dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Zpravodajství

Gay aktivista Vladimír Hrubý získal cenu za celoživotní přínos

V rámci slavnostního předávání 4. ročníku cen BePROUD za rok 2014, které se v sobotu uskutečnilo v holešovickém clubu Mecca, byla předána také cena za celoživotní přínos. In memoriam ji získal novinář, tanečník a gay aktivista Vladimír Hrubý, který loni v říjnu podlehl vážné nemoci – organizátoři soutěže mu krátce předtím cenu donesli i do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.  .

V klubu Mecca byla cena předána znovu, se vší pompou. Převzal ji akademický malíř Lukáš Příčina, který o Vladimíra Hrubého pečoval až do posledních dnů.

Promítnut byl medailonek připomínající zásluhy zesnulého: byl kupříkladu moderátorem rozhlasového pořadu Bona Dea, prostřednictvím kterého byla šířena osvěta a bořeny předsudky o LGBT minoritě, byl iniciátorem a spoluautorem již prvního návrhu zákona o registrovaném partnerství, měl velkou zásluhu na tom, že zákon byl po létech diskusí schválen…

Jedno z ocenění získala i psycholožka Olga Pechová, která se dlouhodobě věnuje tématu diskriminace sexuálních minorit, včetně šikany ve školách. Jak uvedla Eva Vavroušková, která jí cenu předávala, oceněna byla za úsilí, které věnovala vzdělávání budoucích psycholožek a psychologů, za práci v boji proti diskriminaci v souvislosti se sexuální orientací a identitou a za snahu o vytvoření důstojnějšího právního a společenského rámce života především trans osob.

Předány byly i další ceny: v oblasti zaměstnávání nebo vyobrazení gay a lesbických párů, aniž by byly jakkoli karikovány. Režii slavnostního večera měl na starosti Lumír Olšovský. Moderátorského úkolu se zhostily Iva Lecká a Bára Hacsi. Zazpívali Jan Bendig, Eliška Ochmanová a Míša Nosková.

Předávání cen a organizace celého slavnostního ceremoniálu tradičně pořádala organizace PROUD. Ceny byly předány v předvečer Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii, který připadá na dnešek.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru