dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce
Jeden z obrazů malíře a hudebníka Martina Němce. Foto: archiv

Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce

Po loňské úspěšné výstavě obrazů otce a syna Josefa a Martina Němcových v Týně nad Vltavou bude možné od příštího týdne až do druhé poloviny května vidět obohacenou expozici jejich děl v pražské galerii Nová síň ve Voršilské ulici.

Josef Němec byl malířem spjatým především s abstraktními tendencemi šedesátých let a proslul též jako vynikající restaurátor. Martin Němec se po studiích malířství po dlouhou dobu věnoval hudbě – založil skupinu Precedens se zpěvačkou Bárou Basikovou a řadou dalších interpretů.

Nyní se intenzivně zabývá malbou a výsledkem je tato výstava sestavená z jeho převážně nových obrazů a výběru děl jeho otce Josefa. Nikoliv konfrontace generací, ale spíše hledání styčných bodů tvorby syna Němce se svým bohužel již zesnulým otcem. Dva způsoby vidění se zde prolínají v jeden svět originální tvorby s tvrdošíjnou vírou v řemeslo a duchovní hodnoty umění. 

Výstava v pražské Nové síni bude zahájena 30. dubna v 18 hodin. Promluví Jaromír Hanzlík a zazpívá Dáša Součková z novějšího hudebního seskupení Martina Němce s názvem Lili Marlene. Výstava Josef Němec a Martin Němec Obrazy potrvá do 19. května. 

Vizitky autorů

Malíř a restaurátor Josef Němec se narodil 8. května 1922 ve Velkých Hamrech. Vystudoval odbornou školu sklářskou v Železném Brodě /malba a leptání skla, profesor V. Jůna, A.Metelák, J.Brychta/ a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze /ateliér profesora Františka Kysely/. Zemřel 22. července 2000 v Praze.

Malíř a hudebník Martin Němec se narodil 16. června 1957 v Praze. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze /propagační grafika, profesor Václav Bláha/ a Akademii výtvarných umění v Praze /ateliér profesora Jana Smetany/. Kromě malířství se věnuje hudbě, jako kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato).

Vytvořil hudbu k mnoha filmům a divadelním představením. Napsal několik filmových scénářů (Perníková věž, T.M.A. atd.) a povídkových knih (Stodola, Vana s výhledem).


Autor: Mojmír Kadeřábek

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru