dnes
Úterý - skorojasno
4°C
zítra
Středa - zatazeno
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
3°C
Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce
Jeden z obrazů malíře a hudebníka Martina Němce. Foto: archiv

Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce

Po loňské úspěšné výstavě obrazů otce a syna Josefa a Martina Němcových v Týně nad Vltavou bude možné od příštího týdne až do druhé poloviny května vidět obohacenou expozici jejich děl v pražské galerii Nová síň ve Voršilské ulici.

Josef Němec byl malířem spjatým především s abstraktními tendencemi šedesátých let a proslul též jako vynikající restaurátor. Martin Němec se po studiích malířství po dlouhou dobu věnoval hudbě – založil skupinu Precedens se zpěvačkou Bárou Basikovou a řadou dalších interpretů.

Nyní se intenzivně zabývá malbou a výsledkem je tato výstava sestavená z jeho převážně nových obrazů a výběru děl jeho otce Josefa. Nikoliv konfrontace generací, ale spíše hledání styčných bodů tvorby syna Němce se svým bohužel již zesnulým otcem. Dva způsoby vidění se zde prolínají v jeden svět originální tvorby s tvrdošíjnou vírou v řemeslo a duchovní hodnoty umění. 

Výstava v pražské Nové síni bude zahájena 30. dubna v 18 hodin. Promluví Jaromír Hanzlík a zazpívá Dáša Součková z novějšího hudebního seskupení Martina Němce s názvem Lili Marlene. Výstava Josef Němec a Martin Němec Obrazy potrvá do 19. května. 

Vizitky autorů

Malíř a restaurátor Josef Němec se narodil 8. května 1922 ve Velkých Hamrech. Vystudoval odbornou školu sklářskou v Železném Brodě /malba a leptání skla, profesor V. Jůna, A.Metelák, J.Brychta/ a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze /ateliér profesora Františka Kysely/. Zemřel 22. července 2000 v Praze.

Malíř a hudebník Martin Němec se narodil 16. června 1957 v Praze. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze /propagační grafika, profesor Václav Bláha/ a Akademii výtvarných umění v Praze /ateliér profesora Jana Smetany/. Kromě malířství se věnuje hudbě, jako kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato).

Vytvořil hudbu k mnoha filmům a divadelním představením. Napsal několik filmových scénářů (Perníková věž, T.M.A. atd.) a povídkových knih (Stodola, Vana s výhledem).


Autor: Mojmír Kadeřábek

Na vánočním koncertu představí Tři sestry klip k ploužáku Pomeranč

Dnes v 16:03

Na tradičním předvánočním koncertu představí v sobotu 22. prosince v Malé sportovní hale na Výstavišti Praha kapela Tři sestry klip k písni Pomeranč.  

Před maturitou. Praha 9 zve na výstavu

14. prosince 2018 v 08:25

Galerie 9 vystavuje od 18. prosince do 10. ledna výtvarné práce žáků Střední odborné školy uměleckořemeslné v Podkovářské ulici.

Známí muzikanti zvou na Vánoční mejdan s Celestou Buckingham

14. prosince 2018 v 07:12

Tradiční vánoční party, spojená se skvělou muzikou v podání známých kapel a muzikantů, se uskuteční v pondělí 17. prosince od 18 hodin ve velkém sále Paláce Akropolis. Akce, která nese název Vánoční mejdan v Akropoli, je letos pojata jako minifestival a je opět na co...

Zahrada. Premiéra k 60. výročí Laterny magiky

14. prosince 2018 v 07:07

Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá...

Lonely horny only v A studiu Rubín již tento pátek

13. prosince 2018 v 08:49

Jak se proměňuje podoba intimity, vnímáním sexu, partnerských vztahů a lásky nejen v závislosti na nových technologií, prozkoumá nová inscenace A studia Rubín. Autoři textu, umělecká šéfka divadla, Dagmar Radová, a režisér, Ondřej Štefaňák, budou scénicky reflektovat podoby současných milostných...

The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely

12. prosince 2018 v 07:44

V domě U Zlatého prstenu začne výstava The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře dnes a bude k vidění až do 23. března 2019. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni...

Tóny Vinohrad letos naposledy rozezní Grébovku

10. prosince 2018 v 15:01

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na poslední letošní koncert. Naposledy se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. prosince v 18 hodin, kdy se můžete zaposlouchat pásma vánočních koled a...

Další články
Nahoru