dnes
Sobota - zatazeno
19°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
22°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
15°C
Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce
Jeden z obrazů malíře a hudebníka Martina Němce. Foto: archiv

Galerie vystaví obrazy hudebníka Martina Němce a jeho otce

Po loňské úspěšné výstavě obrazů otce a syna Josefa a Martina Němcových v Týně nad Vltavou bude možné od příštího týdne až do druhé poloviny května vidět obohacenou expozici jejich děl v pražské galerii Nová síň ve Voršilské ulici.

Josef Němec byl malířem spjatým především s abstraktními tendencemi šedesátých let a proslul též jako vynikající restaurátor. Martin Němec se po studiích malířství po dlouhou dobu věnoval hudbě – založil skupinu Precedens se zpěvačkou Bárou Basikovou a řadou dalších interpretů.

Nyní se intenzivně zabývá malbou a výsledkem je tato výstava sestavená z jeho převážně nových obrazů a výběru děl jeho otce Josefa. Nikoliv konfrontace generací, ale spíše hledání styčných bodů tvorby syna Němce se svým bohužel již zesnulým otcem. Dva způsoby vidění se zde prolínají v jeden svět originální tvorby s tvrdošíjnou vírou v řemeslo a duchovní hodnoty umění. 

Výstava v pražské Nové síni bude zahájena 30. dubna v 18 hodin. Promluví Jaromír Hanzlík a zazpívá Dáša Součková z novějšího hudebního seskupení Martina Němce s názvem Lili Marlene. Výstava Josef Němec a Martin Němec Obrazy potrvá do 19. května. 

Vizitky autorů

Malíř a restaurátor Josef Němec se narodil 8. května 1922 ve Velkých Hamrech. Vystudoval odbornou školu sklářskou v Železném Brodě /malba a leptání skla, profesor V. Jůna, A.Metelák, J.Brychta/ a Uměleckoprůmyslovou školu v Praze /ateliér profesora Františka Kysely/. Zemřel 22. července 2000 v Praze.

Malíř a hudebník Martin Němec se narodil 16. června 1957 v Praze. Vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze /propagační grafika, profesor Václav Bláha/ a Akademii výtvarných umění v Praze /ateliér profesora Jana Smetany/. Kromě malířství se věnuje hudbě, jako kapelník a výhradní autor rockové skupiny Precedens (Doba ledová, Věž z písku, Pompeje, Drž hudbu!, Aurora atd.) a skupiny Lili Marlene (Tango desolato).

Vytvořil hudbu k mnoha filmům a divadelním představením. Napsal několik filmových scénářů (Perníková věž, T.M.A. atd.) a povídkových knih (Stodola, Vana s výhledem).


Autor: Mojmír Kadeřábek

Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

Včera ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

Včera v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Praha žíznivá a nemocná. Přednáška historika Kryštofa Drnka

19. září 2018 v 09:58

Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. Součástí programu konaného v Podolské vodárně bude i přednáška s názvem Praha žíznivá a nemocná, která se koná v neděli 30. září od 17 hodin.

Bukovanská s Bukovanskou přes koleno v Galerii 9

17. září 2018 ve 13:24

Talenty se v rodině dědí. Někdy se násobí, jindy dělí, tu se ostří, ondy otupují. Výstava děl Angely Marie a Anny Marie Bukovanských je pokračováním volného cyklu Galerie 9, věnovaného společným expozicím členů výtvarnických rodin, a tentokrát se jedná o vazbu doposud zcela unikátní: o setkání...

Smíchovské slavnosti: David Koller Band, Monkey Business, PSH a Prago Union

17. září 2018 ve 12:30

Koncert Smíchovských slavností se koná 25. září od 17 hodin přímo v centru Smíchova u metra Anděl při výstupu na Knížecí, naproti pivovaru Staropramen.

Další články
Nahoru