Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Galerie v Betlémské besedě opět funguje, zaměří se na architekturu
Koncept Galerie Jaroslava Fragnera představila Karolína Plášková. Foto: ČVUT

Galerie v Betlémské besedě opět funguje, zaměří se na architekturu

Galerie Jaroslava Fragnera, kterou v roce 2020 zakoupilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a od letoška funguje pod novým dramaturgickým vedením Karolíny Pláškové, se po krátké pauze opět otevřela veřejnosti. Ředitelka galerie v pondělí představila svou koncepci – galerie architektury se zaměří na témata přesahující architekturu a urbanismus, bude chtít prezentovat progresivní a kritické myšlenky, aktuální ve světě architektury. Vstup na výstavy a další akce bude zdarma.

ČVUT zakoupilo objekt galerie od Nadace české architektury v roce 2020 a ještě dva roky dobíhala smlouva s původním provozovatelem galerie. Na jaře 2022 vypsalo ČVUT výběrové řízení na nového/ou ředitele/ku galerie, ve kterém porota vybrala Karolínu Pláškovou.

Galerie J. Fragnera (GJF) nyní spadá přímo pod Rektorát ČVUT a měla by nadále sloužit veřejnosti, dramaturgicky nezávisle na ČVUT, primárním cílem totiž není vystavovat projekty akademické obce.

Galerie je financována z ČVUT (provoz objektu) a pomocí kulturních grantů od Ministerstva kultury České republiky, hlavního města Prahy, Nadace české architektury a Státního fondu kultury.

„Úpravy tomuto prostoru prospěly, je prosvětlený, nechali jsme odstranit sádrokartonové stěny.  Věřím, že se zde návštěvníci budou cítit dobře,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.  

Nový tým galerie chce podle Pláškové zprostředkovávat architekturu v jejím společenském, kulturním, ekonomickém i právním rozměru. Fyzická expozice by neměla být postavena na panelech s fotografiemi či modely a hutnými texty, měla by spíše fungovat jako tematický a prostorový rámec pro živý doprovodný program a setkávání.

„GJF zaměří se na prezentaci témat, která jsou v architektuře aktuální či ji mohou nějak obohatit,“ podotkla Plášková.

S ohledem na možnosti financování a personální a ekologickou udržitelnost se chce galerie zaměřit na pořádání dlouhodobějších výstav. Bohatý doprovodný program tak bude nezbytnou součástí dramaturgie.

V rámci možností bude tým usilovat o co největší inkluzivitu těchto akcí – vstup zdarma, zajištění hlídání dětí pro pečující rodiče, zajištění audiovizuálního záznamu akce či přímo živého vysílání, časem i skrze investice do fyzické přístupnosti galerie.

Kritický přístup by se podle ředitelky galerie měl propsat nejen do koncepce výstavního programu, ale i do způsobu fungování galerie. „To mimo jiné znamená, že galerie bude zviditelňovat a oceňovat různé typy péče, organizovat program a fungování tak, aby byl dostupný co nejširšímu publiku, fungovat udržitelně, dávat přednost kvalitě před kvantitou, vzájemným vztahům nad výkonem, péči a spolupráci před soutěží,“ dodala Karolína Plášková.

ČVUT jako majitel muselo před „znovuotevřením“ galerie provést nezbytné údržbové práce, aby prostor dobře sloužil novým potřebám. Ředitelka galerie vypsala opencall, v jehož rámci hledá kreativní lidi, kteří by se na zabydlování podíleli. Cílem je podle ní z areálu Betlémské kaple vytvořit kulturně-komunitní prostor v historickém centru Prahy pro setkávání.

V galerii se budou prodávat i odborné publikace a v přízemí by měl začít fungovat studentský klub s kavárnou, sedací mobiliář, vybavení studovny, police na knihy a časopisy či dětský koutek.

Cílovou skupinou galerie budou podle ředitelky Češi i cizinci se zájmem o architekturu.


Autor: puc

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

20. září 2023 v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru