Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský životSetkání

Generál, učitel a hrdina. Újezd si připomene výjimečnou osobnost Stanislava Krause

18. 10. 2022 - 20. 10. 2022
Jako voják prošel v druhé světové válce v boji proti nacismu takřka celý svět. U generací mnoha žáků se zapsal jako nezapomenutelný učitel. A v neposlední řadě měl i výtvarný a literární talent, což si můžete ověřit při listování jeho knihou. Újezd nad Lesy si spolu s Armádou České republiky připomíná jednu ze svých nejvýznamnějších osobností, brigádního generála Stanislava Krause. Příští týden, 18. a 19. října, zde armádní oddíl pojmenovaný na jeho počest předvede vojenskou techniku, 20. října se uskuteční křest dotisku jeho knihy.
2022-stanislav-kraus

Stanislav Kraus

„Pan Kraus byl opravdu velmi významnou újezdskou osobností. A to nejen kvůli událostem z období války, ale i díky svému dlouholetém působení na naší škole. Žákům vštěpoval nejen praktické znalosti, ale i hodnoty jako jsou odvaha, čestnost nebo smysl pro spravedlnost. Jsme velmi rádi, že se nám tyto akce spolu s Armádou ČR podařilo ke 110. výročí jeho narození zrealizovat,“ říķá Eva Danielová z Újezdského muzea.

Exhibice armády na farní louce
První část připomínkových akcí bude mít na starosti 252. protiletadlový raketový oddíl generála Stanislava Krause. 18. a 19. října ovládne farní louku na ulici Čentická jeho vojenská technika. Děti i dospělí si budou moct prohlédnout třeba obrovský vojenský stan, radar, obrněný transportér nebo si osahat nejrůznější střelné zbraně. Pro nejmenší bude v lesíku u školy probíhat malý kurz přežití. Vojenský oddíl ukáže dětem, jak se maskovat za pomoci barev a přírodních materiálů, předvede základní typy rozdělávání ohňů a mnoho dalších pomůcek a triků pro pobyt v přírodě. Mimo jiné se i dozvíte, proč nese tento raketový oddíl ve svém názvu odkaz pana generála Krause.

Na výstavu vojenské techniky naváže křest knihy
Na výstavu a exhibici navazuje 20. října vzpomínková akce a křest dotisku knihy generála Stanislava Krause Za svobodou třemi světadíly. Křest a beseda se bude konat za přítomnosti jeho rodiny a důstojníků Armády ČR v divadelním sále Masarykovy základní školy, se kterou je pan Kraus neodmyslitelně spjat. Kniha, která poprvé vyšla v 90. letech, obsahuje vzpomínky a autentické zápisky Stanislava Krause z východní a západní fronty. Kromě křtu se můžete také těšit na přednášku o životě tohoto významného občana Újezda nad Lesy a jeho živém odkazu.

Stanislav Kraus je v Újezdě velmi známou a váženou osobností. Potvrzuje to i skutečnost, že se nejedná o první akci tohoto typu v místní městské části: podobné oslavy byly uspořádány u příležitosti jeho stého narození, bylo mu uděleno čestné občanství a vestibul školy, kde strávil tolik let svého života, zdobí jeho busta.

Stanislav Kraus se narodil v roce 1912 v Ohavči nedaleko od Jičína. V srpnu 1939 uprchl do Polska. Jeho boj proti nacismu ho zavedl do Sovětského svazu, přes Istanbul do Palestiny, severní Afriky, Velké Británie, Francie, Belgie a Německa. Zúčastnil se nejtvrdších střetů války, mj. bojoval u Tobruku nebo u Dunkerquu. Nakonec jako osvoboditel překročil spolu s americkými vojáky naše hranice u Chebu. Po válce mu bylo nabídnuto místo na hlavním štábu ministerstva národní obrany, protože ale nesouhlasil se směrem, kterým se armáda ubírala, nechal se v roce 1945 demobilizovat, rok na to nastoupil jako učitel do Újezda. Zde strávil za katedrou následujících 30 let, vychoval mnoho ročníků žáků, kteří na něj s láskou vzpomínají. Po pádu komunismu vyšly jeho zápisky z válečných cest. V roce 2000 jej Václav Havel in memoriam jmenoval brigádním generálem.Autor: Cen

Pro seniory: Květinový ateliér v KC Zahrada

Včera v 17:59

V úterý 13. prosince od 10 do 12 hodin proběhne v KC Zahrada v Praze 11 Květinový ateliér pro seniory.

Předvánoční atmosféra s jedinečným výhledem na celou Prahu

Včera v 08:14

Pokud vás unavuje předvánoční ruch v ulicích, vystoupejte za sváteční atmosférou na jednu z nejvyšších přístupných budov v Praze. Na Střeše domu Radost na Žižkově si můžete dát svařák s přáteli a popovídat si u výhledu na celé město. Zimy ani mrholení se bát nemusíte – pro hosty je připravený...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Adventní podvečery v Praze 15

2. prosince 2022 ve 12:10

V neděli 11. prosince se na Veronském náměstí slavnostně rozsvítí vánoční strom. O týden později, 18. prosince, to bude v Hostivaři.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Vánoční jarmark na radnici

1. prosince 2022 v 17:00

Vánoční jarmark se koná ve středu 7. prosince od 10 do 18 hodin v obřadní síni radnice Prahy 13.

Vánoce s Devítkou dnes v Parku Zahrádky

1. prosince 2022 v 11:17

Setkání v adventním čase připravila Praha 9 ve spolupráci s místními spolky, zájmovými organizacemi a školami. Dnes výjimečně začne program v 16:30 hodin ve Vysočanech – Park Zahrádky.

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Velká čertovská výprava v Praze 13

29. listopadu 2022 v 11:43

Pekelný průvod kolem Mlejna s obřím čertem a jeho kumpány v neděli 4. prosince. Vzduchem budou létat jiskry, čerti a možná i vaše děti, až si je velikánský pekelník bude cpát do pytle.

Sousedské koledování v Centrálním parku

28. listopadu 2022 ve 21:11

Praha 13 zve v neděli 4. prosince na Sousedské koledování, které bude spojeno se slavnostním rozsvícením betlému.

Další články
Nahoru