Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Galerie v Betlémské besedě opět funguje, zaměří se na architekturu
Koncept Galerie Jaroslava Fragnera představila Karolína Plášková. Foto: ČVUT

Galerie v Betlémské besedě opět funguje, zaměří se na architekturu

Galerie Jaroslava Fragnera, kterou v roce 2020 zakoupilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a od letoška funguje pod novým dramaturgickým vedením Karolíny Pláškové, se po krátké pauze opět otevřela veřejnosti. Ředitelka galerie v pondělí představila svou koncepci – galerie architektury se zaměří na témata přesahující architekturu a urbanismus, bude chtít prezentovat progresivní a kritické myšlenky, aktuální ve světě architektury. Vstup na výstavy a další akce bude zdarma.

ČVUT zakoupilo objekt galerie od Nadace české architektury v roce 2020 a ještě dva roky dobíhala smlouva s původním provozovatelem galerie. Na jaře 2022 vypsalo ČVUT výběrové řízení na nového/ou ředitele/ku galerie, ve kterém porota vybrala Karolínu Pláškovou.

Galerie J. Fragnera (GJF) nyní spadá přímo pod Rektorát ČVUT a měla by nadále sloužit veřejnosti, dramaturgicky nezávisle na ČVUT, primárním cílem totiž není vystavovat projekty akademické obce.

Galerie je financována z ČVUT (provoz objektu) a pomocí kulturních grantů od Ministerstva kultury České republiky, hlavního města Prahy, Nadace české architektury a Státního fondu kultury.

„Úpravy tomuto prostoru prospěly, je prosvětlený, nechali jsme odstranit sádrokartonové stěny.  Věřím, že se zde návštěvníci budou cítit dobře,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.  

Nový tým galerie chce podle Pláškové zprostředkovávat architekturu v jejím společenském, kulturním, ekonomickém i právním rozměru. Fyzická expozice by neměla být postavena na panelech s fotografiemi či modely a hutnými texty, měla by spíše fungovat jako tematický a prostorový rámec pro živý doprovodný program a setkávání.

„GJF zaměří se na prezentaci témat, která jsou v architektuře aktuální či ji mohou nějak obohatit,“ podotkla Plášková.

S ohledem na možnosti financování a personální a ekologickou udržitelnost se chce galerie zaměřit na pořádání dlouhodobějších výstav. Bohatý doprovodný program tak bude nezbytnou součástí dramaturgie.

V rámci možností bude tým usilovat o co největší inkluzivitu těchto akcí – vstup zdarma, zajištění hlídání dětí pro pečující rodiče, zajištění audiovizuálního záznamu akce či přímo živého vysílání, časem i skrze investice do fyzické přístupnosti galerie.

Kritický přístup by se podle ředitelky galerie měl propsat nejen do koncepce výstavního programu, ale i do způsobu fungování galerie. „To mimo jiné znamená, že galerie bude zviditelňovat a oceňovat různé typy péče, organizovat program a fungování tak, aby byl dostupný co nejširšímu publiku, fungovat udržitelně, dávat přednost kvalitě před kvantitou, vzájemným vztahům nad výkonem, péči a spolupráci před soutěží,“ dodala Karolína Plášková.

ČVUT jako majitel muselo před „znovuotevřením“ galerie provést nezbytné údržbové práce, aby prostor dobře sloužil novým potřebám. Ředitelka galerie vypsala opencall, v jehož rámci hledá kreativní lidi, kteří by se na zabydlování podíleli. Cílem je podle ní z areálu Betlémské kaple vytvořit kulturně-komunitní prostor v historickém centru Prahy pro setkávání.

V galerii se budou prodávat i odborné publikace a v přízemí by měl začít fungovat studentský klub s kavárnou, sedací mobiliář, vybavení studovny, police na knihy a časopisy či dětský koutek.

Cílovou skupinou galerie budou podle ředitelky Češi i cizinci se zájmem o architekturu.


Autor: puc

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru