíci

Včera v 07:09

Od ledna letošního roku naočkovala Nemocnice Na Františku proti covidu-19 přes 24 tisíc lidí. Nejvíce zájemců, kteří si pro vakcínu přišli, bylo ve věkové kategorii 25–44 let. Mimořádný zájem o očkování byl v červnu a červenci, kdy si první nebo druhou dávku nechalo aplikovat dohromady téměř...

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Další články
Nahoru