Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

GHC Genetics nabídne na všech svých odběrových místech antigenní testy

Společnost GHC Genetics začne od 14. listopadu na svých pěti odběrových místech v Praze nabízet nově i antigenní testy. Ty jsou vhodné zejména pro osoby, u nichž je podezření, že se nedávno infikovali a zároveň se u nich projevily příznaky typické pro onemocnění COVID-19. Detekování nemoci antigenním testem je tak nejpravděpodobnější v době těsně (do 5 dní) po pravděpodobném infikování od COVID pozitivního člověka.

Testy bude nově společnost nabízet od uvedeného data na všech svých odběrových místech: na Václavském náměstí, Letišti Václava Havla, Vítězném náměstí, Výstavišti Holešovice DRIVE-IN a u vodní nádrže Džbán DRIVE-IN. Cena za test bude 750 Kč/30 EUR. Test si hradí osoby vždy sami, nelze na něj aplikovat E-žádanku.

„Princip antigenního testu je založený na přímém průkazu viru v těle člověka prostřednictvím detekce antigenu viru. Odběr vzorku u antigenního testu je stejný jako u standardního PCR testu, tedy stěrem z nosohltanu, ale zatímco PCR test pátrá přímo po přítomnosti RNA viru, antigenní testy místo genetické informace detekují antigeny na jeho povrchu. Výhodou antigenního testu je jeho rychlost. Výsledek se dozví testovaná osoba ihned na odběrovém místě za cca 15 minut.“ uvedl k zavedení antigenních testů ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

Antigenní test se provádí na tzv. testovací kazetě, která je svým principem podobná těhotenskému testu. Pokud vzorek obsahuje antigeny SARS-CoV-2, tak v oblasti testovací linie se objeví barevný pruh. Pokud vzorek neobsahuje antigeny, tak se v oblasti testovací linie neobjeví žádný barevný pruh, což naopak indikuje negativní výsledek. Pro kontrolu celé metody se v kontrolní linii objeví barevný pruh, což znamená, že test byl proveden správně.

V souvislosti s diagnostikou covid-19 jsou zkušenosti s antigenními testy v ČR zatím omezené, ale pokud se využívají správně, jsou určitě důležitou součástí spektra testovacích metod na přítomnost onemocnění covid-19 a jejich používání má určité smysl. Je důležité vědět, že antigenní test má nižší citlivost (senzitivitu), uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 % v porovnání s metodou PCR. Antigenní test nelze tedy chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR testu.

Antigenní testy a jejich opakované použití je vhodné používat v určitých definovaných komunitách, například jako rychlotest u nějaké větší skupiny nakažených osob (ve firmě apod.). Následně se pak dají ověřit citlivějšími PCR testy. Případné opakované testování opět antigenními testy by pak nemělo být dříve než za 2 dny. Antigenní testy mohou také sloužit jako orientační diagnostický test při absolutní nedostupnosti PCR testů.
Linky pomoci slouží pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru

Včera ve 12:20

Obyvatelům hlavního města připravil pražský magistrát přehled kontaktů, na které se mohou v případě problémů či nedostatku informací obracet. Naleznou zde například linky pro seniory, linky důvěry, linky pro rodiče nebo kontakty na organizace jako Bílý kruh bezpečí a Člověk...

Praha 11 zřídila u polikliniky Šustova druhé odběrové místo na testování covid-19

Včera v 07:29

Od 3. prosince fungují v Praze 11 dvě odběrová místa na testování covid-19. Vedle odběrového místa v areálu multifunkční haly Jedenáctka VS, které lze navštívit i v režimu drive-in, mohou nově zájemci o testování využít také druhé místo u polikliniky Šustova. Městská část Praha 11 jej zřídila ve...

U hasičů v Praze je jen jeden nakažený příslušník sboru

Včera v 06:35

Počet zaměstnanců pražského hasičského sboru s nemocí covid-19 klesl na minimum. Pozitivně testovaný je už jen jeden příslušník sboru.

V úterý přibylo v Praze 404 případů covidu

2. prosince 2020 ve 13:20

V průběhu úterý přibylo v hlavním městě 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší...

Další články
Nahoru