Dnes Čtvrtek - skorojasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 21°C
Pátek 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životSetkání

Generál, učitel a hrdina. Újezd si připomene výjimečnou osobnost Stanislava Krause

18. 10. 2022 - 20. 10. 2022
Jako voják prošel v druhé světové válce v boji proti nacismu takřka celý svět. U generací mnoha žáků se zapsal jako nezapomenutelný učitel. A v neposlední řadě měl i výtvarný a literární talent, což si můžete ověřit při listování jeho knihou. Újezd nad Lesy si spolu s Armádou České republiky připomíná jednu ze svých nejvýznamnějších osobností, brigádního generála Stanislava Krause. Příští týden, 18. a 19. října, zde armádní oddíl pojmenovaný na jeho počest předvede vojenskou techniku, 20. října se uskuteční křest dotisku jeho knihy.
2022-stanislav-kraus

Stanislav Kraus

„Pan Kraus byl opravdu velmi významnou újezdskou osobností. A to nejen kvůli událostem z období války, ale i díky svému dlouholetém působení na naší škole. Žákům vštěpoval nejen praktické znalosti, ale i hodnoty jako jsou odvaha, čestnost nebo smysl pro spravedlnost. Jsme velmi rádi, že se nám tyto akce spolu s Armádou ČR podařilo ke 110. výročí jeho narození zrealizovat,“ říķá Eva Danielová z Újezdského muzea.

Exhibice armády na farní louce
První část připomínkových akcí bude mít na starosti 252. protiletadlový raketový oddíl generála Stanislava Krause. 18. a 19. října ovládne farní louku na ulici Čentická jeho vojenská technika. Děti i dospělí si budou moct prohlédnout třeba obrovský vojenský stan, radar, obrněný transportér nebo si osahat nejrůznější střelné zbraně. Pro nejmenší bude v lesíku u školy probíhat malý kurz přežití. Vojenský oddíl ukáže dětem, jak se maskovat za pomoci barev a přírodních materiálů, předvede základní typy rozdělávání ohňů a mnoho dalších pomůcek a triků pro pobyt v přírodě. Mimo jiné se i dozvíte, proč nese tento raketový oddíl ve svém názvu odkaz pana generála Krause.

Na výstavu vojenské techniky naváže křest knihy
Na výstavu a exhibici navazuje 20. října vzpomínková akce a křest dotisku knihy generála Stanislava Krause Za svobodou třemi světadíly. Křest a beseda se bude konat za přítomnosti jeho rodiny a důstojníků Armády ČR v divadelním sále Masarykovy základní školy, se kterou je pan Kraus neodmyslitelně spjat. Kniha, která poprvé vyšla v 90. letech, obsahuje vzpomínky a autentické zápisky Stanislava Krause z východní a západní fronty. Kromě křtu se můžete také těšit na přednášku o životě tohoto významného občana Újezda nad Lesy a jeho živém odkazu.

Stanislav Kraus je v Újezdě velmi známou a váženou osobností. Potvrzuje to i skutečnost, že se nejedná o první akci tohoto typu v místní městské části: podobné oslavy byly uspořádány u příležitosti jeho stého narození, bylo mu uděleno čestné občanství a vestibul školy, kde strávil tolik let svého života, zdobí jeho busta.

Stanislav Kraus se narodil v roce 1912 v Ohavči nedaleko od Jičína. V srpnu 1939 uprchl do Polska. Jeho boj proti nacismu ho zavedl do Sovětského svazu, přes Istanbul do Palestiny, severní Afriky, Velké Británie, Francie, Belgie a Německa. Zúčastnil se nejtvrdších střetů války, mj. bojoval u Tobruku nebo u Dunkerquu. Nakonec jako osvoboditel překročil spolu s americkými vojáky naše hranice u Chebu. Po válce mu bylo nabídnuto místo na hlavním štábu ministerstva národní obrany, protože ale nesouhlasil se směrem, kterým se armáda ubírala, nechal se v roce 1945 demobilizovat, rok na to nastoupil jako učitel do Újezda. Zde strávil za katedrou následujících 30 let, vychoval mnoho ročníků žáků, kteří na něj s láskou vzpomínají. Po pádu komunismu vyšly jeho zápisky z válečných cest. V roce 2000 jej Václav Havel in memoriam jmenoval brigádním generálem.Autor: Cen

Historická procházka Prahou 6

Včera ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

31. května 2023 ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

31. května 2023 v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Včely zblízka poznáte v botanické zahradě v Troji

31. května 2023 v 10:52

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto...

Praha 6: Bavíme se o Šáreckém údolí

31. května 2023 v 05:18

Praha 6 pokračuje v setkání zástupců radnice s obyvateli. Polslední květnový den to bude Šárecké údolí a následovat bude červnové setkání ve Střešovicích.

Praha 6: Červen v Letním kině

30. května 2023 ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

30. května 2023 v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

29. května 2023 ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

29. května 2023 ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Další články
Nahoru