Dnes Úterý - zatazeno 5°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 9. 3. 2021
Svátek má Františka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Geolog, stomatolog, kněz: Distanční výuka řemesel neohrožuje jen nejmladší generaci
Ředitel Střední odborné školy uměleckořemeslné Radek Coufal má obavy: Jak letošní absolventi dokončí učební obor, když nesmějí do školních dílen? Foto: fandimeremeslu.cz

Geolog, stomatolog, kněz: Distanční výuka řemesel neohrožuje jen nejmladší generaci

Geolog uznávaný v odborných kruzích, stomatolog se zavedenou praxí, katolický kněz. I to jsou žáci letošního závěrečného ročníku Střední odborné školy uměleckořemeslné v Praze 9. Pokud vláda v nejbližších dnech nepřijme opatření, která by jim umožnila dokončit studium praktickou zkouškou spojenou s odevzdáním závěrečné práce, vrátili se v dospělosti do školních lavic a dílen zbytečně.

„Dospělých uchazečů přijímáme každý rok kolem stovky, jejich motivace k získání výučního listu v některém z uměleckých řemesel je různá,“ říká ředitel učiliště Radek Coufal. Často si podle něj chtějí obor, kterému se už věnují, také ‚osahat rukama‘.

„Jsou mezi nimi i vysokoškoláci, kromě těch už zmíněných například designéři, kteří zatím pracovali jen na počítači,“ potvrzuje.

Geologa podle Coufala zajímala metalurgie do té míry, že se rozhodl získat výuční list kováře. Stomatologa přivedla práce se zlatem k zájmu o obor zlatník a klenotník. Duchovní tak dlouho marně sháněl kvalifikované síly na opravy památkových objektů ve své farnosti, až se přihlásil na obor umělecký pozlacovač, aby je mohl opravovat sám.

„Teoretickou výuku v distanční formě zvládáme celkem bez potíží, investovali jsme do technického vybavení, které ji usnadňuje,“ říká Coufal, i když připouští, že jako soukromému subjektu se škole sháněly finanční prostředky mnohem obtížněji, než státním učilištím.

„Pro praktickou výuku je ale distanční forma naprosto nepoužitelná,“ shoduje se s řediteli dalších odborných škol.

Vláda výzvy ignoruje
Potvrzuje to i Josef Jaroš, garant projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo. „Ze všech stran k nám doléhají výzvy, aby vláda vzala v úvahu specifika řemeslných učebních oborů a umožnila letošním absolventům dokončit studium i v jeho praktické části, která je v tomto případě nejdůležitější,“ popisuje.

„Zatím jsme ani my, ani Asociace malých a středních podniků ČR, která projekt zastřešuje, nezaznamenali kladnou odezvu. Pokud se ale praktická výuka neobnoví v nejbližších dnech, samozřejmě za dodržování přísných protiepidemických opatření, budou pro naši společnost nenávratně ztraceny tisíce šikovných rukou,“ varuje Jaroš.

Absolventi většiny oborů, které se vyučují na Střední odborné škole uměleckořemeslné, navíc musejí odevzdat ke zkoušce také závěrečnou práci. Tu připravují dva až čtyři týdny, někdy i déle. Bez přístupu do školních dílen se přitom neobejdou.

Chtěli byste mít doma kovadlinu?
„Málokdo by asi byl ochoten – navzdory lásce k řemeslu – nastěhovat si do bytu kovadlinu, o kovářské výhni ani nemluvě,“ krčí rameny Coufal.

Zatímco učni, kteří do školy přišli hned z devítiletky, mnohdy bez konkrétní představy o tom, co vlastně chtějí v životě dělat, si tak jako tak po absolutoriu často hledají jiné uplatnění, dospělým se teď den po dni rozpadají jejich sny.

„Kromě těch, kteří se ‚jen chtěli naučit něco nového‘, existuje i velká skupina těch, pro které je získání výučního listu v novém oboru existenční nezbytností,“ upozorňuje ředitel Střední odborné školy uměleckořemeslné Radek Coufal. Všichni bez rozdílu ale do svého dalšího vzdělání investovali vlastní peníze, a to v desetitisícových částkách. Na žádnou z dosud schválených forem kompenzace ovšem nedosáhnou.V Praze 11 se soutěží O zlatý klíč

Včera v 07:40

Letošní již dvanáctý ročník literární soutěže je určen obyvatelům a příznivcům Jižního Města s tématikou právě Jižního Města. Žánr není omezen, může to být fejeton, pohádka, báseň, povídka, i sci-fi, fantasy.

Propojení pro pěší a cyklisty mezi několika městskými částmi

7. března 2021 ve 21:01

Začala příprava propojení dočasnou komunikací od ulice Doupovské na Praze 15 do ulice U Záběhlického zámku v Praze 11. Dočasně ji bude využívat investor, který v Praze 11 dokončuje výstavbu v okolí místa zvaného Kulatý Chodovec. Na webu patnácté městské části o tom informoval místostarosta pro...

Praha 6 poskytne dotace na sportovní aktivity, kulturu, ekologii i památky

7. března 2021 v 08:21

Praha 6 i v letošním roce připravila dotační programy, jejichž cílem je podpořit sport a aktivní trávení volného času, ekologické projekty, péči o zeleň nebo zachování architektonického dědictví.

Ve Vysočanech bude Piskáčkova ulice

6. března 2021 v 09:23

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Rada hl. m. Prahy, aby v městské části Praha 9 ve Vysočanech měli svou ulici manželé Jaroslav a Antonie Piskáčkovi, jejich syn Miroslav a Anna Hrušková (matka Antonie Piskáčkové). Coby spolupracovníci výsadku Anthropoid byli zavražděni v roce...

Praha 4: Nezapomeňte zaplatit za psa

6. března 2021 v 08:58

Odbor finanční správy radnice čtvrté městské části upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2021. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Praha 2 pomůže nečekaně těhotným ženám

4. března 2021 v 18:10

Praha 2 podporuje projekt „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten nabízí praktickou pomoc nečekaně těhotným ženám, které se cítí být nuceny k ukončení těhotenství i přesto, že by si rády dítě ponechaly.   

Praha 6: Psychologická pomoc

3. března 2021 ve 13:00

Radnice Prahy 6 společně s psychology z Břevnova zřídili dvě telefonní linky, na které se mohou obrátit dospělí a děti.

innogy rozšiřuje službu pro neslyšící

3. března 2021 ve 12:47

K výročí Světového dne sluchu představuje innogy se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od 3. března 2021 je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou...

Pražští profesionální hasiči provádí vlastní testování

3. března 2021 v 11:04

Od podzimu 2020 provádí hasiči vlastní antigenní testování svých příslušníků a zaměstnanců. Testování probíhá pravidelně buď z preventivních důvodů nebo po vyhodnocení trasování, které děláme při každém kontaktu s pozitivní osobou. Testuje se také po nahlášení příznaků od příslušníka či...

Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

2. března 2021 ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Další články
Nahoru