Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životSetkání

Generál, učitel a hrdina. Újezd si připomene výjimečnou osobnost Stanislava Krause

18. 10. 2022 - 20. 10. 2022
Jako voják prošel v druhé světové válce v boji proti nacismu takřka celý svět. U generací mnoha žáků se zapsal jako nezapomenutelný učitel. A v neposlední řadě měl i výtvarný a literární talent, což si můžete ověřit při listování jeho knihou. Újezd nad Lesy si spolu s Armádou České republiky připomíná jednu ze svých nejvýznamnějších osobností, brigádního generála Stanislava Krause. Příští týden, 18. a 19. října, zde armádní oddíl pojmenovaný na jeho počest předvede vojenskou techniku, 20. října se uskuteční křest dotisku jeho knihy.
2022-stanislav-kraus

Stanislav Kraus

„Pan Kraus byl opravdu velmi významnou újezdskou osobností. A to nejen kvůli událostem z období války, ale i díky svému dlouholetém působení na naší škole. Žákům vštěpoval nejen praktické znalosti, ale i hodnoty jako jsou odvaha, čestnost nebo smysl pro spravedlnost. Jsme velmi rádi, že se nám tyto akce spolu s Armádou ČR podařilo ke 110. výročí jeho narození zrealizovat,“ říķá Eva Danielová z Újezdského muzea.

Exhibice armády na farní louce
První část připomínkových akcí bude mít na starosti 252. protiletadlový raketový oddíl generála Stanislava Krause. 18. a 19. října ovládne farní louku na ulici Čentická jeho vojenská technika. Děti i dospělí si budou moct prohlédnout třeba obrovský vojenský stan, radar, obrněný transportér nebo si osahat nejrůznější střelné zbraně. Pro nejmenší bude v lesíku u školy probíhat malý kurz přežití. Vojenský oddíl ukáže dětem, jak se maskovat za pomoci barev a přírodních materiálů, předvede základní typy rozdělávání ohňů a mnoho dalších pomůcek a triků pro pobyt v přírodě. Mimo jiné se i dozvíte, proč nese tento raketový oddíl ve svém názvu odkaz pana generála Krause.

Na výstavu vojenské techniky naváže křest knihy
Na výstavu a exhibici navazuje 20. října vzpomínková akce a křest dotisku knihy generála Stanislava Krause Za svobodou třemi světadíly. Křest a beseda se bude konat za přítomnosti jeho rodiny a důstojníků Armády ČR v divadelním sále Masarykovy základní školy, se kterou je pan Kraus neodmyslitelně spjat. Kniha, která poprvé vyšla v 90. letech, obsahuje vzpomínky a autentické zápisky Stanislava Krause z východní a západní fronty. Kromě křtu se můžete také těšit na přednášku o životě tohoto významného občana Újezda nad Lesy a jeho živém odkazu.

Stanislav Kraus je v Újezdě velmi známou a váženou osobností. Potvrzuje to i skutečnost, že se nejedná o první akci tohoto typu v místní městské části: podobné oslavy byly uspořádány u příležitosti jeho stého narození, bylo mu uděleno čestné občanství a vestibul školy, kde strávil tolik let svého života, zdobí jeho busta.

Stanislav Kraus se narodil v roce 1912 v Ohavči nedaleko od Jičína. V srpnu 1939 uprchl do Polska. Jeho boj proti nacismu ho zavedl do Sovětského svazu, přes Istanbul do Palestiny, severní Afriky, Velké Británie, Francie, Belgie a Německa. Zúčastnil se nejtvrdších střetů války, mj. bojoval u Tobruku nebo u Dunkerquu. Nakonec jako osvoboditel překročil spolu s americkými vojáky naše hranice u Chebu. Po válce mu bylo nabídnuto místo na hlavním štábu ministerstva národní obrany, protože ale nesouhlasil se směrem, kterým se armáda ubírala, nechal se v roce 1945 demobilizovat, rok na to nastoupil jako učitel do Újezda. Zde strávil za katedrou následujících 30 let, vychoval mnoho ročníků žáků, kteří na něj s láskou vzpomínají. Po pádu komunismu vyšly jeho zápisky z válečných cest. V roce 2000 jej Václav Havel in memoriam jmenoval brigádním generálem.Autor: Cen

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Další články
Nahoru