dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
25°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce
Jeden z obrazů malíře a hudebníka Martina Němce. Foto: archiv

Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce

Po loňské úspěšné výstavě obrazů otce a syna Josefa a Martina Němcových v Týně nad Vltavou bude možné od příštího týdne až do druhé poloviny května vidět obohacenou expozici jejich děl v pražské galerii Nová síň ve Voršilské ulici.

Josef Němec byl malířem spjatým především s abstraktními tendencemi šedesátých let a proslul též jako vynikající restaurátor. Martin Němec se po studiích malířství po dlouhou dobu věnoval hudbě – založil skupinu Precedens se zpěvačkou Bárou Basikovou a řadou dalších interpretů.

Nyní se intenzivně zabývá malbou a výsledkem je tato výstava sestavená z jeho převážně nových obrazů a výběru děl jeho otce Josefa. Nikoliv konfrontace generací, ale spíše hledání styčných bodů tvorby syna Němce se svým bohužel již zesnulým otcem. Dva způsoby vidění se zde prolínají v jeden svět originální tvorby s tvrdošíjnou vírou v řemeslo a duchovní hodnoty umění. 

Výstava v pražské Nové síni bude zahájena 30. dubna v 18 hodin. Promluví Jaromír Hanzlík a zazpívá Dáša Součková z novějšího hudebního seskupení Martina Němce s názvem Lili Marlene. Výstava Josef Němec a Martin Němec Obrazy potrvá do 19. května. 

Vizitky autorů

Malíř a restaurátor Josef Němec se narodil 8. května 1922 ve Velkých Hamrech. Vystudoval odbornou školu sklářskou v Železném Brodě /malba a leptání skla, profesor V. Jůna, A.Metelák, J.Brychta/ a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze /ateliér profesora Františka Kysely/. Zemřel 22. července 2000 v Praze.

Malíř a hudebník Martin Němec se narodil 16. června 1957 v Praze. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze /propagační grafika, profesor Václav Bláha/ a Akademii výtvarných umění v Praze /ateliér profesora Jana Smetany/. Kromě malířství se věnuje hudbě, jako kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato).

Vytvořil hudbu k mnoha filmům a divadelním představením. Napsal několik filmových scénářů (Perníková věž, T.M.A. atd.) a povídkových knih (Stodola, Vana s výhledem).


Autor: Mojmír Kadeřábek

Hvězdný večer s Danielou Kolářovou

Včera v 17:19

Setkání s oblíbenou herečkou Danielou Kolářovou zítra od 19 hodin.

Výstava o proměnách Motolského údolí do 26. dubna

Včera v 08:58

Praha 5 a studio A69-architekti pořádají výstavu Plzeňská/Motol, která představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí.

Praha 2 zve na koncert do kostela sv. Kateřiny

Včera v 08:11

Koncert v krásném prostředí Kateřinské zahrady se koná v pondělí 29. dubna od 16 hodin.

Knižní novinka: Mrazivý thriller Hračkář slibuje napětí, husí kůži a bušící srdce

21. dubna 2019 ve 21:39

Hračkář, mrazivý thriller od autora bestselleru Šelma, je knižní novinkou nakladatelství Kalibr. Profesor Theo Cray se tentokrát vydává na stopu děsivé pověsti o Hračkářovi, který hodným dětem dává hračky a ty zlobivé… No, o tom se jenom šeptá. Připravte se na husí kůži a bušící srdce, Andrew...

Bukureští se projdete na náměstí Míru

18. dubna 2019 v 07:16

U příležitosti předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie se ve výstavních prostorách radnice na náměstí Míru, v těsné blízkosti Rumunské ulice, koná výstava Procházky Bukureští.

EPOS 257: Dýmová hora

16. dubna 2019 v 16:25

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.

Další články
Nahoru