dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Pražská kultura

Galerie Portheimka: dílo vězeňkyně z Osvětimi Jany Dubové

Galerie Portheimka zažívá v květnu mimořádnou událost spojenou s výjimečným návratem. Smíchovská rodačka Jana Dubová přežila Osvětim, a když se v roce 1945 vrátila domů, byl její byt na rohu Zborovské a Dienzenhoferových sadů už obsazen. 

Dnes osmaosmdesátiletá umělkyně se teď na Smíchov vrací – Portheimka vystavuje kolekci jejích působivých obrazů s příznačným názvem „Nezapomenu“.  Těmi se autorka vyrovnává se smrtí svých nejbližších a se vzpomínkami, které nikdy nevymizí z paměti.

Expozice připomene i její ranější práce z oblasti užité grafiky, stejně tak i současné počítačové experimenty, do nichž se vitální malířka pouští v poslední době s velkou chutí. Výstava obrazů Jany Dubové, k níž vychází i katalog, se v Portheimce koná do 30. května, a to u příležitosti výročí největší masové vraždy československých občanů – likvidace tzv. rodinného tábora v Osvětimi, od níž na jaře 2014 uplynulo 70 let.

Galerii Portheimka je možné navštívit každý den kromě pondělí od 13 do 18 hodin. 


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru