dnes
Úterý - skorojasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce
Jeden z obrazů malíře a hudebníka Martina Němce. Foto: archiv

Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce

Po loňské úspěšné výstavě obrazů otce a syna Josefa a Martina Němcových v Týně nad Vltavou bude možné od příštího týdne až do druhé poloviny května vidět obohacenou expozici jejich děl v pražské galerii Nová síň ve Voršilské ulici.

Josef Němec byl malířem spjatým především s abstraktními tendencemi šedesátých let a proslul též jako vynikající restaurátor. Martin Němec se po studiích malířství po dlouhou dobu věnoval hudbě – založil skupinu Precedens se zpěvačkou Bárou Basikovou a řadou dalších interpretů.

Nyní se intenzivně zabývá malbou a výsledkem je tato výstava sestavená z jeho převážně nových obrazů a výběru děl jeho otce Josefa. Nikoliv konfrontace generací, ale spíše hledání styčných bodů tvorby syna Němce se svým bohužel již zesnulým otcem. Dva způsoby vidění se zde prolínají v jeden svět originální tvorby s tvrdošíjnou vírou v řemeslo a duchovní hodnoty umění. 

Výstava v pražské Nové síni bude zahájena 30. dubna v 18 hodin. Promluví Jaromír Hanzlík a zazpívá Dáša Součková z novějšího hudebního seskupení Martina Němce s názvem Lili Marlene. Výstava Josef Němec a Martin Němec Obrazy potrvá do 19. května. 

Vizitky autorů

Malíř a restaurátor Josef Němec se narodil 8. května 1922 ve Velkých Hamrech. Vystudoval odbornou školu sklářskou v Železném Brodě /malba a leptání skla, profesor V. Jůna, A.Metelák, J.Brychta/ a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze /ateliér profesora Františka Kysely/. Zemřel 22. července 2000 v Praze.

Malíř a hudebník Martin Němec se narodil 16. června 1957 v Praze. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze /propagační grafika, profesor Václav Bláha/ a Akademii výtvarných umění v Praze /ateliér profesora Jana Smetany/. Kromě malířství se věnuje hudbě, jako kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato).

Vytvořil hudbu k mnoha filmům a divadelním představením. Napsal několik filmových scénářů (Perníková věž, T.M.A. atd.) a povídkových knih (Stodola, Vana s výhledem).


Autor: Mojmír Kadeřábek

Ilustrovaná Staropražská kuchařka zasvětí do kulinářského světa historické Prahy

Dnes v 11:13

Kaldoun, kreplach, hlemýždí sekaná, pražská šunka… Znovu objevené recepty z Prahy dob minulých vychází v knize Staropražská kuchařka nedávno zesnulého znalce historické kuchyně Viktora Faktora doplněné jedinečnými kolážemi Miroslava Huptycha.

innogy Modrá kostka do Karlových Varů

Včera v 10:59

innogy Modrá kostka je filmová cena za mimořádný umělecký výkon ve filmu koprodukovaném v rámci dlouhodobého projektu innogy – energie českého filmu. Cena je každoročně předávána v době konání Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který proběhne od 29. června do 7. července. innogy...

Colloratury. Nová série komorních koncertů Collegia 1704 začne tuto neděli

18. května 2018 v 07:11

Pražský barokní orchestr Collegium 1704 se svým uměleckým vedoucím a zakladatelem Václavem Luksem tentokrát u cembala, zahájí nový komorní cyklus. První koncert ve vysočanském sídle orchestru se v budově bývalých závodů ČKD odehraje již tuto neděli 20. května od 19:30 a v průběhu léta a podzimu na...

Galerie 9: Family Jam

15. května 2018 v 09:39

Michal Doležal – fotografie, František Králík – obrazy, Jana Přibylová – keramika, Markéta Přibylová – keramika, Naděžda Wittová – kresby a objekty. To celé je Family Jam v Galerii 9 do 31. května.  

Na koncert Štěpána Raka zve Praha 9

15. května 2018 v 09:04

„Ve světě kytary jsou špatní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a Štěpán Rak,“ napsal John Botton, světoznámý novozélandský hudební kritik.

Na Filmovku přijedou Janžurová i Leigh. innogy letní kino se stane dějištěm dvou velkých koncertů

15. května 2018 v 08:01

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná od 27. července do 5. srpna, přivítá vzácné hosty. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české...

Dejvická Live: Ježek & Vodňanský

14. května 2018 v 19:26

Diskusní setkání Dejvická Live s významnými osobnostmi Prahy 6 se koná v pondělí 21. května od 19 v Divadle Semafor.

Další články
Nahoru