dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Galerie zrušila soutěž na pojištění svého majetku
Jedním z objektů galerie je i zámek v Troji. Přes zimu je uzavřen a návštěvníky přivítá opět na začátku dubna. Foto: archiv GHMP

Galerie zrušila soutěž na pojištění svého majetku

Na základě doporučení hodnotící komise zrušila Galerie hlavního města Prahy výběrové řízení na pojištění svého majetku. Důvodem rozhodnutí byly nevhodně nastavené zadávací podmínky, které neumožnily výběr nejvhodnější nabídky ani uzavření pojistné smlouvy za podmínek přijatelných pro galerii.

Zakázku v hodnotě přes deset milionů korun vypsalo ještě bývalé vedení galerie loni na podzim. Předmětem bylo pojištění uměleckých předmětů i budov ve správě galerie a také pojištění obecné odpovědnosti zadavatele.

Například Slovanská epopej má podle galerie pojistnou hodnotu 400 milionů korun. Na stovky milionů korun si cení i budov, které má ve správě. Patří mezi ně například Bílkova vila či Trojský zámek.

Pokud by došlo podle původně stanovených podmínek k plnění pojistné události, galerie by nezískala maximum možné náhrady. V zadávacích podmínkách byl totiž vymezen požadavek na uvedení pojistného limitu za „soubor budov – sdružený živel“ jedinou položkou pro všechny druhy živlů, mezi které patří například povodeň, požár či třeba sníh.

Uchazeči nedodrželi stanovené požadavky

Během posouzení nabídek bylo komisí po konzultaci s přizvaným makléřem zjištěno, že takto stanovená koncepce jednotného limitu pro všechny živly neodpovídá běžné praxi pojišťoven, které standardně nabízí pro jednotlivé živly různé limity. Stanovením jediného limitu by se tedy galerie de facto připravila o možnost vyšších limitů pro některá dílčí rizika.

Nevhodně vymezený požadavek na limit pro „soubor budov – sdružený živel“ vedl k podání vzájemně neporovnatelných nabídek, neboť někteří uchazeči nebyli schopni nabídnout totožný limit pro celou skupinu živlů a uvedli tedy v této položce několik údajů.

Uchazeči rovněž v různé míře nedodrželi stanovené požadavky na obchodní podmínky. I pokud by tedy nedošlo ke zrušení zadávacího řízení z důvodu nevhodně nastavených podmínek, museli by být všichni uchazeči s největší pravděpodobností ze zadávacího řízení vyloučeni.

Galerie bude muset vypsat nové výběrové řízení. „S takovými zadávacími podmínkami, které umožní podat uchazečům vzájemně porovnatelné nabídky a zároveň bude s uchazečem, který předloží nejvhodnější nabídku, podepsána smlouva, která bude pro galerii výhodná a plně pokryje její potřeby v případě pojistné události,“ uvedla ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.


Další články
Nahoru