Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Genetické testy potvrdily, že pražské mládě orangutana je sameček. Na jméno čeká
Sameček narozený 2. května v Zoo Praha je vnukem slavného Kamy, který byl prvním orangutanem narozeným nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad. Foto Miroslav Bobek / Zoo Praha

Genetické testy potvrdily, že pražské mládě orangutana je sameček. Na jméno čeká

Domněnky chovatelů, že mládě orangutana sumaterského narozené 2. května v Zoo Praha je sameček, se díky výsledkům genetických testů potvrdily. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek. Veřejnost nyní pomůže malému lidoopovi vybrat jméno. Slavnostní odhalení jména proběhne v den měsíčních narozenin mláděte, v neděli 2. června v 11 hodin u pavilonu Indonéská džungle.

Jde o první mládě 11leté samice Diri, která přišla na svět rovněž v pražské zoo. Otcem je 22letý samec Pagy. „Malý orangutan se narodil v den, kdy jsou gorilí samičce Mobi čtyři měsíce a kdy uplynuly jen tři týdny od narození dalšího gorilího mláděte. Je neuvěřitelné, že nyní mohu oznámit narození letos již třetího kriticky ohroženého lidoopa v Zoo Praha,“ uvedl na začátku května ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Orangutany podle něj chová trojská zahrada takřka nepřetržitě od roku 1961. Doposud posledním zde narozeným mládětem byl sameček Pustakawan, zvaný Kawi, kterému budou letos v listopadu čtyři roky. Ten obývá expozici spolu se svou matkou Mawar, přičemž ve venkovním výběhu budou zítra i během víkendu k zastižení právě oni.

Diri s Pagym a svým novorozencem žijí na sousedním ostrově v horním patře pavilonu Indonéská džungle. Návrhy mohou pro mládě mohou lidé psát do konce května pod speciální příspěvek na facebookovém či instagramovém profilu portálu Blesk.cz.


Autor: Jan Puci

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru