Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Zítra Pátek - bourky 16°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

GHC Genetics nabídne na všech svých odběrových místech antigenní testy

Společnost GHC Genetics začne od 14. listopadu na svých pěti odběrových místech v Praze nabízet nově i antigenní testy. Ty jsou vhodné zejména pro osoby, u nichž je podezření, že se nedávno infikovali a zároveň se u nich projevily příznaky typické pro onemocnění COVID-19. Detekování nemoci antigenním testem je tak nejpravděpodobnější v době těsně (do 5 dní) po pravděpodobném infikování od COVID pozitivního člověka.

Testy bude nově společnost nabízet od uvedeného data na všech svých odběrových místech: na Václavském náměstí, Letišti Václava Havla, Vítězném náměstí, Výstavišti Holešovice DRIVE-IN a u vodní nádrže Džbán DRIVE-IN. Cena za test bude 750 Kč/30 EUR. Test si hradí osoby vždy sami, nelze na něj aplikovat E-žádanku.

„Princip antigenního testu je založený na přímém průkazu viru v těle člověka prostřednictvím detekce antigenu viru. Odběr vzorku u antigenního testu je stejný jako u standardního PCR testu, tedy stěrem z nosohltanu, ale zatímco PCR test pátrá přímo po přítomnosti RNA viru, antigenní testy místo genetické informace detekují antigeny na jeho povrchu. Výhodou antigenního testu je jeho rychlost. Výsledek se dozví testovaná osoba ihned na odběrovém místě za cca 15 minut.“ uvedl k zavedení antigenních testů ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

Antigenní test se provádí na tzv. testovací kazetě, která je svým principem podobná těhotenskému testu. Pokud vzorek obsahuje antigeny SARS-CoV-2, tak v oblasti testovací linie se objeví barevný pruh. Pokud vzorek neobsahuje antigeny, tak se v oblasti testovací linie neobjeví žádný barevný pruh, což naopak indikuje negativní výsledek. Pro kontrolu celé metody se v kontrolní linii objeví barevný pruh, což znamená, že test byl proveden správně.

V souvislosti s diagnostikou covid-19 jsou zkušenosti s antigenními testy v ČR zatím omezené, ale pokud se využívají správně, jsou určitě důležitou součástí spektra testovacích metod na přítomnost onemocnění covid-19 a jejich používání má určité smysl. Je důležité vědět, že antigenní test má nižší citlivost (senzitivitu), uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 % v porovnání s metodou PCR. Antigenní test nelze tedy chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR testu.

Antigenní testy a jejich opakované použití je vhodné používat v určitých definovaných komunitách, například jako rychlotest u nějaké větší skupiny nakažených osob (ve firmě apod.). Následně se pak dají ověřit citlivějšími PCR testy. Případné opakované testování opět antigenními testy by pak nemělo být dříve než za 2 dny. Antigenní testy mohou také sloužit jako orientační diagnostický test při absolutní nedostupnosti PCR testů.
Praha 7 naočkovala během pátečního odpoledne 2850 lidí

20. června 2021 ve 20:48

Před základní školou na Strossmayerově náměstí v pátek 18. června vyrostly dva stany, ve kterých 15 dobrovolníků odbavovalo registrace zájemců, kteří přišli na očkování. 

Praha 6 zařídí očkování v domácím prostředí

16. června 2021 v 07:41

Praha 6 zajistila očkování v domácím prostředí. Pokud znáte nebo máte ve svém okolí člověka, který se není jinak schopen dopravit k očkováni, zavolejte na radnici, mobilní očkovací tým doveze očkování přímo na místo

Lidový dům se otevírá veřejnosti jako testovací centrum

15. června 2021 v 06:58

V Lidovém domě v Praze 1 se v úterý 15. června otevírá nové testovací centrum na covid-19 pro veřejnost. Testy bude provádět společnost SCIMED Biotechnologies, a to jak testy PCR metodou, tak antigenní testování.

Praha 7 připravila očkování pro zájemce od 16 let

10. června 2021 v 07:39

Ve spolupráci s Poliklinikou Prahy 7 a společností Mild Blue zajistila radnice možnost rychlého naočkování zájemců starších 16 let proti nemoci covid-19 vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. 

Praha nesouhlasí s nošením roušek ve školách, poslala apel ministrovi

8. června 2021 v 09:51

Jménem hlavního města Prahy byl včera zaslán ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a na vědomí ministru školství Robertu Plagovi (oba za ANO) dopis s apelem na zrušení povinnosti žáků mít zakryté dýchací cesty při výuce ve školách. Tímto vysloveným nesouhlasem se Praha připojuje ke Svazu měst a...

Dvě třetiny Pražanů mají stále zájem nechat se očkovat

3. června 2021 v 07:48

Hlavní město si nechalo agenturou STEM zpracovat výzkum, který se soustředil na několik důležitých aspektů spojených s koronavirovou krizí a očkováním. Podle výzkumu stále roste počet Pražanů, kteří se chtějí nechat naočkovat, konkrétně se jedná o 67 % lidí.

Další články
Nahoru