Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výstavy

Galerie Jaroslava Fragnera a Národní památkový ústav představují novou výstavu

29. 9. 2023 - 26. 11. 2023
Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměří na proměny pražských staveb z období 1945–1989. Jak chráníme poválečné stavby v Praze a jak je přizpůsobit současnosti tak, aby neztrácely své výtvarné kvality? Výstava byla zahájena vernisáží v pátek 29. září a potrvá až do 26. listopadu 2023, během jejího trvání jsou návštěvníci*ce zváni k prozkoumání původních plánů a perspektiv, fotek i fyzických artefaktů z některých pražských památkově chráněných budov, ale i budov, které by si ochranu zasloužily. Výstava se soustředí především na historii a současný stav stanic pražského metra, součástí však budou i příklady několik významných rekonstrukcí poválečné architektury. První doprovodné akce se uskuteční v rámci festivalu Den architektury.

Na stavby postavené v letech 1945–1989 stále ještě nepanuje jednotný názor, přitom již od jejich vzniku uplynulo několik desítek let. Na jedné straně stojí historici*čky architektury dlouhodobě poukazující na hodnoty poválečných staveb, na druhé straně konzervativně smýšlející odborníci*ice i laici, kteří stále nevidí smysl v uchování tohoto segmentu historie. Obrovský zájem mladší generace historiků*ček umění v posledních deseti letech dokládá důležitost této vrstvy architektury. Dochází k postupnému, i když velmi pomalému přehodnocování oficiálních postojů k poválečnému dědictví. 

„V tom není Praha ani Česká republika výjimkou, podobný proces můžeme pozorovat na západ i na východ od našich hranic. Poměr příznivců*kyň a odpůrců*kyň se mění ve prospěch zachování architektury druhé poloviny 20. století. O mnoho významných staveb a interiérů jsme však již přišli, o to naléhavěji vyvstává potřeba chránit ty, které ještě zbývají,“ říká Matyáš Kracík za kurátorský tým Národního památkového ústavu.

Cílem výstavy „Poválečná architektura jako památka“ bude přiblížit roli Národního památkového ústavu (NPÚ) při ochraně poválečné architektury, objasnit výzvy a problémy v této oblasti a popsat aktuální stav ochrany tohoto kulturního dědictví. Autoři*rky výstavy představují exponáty zahrnující fotografie, nákresy a artefakty, které návštěvníkům*icím umožní prozkoumat ikonické i méně známé budovy, odrážející dobu a architektonické trendy své éry. Výstava zve nejen k návratu do minulosti, ale i k přemýšlení o důležitosti zachování a ochraně architektonického dědictví pro budoucí generace. 

„Tentokrát se doprovodný program výstavy nebude odehrávat jen v budově galerie, ale podíváme se i do areálu Betlémské kaple nebo do interiérů pražského metra. Pozvali jsme také několik zahraničních hostů a hostek a těšíme se, co nového vnesou do debaty o poválečné architektuře u nás,“ říká Karolína Plášková z Galerie Jaroslava Fragnera. Hlavní část výstavy bude tvořit pražské metro, které se stalo předmětem průzkumu a dokumentace v posledních letech. Výstava se bude soustředit na původní architektonické řešení tohoto nejrozsáhlejšího veřejného interiéru, který v období normalizace vznikl, a jeho památkový potenciál. Nedoceněný odkaz pražského metra představí kromě dobových výkresů a fotografií také fyzické vzorky obkladů metra – například ikonické „puklice“ z trasy A nebo charakteristiky jednotlivých tras metra a vybraných stanic. 

Doprovodný program výstavy:

Úterý 3. 10. 2023 v 17:00: Komentovaná prohlídka areálu Betlémské kaple s historikem a pedagogem architektury Lukášem Beranem

Čtvrtek 5. 10. 2023 v 17:00: Komentovaná prohlídka výstavy s jedním z autorů výstavy, památkářem Matyášem Kracíkem

Neděle 15. 10. 2023 ve 14:00: Kometovaná procházka interiéry pražského metra se sochařem a publicistou Pavlem Karousem

Čtvrtek 26. 10. 2023 v 18:00: Přednáška historičky architektury Anny Cymer (PL)

Středa 1. 11. 2023 v 18:00: Přednáška historika architektury Dániela Kovácse (H)

Úterý 21. 11. 2023 v 15:00: Komentovaná prohlídka areálu Betlémské kaple s historikem a pedagogem architektury Lukášem Beranem

Úterý 21. 11. 2023 v 16:30: Sympozium o areálu Betlémské kaple a architektu Jaroslavu Fragnerovi

Čtvrtek 23. 11. 2023 v 18:00: Přednáška publicisty Owena Hatherleyho (UK)

Procházka ve spolupráci s týmem Mapamátky 

Další program bude postupně zveřejněn na sociálních sítích. 

Výstava Poválečná architektura jako památka

Připraveno ve spolupráci s Národním památkovým ústavem

Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1

výstava: 30. září–26. listopadu 2023

vernisáž: 29. září 2023 v 19:00

otevírací doba: středa–neděle, 14:00–19:00

vstup zdarma

kurátorský tým: Matyáš Kracík (koncepce), Anna Schránilová, Kateřina Houšková, Hedvika Křížová, / Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Praze 

architektonické řešení: Magdalena Uhlířová, Adéla Vavříková / ruina office, Jakub Marek, Martin Odehnal / HASL 

grafický design: Kryštof Novák, David Šrot / Studio ZDAAR 

překlad: Františka Blažková

produkce: Václav Suchan, Karolína Plášková / Galerie Jaroslava Fragnera 

PR: Filip Chládek / Galerie Jaroslava Fragnera 

instalace: Jakub Marek, Martin Odehnal / HASL, Magdalena Uhlířová, Adéla Vavříková / ruina office 

fotografie: archiv NPÚ ÚOP PR, archiv Metrostavu, Roman Polášek, archiv IPR Praha, archiv Ehl & Koumar architekti, Prokop Paul


Autor: Cen

Echo v modré v KC Zahrada

Dnes ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Jiří Mastil: Obrazy a kresby

12. července 2024 v 10:35

Výstava amatérské tvorby autora, který žije v Praze 13. Instalace v atriu radnice předvede ukázky různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

11. července 2024 v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Životabudič Romany Šubrtové v Galerii 1

7. července 2024 v 08:19

Vernisáž výstavy Romany Šubrtové se koná 30. července. Výstavu uvidíte v Galerii 1 ve Štěpánské ulici do 30. srpna.

Ester Parasková: Suck

4. července 2024 v 08:35

Vernisáž výstavy Ester Paraskové se koná dnes od 18 hodin v Galerii 1 ve Štěpánské ulici. Výstavu zde najdete do 26. července.

Výstava o historii všesokolských sletů

3. července 2024 ve 14:08

Výstava na náměstí Míru pod názvem Sedmnáct všesokolských sletů připomíná celkem na dvaceti panelech historii všesokolských sletů od prvního v roce 1862 až po současnost. Výstavu je možné shlédnout do 6. července.

Praha 4: Dvacet let v EU očima Prahy v parku Na Pankráci

3. července 2024 v 06:10

Hlavní město ve spolupráci s Pražským domem v Bruselu připravilo výstavu u příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Jednotlivé panely v parku Na Pankráci připomínají významné momenty našeho členství a představují vybrané projekty spolufinancované Evropskou unií, které...

Miroslav Khol: Portrét a umění mám rád

27. června 2024 v 08:07

Výstavu fotografií k 88. narozeninám autora najdete v Galerii 9 do 11. července. Pro tvorbu fotografa Miroslava Khola je příznačný široký rozsah témat i forem.

Výstava v Praze 6: Žijeme lidsky?

26. června 2024 v 07:08

Aktuální výstava za výlohami Skleněného paláce v Praze 6 navazuje na rozsáhlou výstavu, která paralelně probíhá v Uměleckoprůmyslovém muzeu a mapuje existenci Svazu československého díla 1914–1948, celorepublikové spolkové platformy pro modernizaci designu, bydlení a...

Výstava: Josef Sudek a Fotoklub Praha

25. června 2024 v 15:05

Po 1. světové válce patřil k významným hybatelům fotografického dění vedle profesionálů pražský Český klub fotografů amatérů. Řada nových členů ale přicházela s podstatně jinou životní zkušeností i názory na tvorbu. V reakci na názorový nesoulad založilo několik mladých 3. června 1922 vlastní...

Další články
Nahoru