dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Gesto hodné premiéra: Nevyužije imunitu, přitom mu kvůli ministrovi hrozí v Praze pokuta 5000
Premiér Bohuslav Sobotka. Ilustrační foto: archiv

Gesto hodné premiéra: Nevyužije imunitu, přitom mu kvůli ministrovi hrozí v Praze pokuta 5000

Praha 1 obdržela žádost o zahájení přestupkového řízení s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zpovídat se má kvůli navržení Andreje Babiše (ANO) na post ministra bez toho, že by si od něj vyžádal lustrační osvědčení. Stejný podnět radnice dostala také proti prezidentu Miloši Zemanovi, s ním ale přestupkové řízení podle zákona vedeno být nemůže.

Sobotka se vinen necítí a řízení se zúčastní. Ve správním řízení mu hrozí pokuta až 5000 korun. Žádosti na úřad přišly 24. března, podal je stejný člověk.

První se týkala Zemana a viní ho, že jmenoval Babiše bez lustračního osvědčení. Druhá pak byla podána proti Sobotkovi. Přestupku se měl dopustit tím, že Babiše bez lustračního osvědčení na post ministra Zemanovi navrhl.

Úředníci Prahy 1 již Sobotkovi poslali dopis. Žádají ho v něm o vyjádření, jestli využije své poslanecké imunity nebo se dostaví k projednání na úřad. Pokud by imunity využil, případem by se zabýval poslanecký imunitní výbor. Sobotka ČTK sdělil, že na poslaneckou imunitu se odvolávat nebude a přestupkové řízení podstoupí.

„Podnět občana kvůli údajnému přestupku je daň za vznik vlády. Pan Babiš si o lustrační osvědčení nepožádal a žádné tedy neměl. Pokud bych ho na ministra nenavrhl, novou vládu bychom neměli a zmítali bychom se po volbách v politické nestabilitě," uvedl Sobotka.

V současné Sněmovně podle něj jiná smysluplná varianta, než stávající vládní koalice, neexistuje. „Podle mého názoru jsem se návrhem přestupku nedopustil. Rozhodnutí ale bude muset učinit příslušný správní orgán," dodal.

Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v takzvaných Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval, v současnosti se kvůli tomu na Slovensku soudí.


Další články
Nahoru