dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Gangy náctiletých si oblíbily pražská sídliště
Chceš jí?! Vzájemné rvačky mladých delikventů podle policie už ani nelze spočítat. Ilustrační foto: Petr Štrompf

Gangy náctiletých si oblíbily pražská sídliště

V anonymní džungli paneláků pražských sídlišť se daří partičkám výrostků, kteří páchají trestnou činnost. Vykrádají auta, distribuují drogy, jsou agresivní, a to dokonce i na policisty. Mladí delikventi dlouhodobě škodí na Jižním Městě, v poslední době i na Barrandově, ve Stodůlkách, Modřanech a v dalších částech Prahy.

Na vykrádání sklepů a aut se specializují tří až desetičlenné sídlištní party mladých lidí. Podle poznatků vyšetřovatelů končí kořist nakradená sídlištními gangy u překupníků, v zastavárnách či v bazarech. Utržené peníze pak mladí pachatelé utratí většinou za cigarety nebo je prohrají na automatech.

Například na Jižním Městě vyšetřovatel řešil případ, kdy pětice mládenců vykradla za půl roku asi tři sta aut. Garáž, která sloužila jako skladiště, byla přeplněna nakradenou elektronikou. Přitom nejde zdaleka jen o neškodné klukoviny. „Vyšetřujeme i loupežná přepadení, ozbrojená vloupání či distribuci drog,“ doplnil oslovený detektiv s tím, že případů vzájemných rvaček mládeže už ani nelze spočítat.

Mládež ze sídlišť označují psychologové jako velmi rizikovou. Pramení především z prostředí paneláků, které nenabízí příliš možností, jak trávit volný čas, a lidé se tu pouze míjí cestou do práce a domů.

Oslovení kriminalisté tvrdí, že koncem devadesátých let žilo nejvíce mladých delikventů na sídlištích Jižního Města. V současnosti se stávají rizikovější Modřany, Stodůlky, Lhotka a Barrandov.

Rodiče stresovali, parta chválila

„Schází se v hernách, diskotékách a restauracích, a odtud už je jen krok k drogám, gamblerství a kriminální činnosti,“ poznamenal psycholog Vlastimil Linhart, který pracoval se stovkami nezletilých delikventů v českých diagnostických ústavech.

Ne všichni delikventi však pocházejí z neúplných či sociálně slabších rodin. „Měli jsme i případ školáka, jehož veleúspěšní a bohatí rodiče nutili k nadstandardním výkonům. Vůbec nebrali ohled na jeho záliby, musel se stále v něčem zdokonalovat. Chlapec pak žil v neustálém stresu a to se rodičům později vymstilo,“ sdělil psycholog.

Smutná tečka za tímto případem měla podle psychologa počátek v partě sídlištních delikventů. Ta školáka přijala a hlavně dovedla pochválit. Chlapci stoupalo sebevědomí, zároveň klesala sebereflexe a šikmá plocha se začala nebezpečně naklánět. Porušení zákona a následky řádění sídlištního dětského gangu na sebe taky nedaly dlouho čekat.

Prostředí betonových džunglí je podle Vlastimila Linharta pro mladé zločince jako stvořené: v anonymitě panelových bloků se parta seznámí; tady zkouší první drobné krádeže a plánuje stále odvážnější a výnosnější výpravy za lupem. Statistiky podílu mládeže na celkové kriminalitě tak podle odborníků budou zřejmě i nadále neutěšeně stoupat.

Rizikové Modřany a Lhotka

V minulém roce eviduje městská policie 86 útoků na strážníky, což je o dva více než v roce předchozím. „Početně je nárůst sice malý, nicméně se tak děje a je konstantní. Navíc toto číslo se týká jen útoků skutečně dokonaných, útoky odvrácené v samotném počátku nebo dokonce dříve, než vůbec začnou, je samozřejmě mnohem více,“ uvedla Jana Přikrylová, mluvčí městské policie.

Podle Přikrylové mezi agresory lze zařadit i současnou mládež. Sídliště jako taková mají z pohledu policie společného jmenovatele – často zde vyrůstají mladí pachatelé, kteří do věku 18 let nemalou měrou zvyšují kriminalitu v hlavním městě. Důkazem toho je víc jak sedm tisíc trestných činů v roce 2011, loňský rok policie ještě zatím nevyhodnotila. 

Hra Vyčisti město od uniforem

Kriminalita mládeže nejsou jen samotné trestné činy. Provází je i brutalita, která se nezastaví ani před policejními hlídkami. Pubescenti jsou údajně mnohdy agresivnější než dospělí. Podle policie jsou na vině mimo jiné počítačové hry.

„Mladistvý delikvent útok na zasahujícího policistu vysvětlil tím, že ho inspirovala počítačová hra s názvem Vyčisti město od uniforem. A že když se policii bude při zadržování urputně bránit, dělá vlastně užitečnou věc,“ popisoval nejmenovaný detektiv případ vandala školou povinného, který měl na svědomí desítky poničených motorových vozidel.

Jiný mladík zase bránil svého vrstevníka, zadrženého pro krádeže. Policie si delikventa vyčíhala na vytipovaném místě, ale nepočítala s tím, že v jeho blízkosti bude mít mladík kamaráda. Na hlídku při akci okamžitě zaútočil, a tak policie zatkla rovnou oba.


Autor: Petr Štrompf

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru